Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Патиците не умират сами,нужен е и точен мерник

[post-views]
Патиците не умират сами,нужен е и точен мерник
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Светлозар Стоянов

26 - ловЛовът на водоплаващ дивеч е един от най-популярните у нас, особено в някои части на страната. В България се ловуват разрешените видове патици – зеленоглавата патица (ишил), фиш (свирач), шилоопашатата патица (кълкуйрук), клопач (лопатарка), зимното и лятното бърне и само един вид гъска – голяма белочела гъска.

Ловът е разрешен от първи октомври до края на януари, но това, разбира се, не пречи да си припомним начините на лов, както и някои от най-важните особености и тънкости на „лова на прелет”, „с издебване” и „с използване на изкуствени мюрета и ръчни звукови примамки”.

„Ловът на прелет” като че ли си остава любим на запалените ловци –птичари. Те използват основно ръчна звукова примамка (свирка), а за гъските и изкуствени мюрета. Ръчните звукови примамки са различни по вид и звук, но не разчитайте много на онова, което се предлага в интернет, тъй като не всички издават необходимия звук за привличане на дадения водоплаващ дивеч. Даже напротив, по-често се случва да изплашим птиците.

За този вид лов е много важно да се застане по местата за ловуване, преди да е тръгнал прелетът. Това ни дава възможност да си изберем подходяща позиция с по-добра видимост, а също така и подходящо укритие, тъй като патицата и особено гъската виждат много добре от голямо разстояние. Иначе ловът определено е обречен на провал.

Най-удачното време за лов на диви патици „с издебване”, или „от крак”, както някои предпочитат да го наричат, е по време на сутрешния или вечерния прелет. Това е изключително динамичен и емоционален лов, в който съобразителността на ловеца, маскировката му и майсторската му стрелба са сериозен залог за успех. Не забравяйте – бърнетата се стрелят със сачми № 5 и 7. За зеленоглавата патица, шилоопашатката (включена в „Червената книга”), свирачката, клопача използваме патрон № З или 4. За гъски подходящите патрони са 8/0 и 10/0. За да не бъдем изненадани, най-добре е в първата цев да сложим патрон № 5, а във втората – № 3. Ако имаме индикация, че ще прелетят гъски, тогава зареждаме в едната цев № 3, а в другата – 8/0.

Не забравяйте, че ловът „от гюме” е забранен и проявете въображение и изобретателност, когато избирате укритие по бреговете на патешките водоеми. Много подходящ и направо задължителен в снежно време е белият комбинезон, а в Русия омотават дори пушките с бинт, тъй като водоплаващите са много наблюдателни и без колебание избягват всичко, което буди подозрението им. Добрата позиция е тази, която осигурява контрол на 360 градуса, гърми се с проследяване и изпреварване, без да се прекратява воденето на целта с пушката.

Нормата за отстрел на един излет е 3 диви гъски, 5 диви патици и 2 полудиви.

Английски пойнтер

26 POINTERТова са ловни кучета, работещи със стойка. Основните им качества са силно развитото обоняние и стойката – спиране и замиране пред дивеча в напрегната поза. Обикновено птичарите се разделят на две големи подгрупи: английски и континентални птичари. Към английските спадат пойнтерът и сетерите, които разгледахме преди няколко броя. 

Височината на холката при английските пойнтери при мъжките е 55–70 см, а при женските 50–65 см. Теглото на мъжките е 30 кг, а на женските – 25 кг.

Муцуната е сравнително дълга, с тъмна носна гъба (при светло оцветените екземпляри е по-светла). Ноздрите са широки, меки и влажни. 

Ушите са високо поставени, средно дълги, висящи и прилегнали към главата. Очите са кафяви. Шията е дълга, не много мускулеста. Гръдният кош е дълбок и широк, коремът е прибран.

Крайниците са прави и дълги, с добре развита мускулатура. Лапите са овални, с плътни възглавнички и сводести пръсти. Опашката е средно дълга, по-дебела в основата и постепенно изтъняваща към края; носи се изпъната (като продължение на тръбната линия). Космената покривка е къса, гладка и фина. Липсва подкосмие. Окраската е бяла, с големи и малки, неравномерно разположени тъмни петна (черни, кафяви, оранжеви, жълти). Рядко се срещат едноцветни и трицветни екземпляри.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани