Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Срещу €220 стреляме по зубър във Воден

[post-views]
Срещу €220 стреляме по зубър във Воден
Favicon_File

Светлозар Стоянов

19-zubarМъжкият европейския бизон (зубър) – Bison bonasus l. , у нас е разрешен за лов целогодишно. Женски и приплоди са разрешени от 1 септември до 31 декември.
Ловно стопанство „Воден” е единственото място в България, където може да се ловува най-големият земен бозайник в Европа.
В началото на 20 век поради изтребване и загубата на местообитания зубърът е изчезнал от дивата природа в Европа. У нас той е изчезнал още през Средновековието. След мащабна селекция и програма за реинтродукция на отделни екземпляри, отглеждани в затворени пространства, диви популации на зубъра са били възстановени в районите на Централна и Източна Европа.
През шейсетте години на миналия век малко стадо зубри е било реинтродуцирано в ловно стопанство „Воден–Ири Хисар”, където отбелязва забележително възстановяване.
Стопанството предлага трофеен и селекционен лов на европейски бизон. Най-доброто време за лов е през октомври, ноември и декември, през останалото време животните трудно се откриват и наблюдават. Вълнуващо преживяване е ловът чрез издебване. Отстрелът на това внушително животно обаче е ограничен и на ловен сезон се отпускат единични бройки.
Цената от 220 евро за един ловец на ден включва храна, нощувка, ловен водач, автомобил 4х4. Отстреляният трофей се заплаща отделно съгласно утвърдения ценоразпис.
Преди четири години пет зубъра бяха докарани и в дивечовъдния участък „Студен кладенец“ в Източните Родопи, но два от тях не можаха да се адаптират и починаха. Това бе първата стъпка в първата реинтродукция на зубри в Източните Родопи и един от акцентите на започналия тогава двегодишен проект „Дивият свят на Източните Родопи“. Проектът бе по инициатива на фондация „Новото тракийско злато – България“ (НТЗ) и с партньорството на холандската организация АРК и Съюза на ловците и риболовците в България, като се осъществяваше с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“.
Зубрите в дивечовъдния участък „Студен кладенец“ бяха докарани от Германия.
Въпреки първоначалните трудности и загубата на част от животните, зубрите успешно се адаптираха, а през юли 2015 г. се роди и зубърче – първото от столетия в Родопите. Превърнаха се в атракция за местните хора и туристите в Източните Родопи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани