Британските и европейските преговарящи се събраха в Брюксел, за да дадат старт на втория етап на „пазарлъците“ за Брекзит. Посланието на двете страни беше категорично – сега започва сериозната работа по уточняване на конкретните детайли от споразумението.
Разговорите в Брюксел, които ще продължат през следващите няколко дни имат ясно очертана цел – да гарантират гражданските права, да разгледат „сметката“, която Великобритания ще плати, както и какво ще се случи с границата между Северна Ирландия, която ще излезе от Европейския съюз и Република Ирландия, която ще остане в рамките на блока.
Мишел Барние – преговарящ по Брекзит от страна на Европейския съюз:
„Сега ще се впуснем в същността на въпроса. Трябва да разгледаме и да сравним позициите, за да успеем да постигнем напредък. Както знаете, нашите работни групи разглеждат гражданските права, финансовата рамка и други въпроси. Координаторите ни са ангажирани с политическия диалог за Ирландия и разработват прилагането на Споразумението по чл. 50.“
Дейвид Дейвис – преговарящ по Брекзит от страна на Великобритания:
„Дадохме добро начало миналия месец, сега влизаме в детайли. За нас е особено важно да постигнем напредък, ще преговаряме и ще идентифицираме различията си, за да можем да ги преодолеем и ще определим общите си позиции, за да ги затвърдим. Сега е време да се захванем за работа и да проведем успешни преговори.“
Подробна информация за хода на преговорите ще бъде предоставена в четвъртък, а дотогава фокусът остава върху конкретната форма, която ще придобие Брекзит и споровете в Лондон по този въпрос. Британският финансов министър Филип Хамънд заяви, че страната му ще напусне единния пазар при „развода“ си с общността през 2019 г., но настоя за споразумение, което да регулира преходния период, до постигането на стабилност за бизнеса. Великобритания призна и задълженията, които има към Европейския съюз, въпреки че по-рано британският външен министър Борис Джонсън определи финансовите претенции на Брюксел като изнудване.