Промяна на закони, създаване на държавно висше ислямско училище и забрана на чужденци да участват в ръководството на различните вероизповедания – това предвиждат мерки на правителството за справяне с радикалния ислям у нас. Обмисля се още да се забранят вероизповеданията у нас, които се финансират от чужбина, обяви вицепремиерът Красимир Каракачанов след работна среща между спецслужбите, МВР, Министерството на образованието и Дирекцията по вероизповеданията в МС за опасността от проникване на радикален ислям у нас. Министър Каракачанов изтъкна, че забраната се отнася за всички нетрадиционни религии у нас, включително за различни евангелистки църкви, но най-голям е проблемът със салафитския ислям.
Промяна на закони, създаване на държавно висше ислямско училище и забрана на чужденци да участват в ръководството на различните вероизповедания – това предвиждат мерки на правителството за справяне с радикалния ислям у нас. Обмисля се още да се забранят вероизповеданията у нас, които се финансират от чужбина, обяви вицепремиерът Красимир Каракачанов след работна среща между спецслужбите, МВР, Министерството на образованието и Дирекцията по вероизповеданията в МС за опасността от проникване на радикален ислям у нас.
Според министър Каракачанов с промени в Закона за образованието и Закона за вероизповеданията трябва да бъдат ограничени проблемите, характерни и за други европейски държави, свързани с чуждестранните проповедници, и опитите да се внесе радикална идеология сред религиозните общности. Той изтъкна, че това се отнася за всички нетрадиционни религии у нас, включително за различни евангелистки църкви, но най-голям е проблемът със салафитския ислям.
„Трябва да се регламентират много ясно финансите, санкциите и мерките за недопускане на подобни влияния“, каза министърът. Каракачанов уточни, че са наложителни и спешни промени в Наказателния кодекс, чрез които да се дефинират тези радикални практики, за да могат правораздавателните органи да ги санкционират по-лесно.
Два законопроекта се изработват в момента по темата, а гласуването им в Народното събрание трябва да стане до края на годината.
Стратегия за противодействие на радикализацията
Правителството утвърди плана за 2017 г. за изпълнение на Стратегията за противодействие на радикализацията и тероризма. Правителството се запозна и с доклада на министъра на вътрешните работи за изпълнението на дейностите по анализ, оценка и картографиране на рисковете от бедствия. Министерският съвет включи в списъка на стратегическите обекти от значение за националната сигурност временното възпрепятстващо съоръжение по българско-турската граница. Решението ще допринесе за опазване на неприкосновеността на държавната граница и недопускане на случаи на изтичане на информация за способите и методите на опазване и оперативните възможности за охрана на границата.