Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

о.з. генерал Михо Михов, бивш посланик в Скопие: Новото поколение до Вардара получи надежда за бъдещето си

[post-views]
о.з. генерал Михо Михов, бивш посланик в Скопие: Новото поколение до Вардара получи надежда за бъдещето си

6-miho-mihov– Г-н Михов, какво се случи в Скопие с подписването на Договора между двете ни страни?
– В Скопие  се случи нещо, което има обществена тежест от 9 г. През 2008 г. дипломатическата ни мисия постави въпроса за подписване на договор и той беше  разискван от външния министър Антонио Милошовски, но силно атакуван и отхвърлен от останалите членове на екипа на Никола Груевски. През тези 9 г. правителствата ни демонстрираха силна последователност. И катализатор на процеса договорът да стане реалност бяха сесията и срещите на представители на двете академии на науките, нашата и на Република Македония. Ръководството на БАН от над 2,5 г. заедно с ръководството на МАНУ направиха възможно да се цитират научнообосновани факти в областта на историческата и  културно-образователната дейност. В една от македонските делегации беше включен и Дядо Стефан, глава на Македонската православна църква. То имаше значение като символ на православната култура на двата народа. При тази активност на научните ни структури не допуснахме слаби и укорими прояви, а показвахме добронамереност и историческа достоверност.

– Какво реално ще донесе на двете страни този документ?
– Има доста скептици, но той е очакван договор. И благодарение на дипломатическия ми опит в Македония знам, че има граждани, които очакват такова официализиране на отношенията ни. И не толкова окупирането на страната в историята, за която говорят македонците, колкото 
доминацията на Сърбия в Македония изкриви братските чувства 
на македонския народ към нас. Днес, когато гражданите виждат подписан Договор, имат по-голяма свобода и кураж да се отнасят с признателност към България по отношение на икономически, културни и други връзки. Явно е, че в исторически план обременеността в Македония е много по-силна, а позицията на българите към македонските граждани трябва да е по-смирена и опрощаваща, за да се подобрят отношенията. А Договорът има клаузи, че никой няма териториални претенции към другия. Някои македонски граждани са дори преследвани и уволнявани, и то немного отдавна заради добронамереното си отношение към България. 

– Какви стъпки очаквате от страна на опозицията?
– Ще е изненада, ако опозицията не го използва в кампанията за местните избори на 15 октомври. Но тази опозиция по времето на Люпчо Георгиевски, ръководил тогава ВМРО–ДПМНЕ, декларира отношенията ни с известната Декларация от 1999 г. като добронамерени и перспективни, като изискващи не толкова историческа признателност, колкото развитие на икономически интереси на днешните генерации. Но Никола Груевски като лидер на днешната опозиция най-вероятно ще активира позициите си, което ще дискредитира него и политическата му сила. При положение че вече има толкова много млади хора, учили в България, е 
по-мъдро да градим днешните си отношения  
отколкото по паметници в тези 400 гробища на територията на Македония, в Крива паланка и Куманово на загинали български мъже да се появяват надписи „фашисти” или „окупатори”…

– Ще излезе ли Скопие от геополитическите си зависимости чрез членство в Алианса?
– По отношение на НАТО  Македония дори беше по-активна от България във формата „Партньорство за мир”. И по времето на офицерското ми битие като началник на ГЩ съм посещавал Македония за съвместни учения на полигона „Криволак” и в други части на страната. Подаръкът, който направихме със сто танка, сто оръдия и много амуниции за македонската армия, беше знак, че искаме да вървим заедно. А днес страната има реалните шансове да бъде официализирана като член на НАТО. Въпреки че може да получи паралелна покана и от ЕС. България имаше сериозно присъствие в структурите на Алианса, дислоцирани на територията на Република Македония и в тяхното министерство на отбраната. Наши висши офицери, генерали и адмирали и старши офицери бяха командири на логистичния щаб на НАТО в Скопие. И е жалко, че днес НАТО в Македония се представлява от словенски офицери. И като председател на Комисията по отбрана в 43-тия парламент не можах да намеря отговора за този пропуск на нашето МО въпреки питанията ми към министър Ненчев. Но по отношение на НАТО ние сме единомишленици с македонците и говорим на много прагматичен военнотехнически език. А подписаният договор прави по-реално влизането на Скопие в Алианса. И се радвам, че европейските лидери и представителите на висшето ръководство на НАТО приветстват подписването му, и това е знак към Белград и към Атина. Защото въпросът ви има този контекст – дали Сърбия и Гърция ще поставят пречки в процеса на присъединяване. Защото ориентирането на Скопие към София наистина е решителна дипломатическа и политическа крачка, която трябва да се отстоява и по другата дипломатическа линия: Север–Юг, която толкова години доминира в Македония и не й дава възможност да се освободи от историческата си обремененост. Промените в политическо отношение в сръбското държавно ръководство и разумността на гръцкото би следвало 
да приближат Скопие към НАТО и ЕС

– С какво реално можем да подкрепим процеса на присъединяването? 
– Ние имаме реална готовност за това. Подготовката на кадри и образованието са такава сфера. И министър Каракачанов вече заяви първите идеи за обучение на военни и медицински сестри  във ВМА. Има и  неща, вече предлагани и правени. България приемаше по 1000 македонски студенти годишно и винаги е имало у нас до 10 000 учещи и работещи техни граждани. И във ВА сме готови да обучим техни офицери, каквато практика имахме. А и много македонски и сръбски медици работят у нас, защото медицината ни е на европейско ниво и бихме могли да изграждане такива кадри. По време на дипломатическата ми служба нямаше ваксини против детски паралич и само за 1–2 денонощия ние ги доставихме в Скопие безплатно с решение на кабинета ни. 

– Дали в Скопие ще ратифицират Договора до изборите?
– Смятам, че парламентът им ще го ратифицира въпреки съпротивата на опозицията. А има значение и това, че лидерът на опозиционната ВМРО–ДПМНЕ Никола Груевски е партньор на Бойко Борисов в ЕНП. В страната има политически сили, които се притесняват дали държавата ще остане суверенна, но албанските партии настояват Македония да се присъедини към ЕС и НАТО. И ако тя иска да съществува в сегашните си граници и с днешните си структури и гражданите й да са свободни, да се развива икономически, културно и образователно, това е перспективата. Всъщност с ратифицирането на Договора не само се  гарантира сигурността на Република Македония, а и такова развитие. Коридор 8, жп транспорт между нас ще способстват за това. 
А някога сме имали 
и въздушна линия
…Ако всичко това се развие, историческите обременености и размахването на показалец и от двете посоки ще остане в миналото. Защото събитията след Първата световна война поставиха тежък отпечатък върху няколко поколения. А днешното поколение на Република Македония е свободно и в неформални разговори съм чувал „Абе, ние сме един народ”… Добре е да намалим емоцията и да сме прагматични.  Макар самата Македония все още да е разделена и да чества националния празник по старому, на две места… Като посланик съм поднасял венци и за рождението, и за смъртта на Гоце Делчев, а на другия ден или част от венеца липсва, или самият триколоьор. Там със страх открехват страницата за народните борби от двете страни на границата. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани