След срещата на лидерите от Г-20 в Хамбург миналата седмица, кметът на града-домакин Олаф Шолц попадна в центъра на ожесточен медиен скандал. Фокусът беше поставен върху масовите безредици и насилието, съпътствали форума, а освен въпроса „Как допуснахме това да се случи?“ се чуха и призиви за оставката на градоначалника.
Германците все още не разбират какво предизвика масовите антиглобализационни протести и безпрецедентното по мащабите си насилие по улиците на Хамбург, които белязаха срещата на върха миналата седмица. Развоят на събитията беше определен като явно доказателство за невъзможността на местната управа да гарантира сигурността на гражданите
Томас Де Мезиер – министър на вътрешните работи на Германия:
„Като погледнем снимките от случилото се в Хамбург е трудно да проумеем как хора, готови да хвърлят павета от покривите на сгради срещу други хора, могат да бъдат наречени политически активисти. Подобен акт е сравним с опит за убийство.“
Случилото се остана отразено в кадрите с горящи автомобили и летящи коктейли „Молотов“, както и във факта, че маса крайнолеви екстремисти безчинстваха дни наред пред очите на местната власт и полицията. Медиите поставят въпроса ще се задържи ли кметът на Хамбург Олаф Шолц на поста си или ще подаде оставка след като останаха съмнения, че безопасността на делегатите от Г-20 е била приоритетна спрямо тази на населението.
Олаф Шолц – кмет на Хамбург:
„Подготвихме мащабна полицейска операция, за да гарантираме сигурността, както на участниците в срещата, така и на гражданите. Но по отношение на масовите разрушения, не успяхме да ги овладеем така, както се надявахме.“
Разрухата в Хамбург е осезаема, но животът постепенно се връща в обичайния си ритъм. Остават равносметката и куп въпроси – Можеше ли да се направи повече? Само Шолц ли е виновен? Какъв ефект ще има случилото се върху федералните избори през септември?