Роден е на 3 октомври 1964 г. в с. Осеново, обл. Благоевград. Завършил е ВНВУ „В. Левски” – Велико Търново, както и ВА „Г. Ст. Раковски”. Започва офицерския си път като началниик на радиорелейна станция, заемал е различни длъжности в КИС, бил е командир на командване и щаб на Свързочна бригада, командир на Стационарната КИС. През 1993 г. е заместник-командир на взвод в българския контингент в Камбоджа, а през 2009 г. – национален командир на контингента в Кабул, Афганистан. С бригаден генерал Емил Шошев разговаряме дни преди празника на Свързочни войски и органите за информационно осигуряване на БА, които на 25 септември ще навършат 139 години от създаването си.
– Г-н бригаден генерал, кои са основните постижения в областта на КИС в Българската армия през последната година?
– В края на 2015 г. бе изграден сегмент от Стационарната КИС „Странджа-2” и през 2016 г. бе проведена неговата опитна експлоатация. По този начин беше въведена MPLS/IP функционалност, чрез която за военните формирования от БА се осигуряват високоскоростни електронни и съобщителни услуги: (глас, данни, видео и мултимедия) с голяма устойчивост и достоверност, минимални изкривявания и нисък коефициент на грешка. Оборудването бе окончателно въведено в експлоатация със заповед на началника на отбраната. През изтеклата година продължи и обновяването на система TETRA на БА, в резултат на което покритието на системата беше увеличено чрез добавянето на нови войскови райони в неговия обхват. Осигуряваме и формированията, които оказват съдействие на МВР край границата. През 2017 г. с отпуснатите финансови средства започна изграждането и въвеждането на MPLS/IP функционалност в интерес на военни формирования, разположени на територията на цялата страна. Това са доста формирования, за които до края на годината ще бъдат осигурени всички услуги. През годината беше осигурено устойчиво функциониране на КИС и бяха предоставени всички видове услуги за нормалното функциониране на щабовете и войските.
– Как оценявате представянето на военните свързочници и информационни специалисти в големите учения през лятото?
– Експертите в областта на КИС участват не само в национални, но и в международни учения и тренировки. Представители на Дирекция КИС заедно със специалисти от СКС и видовете ВС участваха в ежегодното учение на НАТО – CWIX-2017, през юни в Бидгошч, Полша. Основната цел беше провеждане на реални тестове за оценка на съвместимостта на услуги, предоставяни от C2 и C4ISR системите на участващите нации и организации от състава на НАТО. За първи път през тази година наши представители участваха и в област „Сухопътни войски” чрез „Система за командване и управление на тактическо ниво” (Falcon Command C2 System) от състава на Сухопътните войски. От участието на българските представители в учението могат да се направят следните изводи:
•Придобитите знания и опит, получени чрез участие в работата в група „Анализ”, могат да се използват при реализация на проекти по модернизация на С2 системите на БА;
•Тестваните технически решения и придобитият опит в област „Киберсигурност” ще подпомогнат подготовката на представителите от МО и БА за участие в други многонационални учения;
•Придобитите знания и опит в област „Киберсигурност” ще допринесат за подобряване на методите за защита и процедурите за реагиране при различни видове кибератаки в мрежите на МО и БА, както и за оказване на помощ, при необходимост, на други държавни органи и институции.
Друго учение на НАТО, част от което се проведе и на територията на нашата страна, беше Saber Guardian 2017. По време на учението под ръководството на отдел КИС на СКС и с усилията на КИС специалисти от Мобилната КИС беше осигурена КИ поддръжка на многонационалната дивизия на Учебен полигон „Ново село”. През април военнослужещи от националния мобилен КИС модул на НАТО (DCM-F) извършиха преход с техника от България до Литва и участваха в най-голямото комуникационно учение на НАТО през годината. Представиха се отлично. През годината се проведоха и няколко комплексни свързочни тренировки, ръководени от СКС. По време на тренировките КИС специалистите показаха висок професионализъм при изграждането на комуникации и доставката на услуги, необходими на системата за командване и управление на БА. През периода се проведе и ежегодната тренировка по изпълнение на част от „Плана за използване на пощенските и електронните съобщителни мрежи при кризи от военен характер”. В тренировката участваха представители на МО и оперативни групи от държавни органи и институции. По време на тези учения бяха осигурени всички услуги, предназначени за удовлетворяване на комуникационните и информационните потребности на системата за командване и управление и елементите на бойното пространство чрез използване на различни КИС приложения. Всичко, което беше залегнало в плановете, беше доставено за изпълнние на задачите.
– Има ли недостиг на личен състав в областта на КИС в БА?
– Както в другите военни специалности, при нас също на този етап е налице недостиг на кадри в областта на информационните технологии (IT). Казвал съм, че хората са ценният капитал на КИС. Имаме недостиг на специалисти. Причината е заплащането на IT специалистите в цивилния сектор, което е няколко пъти по-голямо, отколкото в БА за същото количество и качество положен труд. Това провокира най-добрите ни IT специалисти да напуснат редовете на БА. Към момента има и необходимост и от разкриване на допълнителни специализации във военнообразователната система като: системно администриране; приложно програмиране; бази от данни; Web дизайн и програмиране; IP администриране; информационна сигурност. Друг проблем е, че притежатели на лицензите за сертификация в областите системно администриране и мрежово администриране са фирмите Oracle, Cisco и Microsoft. Това са частни фирми, които организират единствено платени курсове за повишаване на квалификацията на IT специалистите. Поради недостиг на финансови средства МО няма възможност да заплаща обучението на своите IT специалисти и някои от личния състав влагат лични средства за повишаване на квалификацията си. След получаване на съответните сертификати, естествено, нашите специалисти стават много търсени и желаят да осребрят, бих казал, получените знания и да възстановят вложените за обучение лични средства. Единственият начин да направят това е, като напуснат БА. По подобен начин стои и въпросът за повишаване на квалификацията на преподавателите, които трябва да обучават бъдещите IT специалисти за нуждите на ВС. И на тях им се налага да плащат от собствения си джоб, за да могат да се подготвят и да обучават бъдещите курсанти и офицери.
– Какво може да се направи в тази ситуация?
– Моето виждане е, че повишаването на мотивацията на военнослужещите от IT сектора да останат в редовете на БА може да стане с увеличаване на тяхното заплащане, но тогава се влиза в противоречие с кадровия модел и класификатора на длъжностите за военнослужещи във ВС. Ефект може да даде обвързване на заплащането на курсовете от страна на МО със сключването на договор за определен срок на служба в БА.
– Как протича модернизацията в КИС?
– КИС се обновяват чрез проекти за модернизация. През последните години в МО бе въведена нова методиката за управление на проекти – PRINCE-2, която налага по-стриктни правила и процедури за постигане на желаните резултати. Независимо от всичко обаче налице е финансов недостиг за изпълнение на проектите. Това се отразява на темповете на модернизацията. Като най-важни области могат да се откроят:
1. Модернизация на КИ инфраструктура. Предвиждаме доизграждане на стационарната комуникационна мрежа на основата на оптични кабелни линии и построяване на няколко относително малки, географски разсредоточени центрове за данни, които да предоставят необходимите услуги на войските при изпълнение на техните мисии и задачи.
2. Модернизация на мобилните (полеви) комуникации. Необходими са и спешни инвестиции в полевите комуникации, осигуряващи действията на тактическите компоненти. Ще продължи изграждането на Автоматизираната система за свръзка с подвижни обекти по стандарт TETRA.
3. Въвеждане на по-голям брой информационни услуги, поддържащи процесите и вземането на решения във войските. Това означава инвестиране както в нови софтуерни системи, така и в подмяната на средствата, с които разполага крайният потребител. Вече имаме договор за доставка на софтуер за работните станции за нуждите на БА. Такъв вече беше доставен през настоящата година. Следващата цел е закупуването на компютри за БА. Придобиването на новата техника ще е и част от борбата за киберсигурността и киберзащитата. Ще бъдат доставени и настолни компютри, и преносими – лаптопи.
– С какво пожелание ще се обърнете към хората от КИС на БА за техния празник?
– Искам да поздравя и честитя професионален празник – 139 години от създаването на Свързочни войски и органите за информационно осигуряване на всички колеги, с които заедно осъществяваме КИ и навигационна поддръжка на системата за управление на ВС и страната. Обръщам се към вас, колеги: поздравления за неуморния ви труд и за всеки миг, в който се опитваме да бъдем по-силни, по-находчиви и по-решителни, за това, че въпреки напрежението и несгодите изпълняваме служебните си задължения! С пожелания за здраве, късмет, щастливи мигове и повече позитивни емоции за вас и вашите семейства! Честит празник, колеги!
Повечето разходи отиват за поддръжка
Най-големият дял от разходите през следващата година ще се насочат за поддръжка на изградената вече КИ инфраструктура чрез изпълнение на сключените договори за следгаранционна поддръжка и развитие, казва бригаден генерал Шошев. По думите му за 2018 г. средствата за капиталови разходи на програмата, която осигурява КИС, са намалени с 48 на сто спрямо предходната година.
„Основните направления на планираните средства са за извънгаранционна поддръжка, ъпгрейд и подмяна на хардуер и софтуер на фрагмента от СКС „Странджа-2”, за следгаранционна поддръжка на система TETRA на БА, за поддръжка на ISDN/IP автоматични телефонни централи от различен тип и извънгаранционна поддръжка на изделията и системите за криптографска защита на КИС. Също така се очаква доставката на работни станции за БА. Паралелно с това планираме обновяване на операционните системи на сървърите, които осигуряват информационните системи на БА”, пояснява директорът на Дирекция КИС.
По думите му при изпълнение на предвидената финансова рамка ще се работи по непрекъснатото ефективно и защитено командване, управление и комуникации за МО и БА. Ще продължи работата по постигане на оперативна съвместимост с КИС на държавите – членки на НАТО и ЕС, и осигуряването на непрекъснатост и надеждност на обмена на информация чрез поддръжка, ремонт и ъпгрейд на изградените КИ мрежи и системи в постоянна работоспособност.
Бригаден генерал Шошев посочва, че неосигуряването на финансови средства за поддръжка и развитие на КИС ще доведе до реален риск от спиране на предоставяни комуникационни и информационни услуги за МО и БА като: електронна поща; WEB услуги; информационно-справочни системи; информационни рубрики; опозната картина на въздушната обстановка; видео телеконферентна връзка и др. „Работим съвместно с висшето военно и политическо ръководство. Запознавам ги с проблемите. При възможност ще бъдат осигурени средства да се завършат проектите по КИС”, изтъква бригаден генерал Шошев.
Свръзка с МВР на радио ниво
Вече имаме техническо решение за изграждане на свързаност между двете системи ТЕТРА – на МО и МВР, но само на радио ниво, т.е. свързване на разговорни радио групи от двете системи по метода Point to multipoint, обяснява бригаден генерал Шошев. Това е станало с извършеното обновяване на система TETRA на БА, което стартира през миналата година. Използвани са изградените в система TETRA на МО радио вход/изходи, които с успех се ползват за съвместяване на радиомрежите на БА.
Така донякъде се решава въпросът за комуникацията между екипите от МО и МВР, които работят рамо до рамо както край границата, така и по време на природни бедствия. Пълно взаимодействие между двете системи чрез споделено използване на покритието и услугите на този етап е невъзможно поради големия финансов ресурс, необходим за това, с което и двете ведомства – МО и МВР, не разполагат, заявява бригаден генерал Шошев.
Формира се център по киберотбрана
'Ще направим всичко възможно до края на 2017 г. да започне да функционира центърът за управление на киберотбраната' споделя бригаден генерал Шошев. По този начин новата структура ще бъде в състояние да се включи и в осигуряването на киберзащитата на компютърните мрежи по време на шестмесечното българско председателство на Съвета на ЕС, което започва от 1 януари 2018 г.
По този въпрос работим заедно с Дирекция „Сигурност на информацията”, изтъква бригаден генерал Шошев. Центърът за управления на киберотбраната ще бъде отделно военно формирование в структурата на Стационарната КИС. Част от личния състав вече е назначен, като целта е до края на 2017 г. хората да бъдат обучени и центърът да заработи.А дали КИС на БА могат да ползват ресурсите на бъдещия фонд за отбрана на ЕС? „Такава възможност има и ние ще се възползваме от нея, доколкото е възможно. Когато говорим за тези фондове обаче, трябва да сме наясно, че това не са средства, които се предоставят на отделните страни, а са предназначени за съвместни многонационални проекти. Не по-малко от три страни трябва да участват”, изтъква бригаден генерал Шошев. По думите му затова в МО на ниво заместник-министър е създадена организация за прецизиране на националното участие в тази инициатива.