През вековете и годините са се променяли оръжията, с които е воювал пехотинецът, и средствата, с които се е придвижвал на бойното поле. В далечни времена пехотинецът е разчитал предимно на бързината на краката си. След това се качва на кон, после на бойна каляска. Дълго време кавалерията е била най-мощната единица на пехотата, докато не се появи „железният кон“ – колата. Бойните машини все повече и повече се усъвършенстват. Днес те са тъпкани с толкова много електроника и мощни огневи средства, че в някои отношения съперничат на модерните танкове, а дори ги изместват при бой в градска среда. Там танковете са лесно уязвима мишена, тъй като са тромави за разлика от бойните машини на пехотата.
„Терминатор“ е с мощта на един цял взвод
Интересна е съдбата на най-новата руска бойна машина на пехотата „Терминатор“. Тя доказа качествата си в Сирия и директно от фронта бе превозена с кораб, за да участва в оръжейната изложба „Армия – 2017“. Там пред публика „Терминатор“ порази безпогрешно цели на далечни разстояния. Сега предстои машината да бъде приета на въоръжение в руската армия. „Терминатор“ има два автоматични гранатомета, две 30-мм оръдия, картечница и управляеми противотанкови ракети „Атака“. Оръдията имат скорострелност 300 изстрела в минута и много добър боен запас – по 40 снаряда в лента, включително и бронебойни с изключително голяма пробивна сила. По своя боен потенциал една такава машина е в състояние да замени мотострелкови взвод, 2–3 БТР-а или 3–4 БМП-та. „Терминатор“ има най-високата защита – 8-а степен за този тип бойни машини. Комбинираната броня на корпуса е с дебелина 300/175/70 мм.
БТР- 82А – унищожителят на танкове
БТР-82А е от най-новите бронирани машини в руската армия. Тя е произведена през 2010 г. Оборудвана е с 30-мм скорострелно оръдие и нови прибори за наблюдение. Бойното кръщение на БТР-82А е по време на контратерористични операции в Северен Кавказ. Този бронетранспортьор от средство за превозване на личния състав се е превърнал в пълноценна бойна машина на пехотата. Бронята му предоставя нов тип активна защита, адаптирана за маневрени машини. Тогава се действа според потребностите. Ако с машината се преследват терористи – не му е нужна такава броня. Ако пък осъществява диверсии и мълниеносни пробиви в територията на противника – тя се удвоява. Но най-важното му предимство е, че с голямата скорост, която развива и с мощните противотанкови ракети, е истинска смърт за танковете срещу него.
Видяхме какво може „Страйкър“ в Ново село
Страйкър“ на компанията „Дженерал дайнамикс“ е основна бойна машина на пехотата на американската армия. Тази година „Страйкър“ участваха в съвместни маневри с нашата войска на полигона „Ново село“. Машината е изпитан боец, участвал в немалко войни и учения, и е кръстена на двама американски военни с фамилия Страйкър, носители на почетен медал, загинали във Втората световна и Виетнамската война. Тези бойни машини са основната база, с която са оборудвани едноименните бригади „Страйкър“ – формирани през 2000 г., за конфликти с ниска интензивност. Те са нещо средно между тежките бронетанкови бригади, въоръжени с танкове „Ейбрамс“ и бойни машини „Брадли“, и леките пехотни бригади. Бронята на машината осигурява защита от 14,5-мм бронебойни патрони и осколки от разриви на 152-мм снаряди. А пасивната система за защита „Мексас“ предпазва дори от поражения на 30-мм бронебойни подкалибрени снаряди на разстояние от 500 м. „Страйкър“ е въоръжена с картечници различен калибър и автоматичен гранатомет. Бойната машина тежи 17,2 т, екипажът е от трима души и превозва десант от 9 пехотинци.
М2 „Брадли“ е кръстена на ген. Омар Нелсън Брадли
M2 „Брадли е основна бойна машина на пехотата на САЩ. Тя е кръстена в чест на ген. Омар Нелсън Брадли, един от главнокомандващите американската армия в Европа и Северна Африка през Втората световна война. При създаването й конструкторите са отчели както силните, така и слабите страни на съветската БМП-1 и на немската „Мардер“, за да постигнат максимална защита за екипажа и десанта и огнева мощ. Екипажът е от трима души, а в десантното отделение могат да се транспортират шестима пехотинци. От тази бойна машина са произведени близо 12 000 броя. Използвана е от американската армия във войните в Персийския залив, Ирак и Афганистан. Въоръжена е с 25-мм оръдие „Бушмастер“, 7,62-мм картечница М240С и противотанкови управляеми ракети „Тоу“.
Забележителното е, че оръдието е автоматично и може да води огън, както с единични изстрели, така и на редове. Темпът на стрелба е средно от 100–200 изстрела в минута, като може да достигне 500 изстрела. Оръдието се захранва от две ленти, позволяващи бързо да се премине от един тип боеприпаси на друг, като целият запас е от 900 снаряда.
Армадило“ – машината на бъдещата европейска армия
Бронетранспортьорът CV-90 „Армадило“ е разработен от европейски компании. Това не е БТР в буквалния смисъл, а модулно гъсенично шаси на база БМП CV-90, която е на въоръжение в няколко европейски армии. С нея „Армадило“ има общ корпус, силова установка и ходова част. Разликата е в куполата. Вместо нея е монтиран дистанционно управляем оръжеен модул „Лемур“ с 12,7-мм картечница „Браунинг“. Възможни са и варианти с 40-мм гранатомет, 25-мм сдвоено оръдие и 7,62-мм картечница. Демонтажът на купола е позволил да се усили бронезащитата на БТР-а чрез монтиране на керамични модули и да се увеличи вътрешното пространство. Системата за управление и свръзка на „Армадило“ са проектирани според концепцията „пехотинец на бъдещето“. Противоминната защита съответства на най-високия стандарт на НАТО STANAG 4569. Машината издържа на взрив с еквивалент 10 кг тротил. Активната й защита е ефективна срещу противотанкови средства за близък бой, особено РПГ. Екипажът й е от трима души, превозва осем пехотинци. Тежи 27 т. Идеята е евентуално да стане бойно средство на бъдещата европейска армия.
„Пума“ е една от най-скъпите
Германските компании Krauss-Maffei Wegmann и Rheinmetall доставиха БМП „Пума“ за МО на Германия. Германското военно ведомство поръча над 400 бр. Сумата по сделката е 3,1 млрд. евро. Новите бойни машини трябва да заменят в състава на въоръжените сили на Германия остарелите БМП „Мардер“, които са на въоръжение в Бундесвера от десетилетия. БМП „Пума“ развива скорост до 70 км в час, а запасът от гориво на машината осигурява преход от 600 км.
Въоръжена с 30-мм оръдие, 5,56-мм картечници, противотанкови управляеми ракети Spike LR и гранатомети. KMW и Rheinmetall заедно с американската SAIC имат намерение да създадат вариант на Puma за армията на САЩ. Немските експерти отчетоха някой недостатъци на машината – голямо тегло, което затруднява транспортирането й по въздуха, а също така и височината на машината, а това е голям минус на бойното поле, защото е лесна мишена за огневите средства. Тя е по-висока от по-старите „Мардер“, руските БМП и танковете „Леопард“. Цената на „Пума“ е около $ 5 млн. и това я прави една от най-скъпите бойни машини на пехотата в света.
Мардер“ пробива дебела броня от 1 км
Немската бойна машина „Мардер“ е разработвана заедно с танка „Леопард” . Но последният е бил взет на въоръжение през 1963 г., а БМП – през 1969 г., три години по-късно от съветската БМП-1, приета на въоръжение през 1966 г. БМП е проектирана от същите фирми, които са създавали „Леопард” – Rheinmetall и Henschel-Werke. На базата на шаси „Maрдер” е създадено цяло семейство бронирани машини: самоходна 120-мм минохвъргачка, командно-щабна машина, подвижен артилерийски наблюдателен пункт, самоходна радиолокационна станция за артилерийското разузнаване, бронирана ремонтно-евакуационна машина.
Корпусът на машината е заварен от стоманени листове. Предната броня осигурява защита от 20-мм снаряди. В двуместния брониран купол има установка с 20-мм автоматично оръдие и сдвоена с него 7,62-мм картечница.
Втора картечница със същия калибър е монтирана на въртяща се установка с дистанционно управление. Вместимостта на машината е 10 души – 7 десантчици и 3-ма членове на екипажа. Оръдието на „Мардер“ пробива с бронебойни подкалибрени снаряди броня дебела 20 мм на 1 км разстояние.