Най-високопоставеният американски военен – генерал Джоузеф Дънфорд, пристигна за първи път на официална визита в Китай в момент, в който Вашингтон и Пхенян изостриха реториката помежду си и взаимно се заплашиха с употреба на ядрено оръжие. Генерал Дънфорд е председател на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ, припомня ТАСС. Визитата на генерал Дънфорд започна в понеделник.
В Пекин американският представител разговаря с началника на генералния щаб на Народно-освободителната армия на Китай генерал Фан Фънхуей. Визитата на Дънфорд в Китай подчертава заинтересоваността на Вашингтон за още по-голямо развитие на отношенията между въоръжените сили на САЩ и Китай, се казва в съобщение на канцеларията на американския военен. От Пентагона съобщиха също, че генерал Дънфорд и китайският му колега Фан Фънхуей са подписали споразумение за установяване на „механизъм за стратегически диалог”.
„Това споразумение ще разшири контактите между въоръжените сили на двете страни и ще намали вероятността от грешки… Тези контакти са особено важни сега, когато регионът и светът са изправени пред заплахата от Северна Корея с ядрени оръжия”, се казва още в изявлението. „За да бъда честен, ние трябва да се справим с много сложни въпроси, към които нямаме непременно единен подход… Но ние ще преодолеем тези трудности”, коментира Дънфорд. Според него двете страни „винаги ще имат някои различия… ние трябва да се опитаме да видим областите на сътрудничество”.
Посочва се, че първото заседание по механизма е насрочено през ноември. Американската страна ще бъде представена от ръководителя на отдела за стратегическо планиране и политика на началник-щабовете генерал Ричард Кларк.
Двамата генерали обсъдиха и въпроси, свързани с отношенията между двете армии, Тайван, Южнокитайско море и севернокорейския ядрен въпрос. Фан Фънхуей заяви, че сътрудничеството е единственият правилен избор за двете страни и двете армии ще бъдат добри партньори. Дънфорд каза, че двете армии трябва да засилят координацията и да намалят различията и неразбирателството.
Поводът – проблемът Пхенян
Визитата на американския генерал в Китай е част от обиколката му в Далечния изток, където той посети още Южна Корея и Япония в опит да се разреши проблемът със Северна Корея. Ето защо не е странно, че началникът на Обединеното командване на въоръжените сили не поиска Китай да усили натиска си върху Северна Корея. Генерал Дънфорд подчерта, че Съединените щати имат решимостта да използват пълния набор от военни възможности, за да защитават себе си и своите съюзници, предаде АФП, позовавайки се на съобщение, публикувано на интернет страницата на американското посолство в Китай. Според генерала ядрената програма на Северна Корея заплашва сигурността на региона и на цялата световна общност, включително Китай.
Във вторник говорителят на Министерството на външните работи на Китай Хуа Чунин заяви, че заинтересованите страни по ядрения въпрос на Корейския полуостров трябва да останат сдържани и действията им трябва да са от полза за смекчаване на напрежението на полуострова и разрешаване на проблема по мирен начин, съобщи „Синхуа”. Хуа Чунин заяви, че сигурността е основа на ядрения въпрос на Корейския полуостров и КНДР и САЩ притежават ключа към разрешаването му. Китай ще продължи всеобхватно и изцяло да изпълнява съответните резолюции на Съвета за сигурност, да играе активна и конструктивна роля за разрешаването на проблема с дипломатически средства.
Стари противоречия
Между САЩ и Китай съществуват много проблеми, но и двете страни имат волята да работят за преодоляването им, заяви американският генерал Джоузеф Дънфорд.
„Мисля, че трябва да сме честни. Имаме много, много трудни въпроси, по които не сме непременно на едно мнение”, каза генерал Джоузеф Дънфорд на среща с началника на генералния щаб на Народноосвободителната армия на Китай генерал Фан Фънхуей.
„И двете страни се стремят да преодолеят тези трудни въпроси”, добави той без повече подробности. Фан заяви, че Китай придава голямо значение на визитата на Дънфорд и е уредил той да посети военно учение.
Китай и САЩ казват, че искат стабилни отношения между въоръжените си сили, но съществуват дълбоки разногласия. Китай приема възмутено патрулиранията на американски кораби в близост до острови под китайски контрол в спорни територии в Южнокитайско море и продължаващите продажби на оръжие от САЩ на Тайван, който за Пекин е отцепническа провинция. САЩ изразяват безпокойство от опасни според Вашингтон прехващания на американски самолети от китайските ВВС и от липсата на прозрачност във военните разходи на Китай, който е започнал амбициозна програма за модернизация на въоръжените си сили.
Междувременно севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви, че отлага вземането на решение за изстрелване на ракети по остров Гуам, и ще следи действията на САЩ още известно време. Президентът на Южна Корея заяви, че Сеул всячески ще се стреми да осуети избухването на война.