Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Супермашината UBM – от проект до ключ

[post-views]
Супермашината UBM – от проект до ключ
Favicon_File

Цончо Драгански

10-11 mashina
Част от комплекта на универсалната строителна машина за метални конструкции UBM.
Историята на закупуването и доставянето в България на американската универсална строителна машина за метални конструкции UBM е дълга. Водени са много спорове, дори и обвинения, дали има необходимост от нея и заслужава ли си високата цена. В края на краищата машината с комплект от 10 мобилни ремаркета сега се намира в 91-ви инженерен батальон в Пловдив от състава на 55-и полк.

 

 

Полковник Йордан Йорданов – началник на сектор „Подготовка на инженерните подразделения” в отдел „Бойна подготовка” на Командването на Сухопътните войски. Когато беше командир на батальона, заяви, че машина с такива качества в България няма. А той според мнението на много негови колеги е офицер с изключителни технически познания. 

10-11 kapitan mechkarov
Капитан Стоян Мечкаров
Инженерни специалисти продължават да са категорични, че американската UBM e единствената у нас с толкова големи възможности, другите две подобни машини значително й отстъпвали. С приемането на UBM в 91-ви батальон се е наложило реорганизиране на инженерната рота за вертикални конструкции с командир капитан Стоян Мечкаров. Във взвода на старши лейтенант Симеон Костов е отделението за работа с универсалната машина с командир младши сержант Яни Йовчев. Капитан Мечкаров тръгваше в този ден да води занятия на полето с подчинените си по взривни дейности и технологии, но намери време да спомене, че на отделението предстои обучение на UBM. В същото време  останалите военнослужещите ще продължат да се подготвят за тактико-специалните учения на ротата и на батальона.

Защо отново се заговори за универсалната строителна машина за метални конструкции? По инициатива на началника на отбраната генерал Андрей Боцев батальонът е бил посетен от военното аташе на САЩ у нас полковник Шанън Джонсън. Той се  е свързал с представител на фирмата, която е доставила машината, а инженерните специалисти са запуснали нейния софтуер. Очаква се да бъде организирано по-нататъшно обучение на личния състав от отделението. Предвидено е то да продължи  около 4 седмици и така да се повишат способностите на военнослужещите за работа с машината.

Един от най-запознатите с UBM е капитан Николай Фолев.

10-11 kapitan folev
Капитан Николай Фолев
 Завършил е Висшето военноинженерно строително училище „Благой Иванов” в София през 1998 г. със специалност „Промишлено и гражданско строителство”. Служил е в различни формирования от Българската армия, а от 2012 г. е в 91-ви инженерен батальон. Сега е на длъжност началник на отделение „Разузнаване”.
Универсалната строителна машина UBM, обясни капитан Фолев, е с възможности за производство на сгради и съоръжения от метална самоносеща се конструкция, както и за подземни и надземни укрития, гаражи и жилищни постройки. Комплектът се състои от 10 мобилни ремаркета, като 3 от тях са производствени цехове за построяването на различни конструкции –  жилищни и нежилищни  помещения, в зависимост какво е постъпило като изискване от формированията, посочи още капитан Фолев.
Към комплекта на машината има софтуер, който е лицензиран съгласно европейските и американските стандарти за проектиране и изчисляване на строителни конструкции. Машината е с възможности за действия във всички етапи на строителството – от проектирането до самото изграждане на съоръженията и сградите. Могат да се залагат най-различни параметри за тяхната изработка, като примерно как трябва да се направят изчисленията на ветровите и снеговите натоварвания, въобще на всички условия, на които трябва да отговаря конструкцията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани