Русия е една от големите заплахи за националната сигурност на България. Това става ясно от доклада за състоянието на националната сигурност за 2016 г., който бе приет от правителството и предстои да бъде гласуван от парламента.
„Действията на Русия са източник на регионална нестабилност и заплашват нашата основна цел за единна, свободна и мирна Европа… Нарастват предизвикателствата пред сигурността най-вече в района на Балтийско и Черно море, както и в източната част на Средиземно море, където Русия засилва своите военни способности и увеличава военните си дейности.“, се казва в доклада.
В него е записано още, че Русия засилва военните си способности на територията на „незаконно анексирания Кримски полуостров“. Според доклада по този начин се нарушават геостратегическият и военният баланс в Черноморския регион. В документа е записано още, че Русия не зачита териториалната цялост на независими държави и използва хибридни стратегии. В доклада се казва, че безпокойство предизвикват опитите на чужди държави за формиране на обществено мнение чрез дезинформация, пропагадни кампании, медийни манипулации.
Според доклада кризата между Европа и Русия се задълбочава заради опитите на Москва да възстановява и разширява сферите си на влияние чрез действия във военната, икономическата и културната сфера, представяни в някои случаи като равноправно и взаимно изгодно сътрудничество и дори като помощ за защита на националната идентичност и суверинитет.
Като други рискове за националната сигурност през 2016 г. са отбелязани продължаващите и нововъзникващи претенции на съседни държави за наличие на несъществуващи в България малцинства.
Като опасност се сочат продължаващите бойни действия в Сирия, както и предизвиканите от нея, Афганистан и някои страни от Африка бежански и миграционен натиск към ЕС. Според доклада „най-същественият риск е възможността за инфилтрация на екстремистки клетки, за което свидетелстват атентатите във Франция, Германия, Белгия и други европейски държави през 2016 г.“.
По време на дебатите депутатите влязоха в спор заплаха ли е Русия за националната ни сигурност. Красимир Велчев от ГЕРБ, който е член на парламентарната група за приятелство с Русия, не е запознат със становищата в доклада. Според него явно тези констатации са по повод на конкретно поведение на определени политици. По думите му, когато се говори за любов към Русия, никой няма предвид Сталин, Горбачов, Брежнев и Путин, а руския народ. Самият Велчев също си спомня за годините в Русия с топли чувства. Имах много приятели, изтъкна той.
Станислав Станилов от „Атака“ изобщо не е съгласен с констатациите в доклада. Това са „натовски глупости“, подчерта той. Руснаците са три пъти по-слаби от НАТО, смята атакистът и недоумява как Алиансът може да е обект на заплаха, идваща от Руската федерация.
Груба грешка са подобни становища според червения депутат Антон Кутев. Последните правителства поддържат антируска политика, критикува той. По мнението му, България може да е мостът между Русия и Европа. Според патриота Милен Михов, който е член на комисията по отбрана, докладът правилно отразява заплахите за националната сигурност. Посочвало се засиленото присъствие на Русия в черноморския регион. Това било притеснително за националната ни сигурност. Освен това заплаха били и изострените отношения Русия-ЕС.
Не можем да си затваряме очите пред тези заплахи, смята Михов.
Никой във властта не поставял под съмнение добрите отношения между България и Русия. И в предишни доклади има подобни становища, по мнението му. Студената война се завръща в Европа, смята Милен Михов.
Президентът Румен Радев: Никъде не пише, че Русия е пряка заплаха
„Първо, мисля, че в този момент никъде не пише, че Русия е пряка заплаха“, коментира президентът Румен Радев в интервю за Нова тв. Така той отговори на въпроса за приетия от правителството доклад за състоянието на националната сигурност за 2016 г., който предстои той да бъде гласуван от парламента. „Основната теза е, че руските действия застрашават действията за единна, мирна и свободна Европа. Не е лошо да проследим през последните месеци, когато докладът е изготвен, какво са правили лидерите на тази свободна и мирна Европа. Макрон се среща с Владимир Путин. Меркел поддържа непрекъснат диалог с него. И каза съвсем неотдавна, че не можем да говорим за сигурност в Европа, ако нямаме диалог с Русия. Бойко Борисов и Алексис Ципрас съвсем наскоро заявиха, че Гърция и България ще бъдат мост между Русия и Европа“, заяви още Радев. Той е убеден, че отношенията на България с Русия не трябва да бъдат заложници на чужди интереси. Според него у нас има политици, за които връзките ни с Москва не са достатъчно лоши. „Трябва да отстояваме нашия интерес. Очевидно е, че имаме интерес да имаме пряка доставка на руски газ през Черно море“, смята Радев.
Цветан Цветанов: Нещата се назовават с истинските им имена
„Ние сме удовлетворени от това, че се назовават нещата с истинските им имена“, коментира пред журналисти в парламента председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов по повод констатациите в годишния доклад на правителството за националната сигурност, който поставя действията на Русия като източник на регионална нестабилност.
„Разбира се, че в доклада има за анексирането на Крим, разбира се, че има за изострените отношения между ЕС и Русия, Русия и НАТО, разбира се, че се говори за тази информационна война, която се води, а тя винаги е свързана и с предпоставките за много фалшиви новини“, коментира Цветанов. „Но всички ние сме свидетели на това, което се случи и в изборите в САЩ, и във Франция, не бяхме подминати и ние в България, за всичко това, което се направи по време на президентската кампания – имаше много фалшиви новини, много добре планирана кампания за дискредитирането на ЕС и едва ли не, че той е вреден за България, както и стратегическото ни партньорство със САЩ е вредно за ЕС“, коментира Цветанов.
Сергей Станишев: Не смятам Русия за основна заплаха
Не смятам Русия за основна заплаха за сигурността на България, ако погледнем света, в който живеем. Така председателят на ПЕС Сергей Станишев коментира в кулоарите на Народното събрание правителствения доклад за състоянието на националната сигурност през 2016 г.
Той подчерта, че миграционните потоци, тероризмът са именно заплахите за сигурността. Все пак, по думите му, влошените отношение между ЕС и Русия, естествено оказват влияние и върху нашите отношения с Москва.
В съзнанието на българите Русия остава страната, дала най-много за освобождението ни от османското владичество, подчерта Станишев. И когато се формулират документи от правителството е важно да се отчитат и политическите послания, смята председателят на ПЕС. Той е убеден, че само чрез диалог може да се намери политически баланс. Още повече има покана до президента Путин да посети България догодина във връзка със 140 години от Освобождението, политически този знак не помага, допълни Сергей Станишев.
Mинистър Красимир Каракачанов: Изтокът и Западът имат един общ враг – радикалният ислям
Противопоставянето, което съществува и в Украйна, напрежението, което е между ЕС и НАТО от една страна и Русия – това са все неща, които трябва да бъдат отчетени… Конкретна заплаха, както си я представят хората с това, че утре може да има десант на някой бряг, парашутен десант или нещо подобно няма, но напрежението съществува в някои региони в Европа. Конфликтът в Източна Украйна не е приключил, санкциите срещу Русия продължават. На ученията които се правят от страна на Русия и на алтернативни които се правят на НАТО. Така че диалогът, преговорите и разговорите са вратата и най-вече подхода за решаването на тези проблеми. Нямаме интерес от излишно напрежение т.к. цивилизования свят такъв какъвто го познаваме в Европа – Изток – Запад има един общ противник и той се нарича радикалния ислям, който ни атакува.