Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Капитан I ранг Янцислав Янакиев: Който гледа много назад, изпуска бъдещето!

[post-views]
Капитан I ранг Янцислав Янакиев: Който гледа много назад, изпуска бъдещето!
Favicon_File

Венцислав Жеков

Капитан I ранг професор д.с.н. Янцислав Янакиев е директор на Института за перспективни изследвания за отбраната при Военна академия „Г. С. Раковски“. Той сподели своите възгледи за развитието на военната наука, перспективите пред военното образование и приоритетите, които си поставят експертите в процеса на изграждане на бъдещите военни лидери. 

10-Янцислав Янакиев– Г-н капитан I ранг, именно в Института за перспективни изследвания за отбраната е разположена и секцията за военна история. Как съчетавате двете неща, това ли е всъщност реалната приемственост и ползването на поуките от практиката?
– Ние вече сме започнали развиването на такава система за извличане на поуки от практиката на първо ниво, вътре в академията. Във всички структури на академията има определени хора, които трябва да наблюдават собствената си дейност и ежемесечно да идентифицират, ако има някакъв проблем, как се реагира и как е преодолян той, за да не се повтаря следващия месец. Не трябва обаче да се гледа и само назад, защото, който гледа много назад, изпуска бъдещето! Нашата задача като институт е да обобщаваме тази информация, която се представя на ръководството. Освен това имаме задачи да провеждаме изследвания и с хора, които се завръщат от мисии и учения. По време на ученията също се правят изследвания. Всичко това се издава в книги и брошури. Така беше направено с поуките от мисията още в Камбоджа, Афганистан и Ирак. 

– Каква е целта на тези издания?
– Целта е тези, на които им предстои мисия, да се запознаят с  опита на други от подобна мисия. Това става и в курсовете за подготовка на офицери за мисии и щабове на НАТО и ЕС. За тях тази информация е полезна и това личи от факта, че книгата се изчерпа, вече я има само в електронен вариант. 

– Какво е мястото на Института за перспективни изследвания на отбраната в структурата на академията и в Българската армия въобще?
– Институтът е основно звено на академията, така, както са и двата факултета. 

– Като наблюдавате анкетите от обучаваните, които всяка година анализирате, какво най-често ви прави впечатление, какво е мнението им за обучението в академията?
– Ние ги питаме в началото, до колко са съвпаднали очакванията им с това, което са видели. Има тенденция на нарастване на съответствието между очакванията и реалността. Тоест има пълна удовлетвореност от това, което получават като образование при нас, във всички направления. Ние като институция се стремим да отговаряме на промените и да ги предвиждаме, за да реагираме изпреварващо. 

– Как отчитате дейността си?
– До момента имаме един междинен доклад, направен вътрешно, само за академията. Имаме и помощ от колеги от Министерството на отбраната, които ни помогнаха при оценката на средата за сигурност. 

dav– Институтът подпомага дейността на факултетите при придобиването на магистърската степен, как се осъществява това? 
– Това става и чрез директно участие в курсове, които факултетите организират, а ние водим, заедно с колеги от звеното. Имаме и наши собствени курсове. Такива са: „Архивистика“, „Управление на знанието в организацията“. Нов курс, който беше пилотен е „Социални медии и национална сигурност“. 

– В тези курсове може ли да се кандидатства свободно?
– Да, разбира се. Те са предназначени за служители в държавната администрация. 

– Има ли и какъв е интересът към тези курсове?
– Има традиционен интерес, предимно от държавната администрация. Средно по около 7-10 човека имаме в отделните курсове. Специално курсът ни „Социални медии и национална сигурност“ беше особено актуален и интересът към него беше доста засилен от ДАНС, от МВР и други структури, като Министерство на финансите, Столична община и други. 

– Какъв е профилът на преподавателите и учените във Вашия институт? 
– Институтът като ниво на научна експертиза сочи, че имаме четирима професори, от тях трима са доктори на науките, езиковата подготовка е на доста добро ниво в състава. Каним и външни лектори. 

– Каква е комуникацията ви със сродни институти в съюзническите армии?
– Имаме добри комуникации с италианския център за стратегически изследвания. Имаме отношения и с Катарския център за стратегически изследвания, в Доха. Поддържаме връзки и с румънския институт за стратегически изследвания, също и с Гърция. По линия на Консорциума на военните академии също имаме контакти. Двама човека сме и национални представители в Организацията за наука и технологии на НАТО. 

– Какво Ви предстои през новата учебна година?
– Домакинстваме на един изследователски екип на Организацията за наука и технологии на НАТО, който е свързан с изследване на ролята на етническо, полово и културно разнообразие във Въоръжените сили и ефектите върху работата в екип в мултикултурна и мултинационална среда. Това е нещо ново, наистина, което ще се състои през септември. 

– Какви са най-честите теми, когато провеждате социологическите проучвания в армията?
– Ежегодно  изследваме организационния климат във Въоръжените сили. Там питаме за удовлетвореност от службата в армията, нагласи за напускане, защо са кандидатствали, с какво ги привлича военната професия, престижа на професията, как го виждат. Това изследване предстои през октомври тази година. Провеждаме го съвместно с Дирекция „Човешки ресурси“ на Министерство на отбраната. Вече ще имаме четири последователни години, през които провеждаме тези изследвания по една и съща методика. Така имаме наблюдение за процеса. Изследвали сме също и реализацията на випуска на военната академия и на военните училища, година след завършването, което е също традиционно изследване. 

10-лого copyСътрудничеството

В един ВУЗ има няколко основни неща, на първо място е, разбира се, обучението, веднага след това са научните изследвания. По всички документи, европейски и национални, научните изследвания и образованието трябва да вървят ръка за ръка. 
Институтът за перспективни изследвания за отбраната /ИПИО/ е звено, което организира и координира, но не е единственото звено за научни изследвания в академията. 
Акцентът е върху организиране и провеждане на научно-изследователски проекти. Акцентът на факултетите е образованието. ИПИО допринася с обратната връзка от обучаваните. Търсят ефектите от промяната в средата за сигурност, от трансформацията на НАТО и влиянието върху изграждането на структурите на Въоръжените сили на България. В този процес участват експерти от цялата академия. 

Предстоящи събития

Предвидена е конференцията „Бъдещите Въоръжени сили – 20-40“, за да се погледне напред, какви Въоръжени сили  ще ни трябват, за да се изпълняват задачи през следващите поне 20 години. Предстои също и кръгла маса през есента. Там ще бъдат поканени представители на дирекции от Министерството на отбраната и от видовете Въоръжени сили, за да се реализира ефектът на обратната връзка. 
Разработва се и още един тригодишен проект  – „Човешкият фактор в киберсигурността“. Тук се очаква догодина докладът да е готов и в периода 16-19 април България да домакинства голям форум на НАТО, който ще бъде специално за човешкия фактор в киберсигурността. 
Институтът работи и по многогодишни проекти за изследване на организационния климат във Въоръжените сили. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани