Помнете и следвайте завещаното от нашите юначни предци! С тези думи се обърна към випускниците бригаден генерал Пламен Богданов, началник на НВУ „Васил Левски”. Завършването им съвпадна със 180- годишнината от рождението на Апостола и 100-годишнината от смъртта на полковник Борис Дрангов.
Както вече „Българска армия” писа, през настоящата учебна година 53 курсанти завършиха Националното военно училище „Васил Левски”, обучавани по 11 военни специализации, и 48 кадети от Професионалния сержантски колеж. „Випуск – 2017 „Васил Левски” беше 139-и по ред от създаването на първото военно училище непосредствено след Освобождението на България и девети за Професионалния сержантски колеж.
Ритуалът по присвояване на първо офицерско звание на курсантите и сержантско звание на кадетите се състоя на 27 юли пред Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов” във Велико Търново. Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов присъстваха на тържествената церемония. Гости бяха и постоянният секретар на отбраната Антон Ластарджиев, командващият СКС генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на СВ генерал-майор Михаил Попов, командирът на ВВС генерал майор Цанко Стойков, командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев, командирът на Националната гвардейска част бригаден генерал Любчо Йорданов, съветникът по военната сигурност на президента генерал-майор Данчо Дяков, кметът на Община Велико Търново инж. Даниел Панов, зам.-областният управител на областта Ивет Кабакчиева.
„Днес, в старата столица на България, убеден съм, бдят духовете на славните български владетели, управлявали България на три морета от Търновград – Иван Асен, Калоян и героичният български цар Шишман, който оказваше съпротива на турските нашественици. Това е велик ден за всички българи, защото днес в редовете на българската армия встъпва поредният випуск млади командири, които са призвани да защитават Отечеството и обучават младите поколения подчерта в речта си военният министър и допълни, че още един тържествен повод е, че и 180-ата годишнина от рождението на най-големия и най-великия българин – Васил Левски, патрон не само на НВУ, но и на випуска.
„Никога не забравяйте думите на Левски: „Аз, Васил Левски, няма да бъда турски и никакъв роб!”. И още една негова мисъл: „И ние, българите, ще живеем свободно в земите си – България, Тракия и Македония. Ето това е мисията на българската армия – да защитава отечеството, да не позволява никога и на никого да поставя българския народ в зависимост или да посяга върху нашата чест, достойнство и суверенитет”, категоричен бе в речта си министърът.
„Военното изкуство всъщност е начин да се победят хората, а после да се победят противниковите войски. Защото битките се печелят от юначни сърца. Прави са силните, живеят достойните, господстват победителите!” С тези думи на полковник Борис Дрангов, командир на рота и преподавател във Военното училище, се обърна към випускниците началникът на учебното заведение бригаден генерал Пламен Богданов. „Искаш ли войниците да те обичат, сам ги обикни, искрено и чистосърдечно,искаш ли да владееш чуждите сърца, дай своето.
Млади колеги, помнете и следвайте завещаното от нашите юначни предци”, каза още той в обръщението си.
Първенец на випуска е лейтенант Борислав Тодоров, специализирал „Сигнално разузнаване и електронна война”. Той завършва обучението си със среден успех от курса на обучение отличен 5.81 и от държавните изпити отличен 6.00.
Първенец на факултет „Общовойскови” е лейтенант Пламена Гранджан и е със специализация „Сигнално разузнаване и електронна война”, на факултет „Артилерия, ПВО и КИС” в Шумен е лейтенант Стефан Димитров със специализация „Артилерия”, а на факултет „Авиационен” е лейтенант Николай Бойчев със специализация „Летец-пилот”.
Първенците получиха награди от министъра на отбраната и от началника на отбраната. Интернешънъл Асет банк АД ежегодно връчва парична награда в размер на 500 лв. на първенеца на випуска. Сдружение „Поглед към вековете” ще подари на всички лейтенанти книгата на издателство „Захари Стоянов” – „Народе??? Писма. Личен бележник на Васил Левски” с посланието да пазят винаги в сърцето си спомена за НВУ „Васил Левски” и старопрестолния град Велико Търново.
Младши сержант Момчил Новаков: Пороят при завършването не ни уплаши
48 кадети от деветия випуск на Професионалния сержантски колеж към НВУ „Васил Левски” получиха свидетелства и им бе присвоено първо сержантско звание „младши сержант”.
Един от тях е младши сержант Момчил Новаков, който вече осма година е военнослужещ в редиците на БА. Преди това е работил във военното формирование в Горна Баня, там има две години трудов стаж, след това се премества в Министерство на отбраната, където работи шеста година.
„В Горна Баня специалността ми беше телефонист в 9-и бригаден щаб, щаба на бригата. Все още съм свързочник, длъжността ми е старши телефонен техник, но завърших сержантския колеж със специалност логистик – „Експлоатация и ремонт на автомобилна и бронетанкова техника”, споделя той.
Преди това е бил професионален войник с чин ефрейтор. Задължителна ли обаче е допълнителната квалификация за спецификата на работата? „По-скоро пожелателна, защото в противен случай трябва да се уволня на 45 години. Следвах една година, редовно обучение.”
Само гордост или задължение и по-голяма отговорност е фактът, че завършването на випуска съвпадна със 180-ата годишнина от рождението на Апостола? На този въпрос младши сержант Новаков отговаря простичко с думите: „Че сме си горди, горди сме. Това може и да се е отразило и на изпълнението на задълженията ни там и в справянето с учебните задачи, защото сме и най-добрият випуск досега, с най-висок успех. И като подготовка – физическа и професионална”.
Но пък са и най-малкият випуск, завършиха 54-ма души. Според него може би хората „нямат желание да стоят във Велико Търново и да се обучават редовно една година”, предпочитат да минат курса на обучение задочно за две години, докато си карат службата.
Съжалява, че не е завършил настоящата си специалност поради липса на кандидати и се е наложило да завърши логистика. Колкото до заплатите, категоричен е – да, ниски са и хората започнаха да бягат, напускат, не искат да работят във военните формирования срещу тази ангажираност и голяма отговорност срещу такова трудово възнаграждение. Друг е и проблемът, че в поделенията малцина поемат цялата отговорност в работата, ходят на учения, а други, най-меко казано на популярен войнишки език, предпочитат да се „скатават”.
Младши сержант Новаков пожела да изрази и благодарността си към прекия обучаващ – старшина Емил Алексиев, началник на неговия взвод. „Като цяло, той на доста неща ни научи, бяхме от последния до първия ден с него. Че си беше строг, строг си беше, но за всичко си имаше своите моменти. Като цяло, беше строг, искаше да си вършим работата както трябва”, спомня си Новаков.
А сега как се чувства самият той под сержантските пагони? Отговорността е по-висока, споделя, вече влизаш в командния състав и това задължава.
Връзката му с армията е наследствена, дядо му по майчина линия е полковник в Трета армия, командир на поделение, много горд, че внукът му продължава традицията. Брат му Кристиян Новаков също е бил военнослужещ, гвардеец, но напуска заради тежката и отговорна служба, защото се оказало, че трудовото възнаграждение никак не е реципрочно на задълженията.
Но има и обективни фактори, да вземем например обилния държд, който се изля във Велико Търново на официалната церемония по получаването на пагоните. „Не беше много приятно, но ние сме си свикнали. Това не ни притеснява, тренирани и закалени сме. Когато пяхме „Велик е нашият войник”, сигурно забелязахте, че всички се поусмихнаха, когато стигнахме до стиха „Измокрен, гладен, уморен”, обяснява с усмивка младши сержант Новаков.