Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Световно признание за наш военен историк

[post-views]
Световно признание за наш военен историк
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Михаил Григоров

222-3„Технологични иновации – Иновативни технологии” беше темата на Световния конгрес на военните музеи в Кобленц, Германия, в която участва председателят на Българската комисия по военна история полковник професор Димитър Минчев. По този повод разговаряме с него и по още един – по същото време Международната комисия по военна история избра проф. Минчев за Почетен член на борда на Комисията. Както пише в сертификата, издаден от Комисията, мотивите за това високо признание са, че в продължение на повече от 20 години Българската комисия по военна история под ръководството на проф. Минчев е завоювала отлична позиция сред институциите в родната му страна на най-високо ниво. „Нещо повече – се казва в текста – 
проф. Минчев имаше ръководна роля при организирането на три конгреса на Международната комисия по военна история в София през 2012 г., във Варна – 2014 г., и в Пловдив – 2016 г. Последните два конгреса е трябвало да бъдат организирани в изключително кратък срок, но и в двата случая те са успешни. Със своята всеотдайност и старание професорът е заслужил дълбоката благодарност на Комисията, която го номинира за Почетен член на Борда. Гласуването на световното отличие за проф. Минчев става в Камерун, на поредния конгрес на Международната комисия по военна история, което по време съвпада със събитието в Кобленц. Почетното членство в борда е пожизнено. 
Професорът подчертава, че това не е само признание за него, а преди всичко за България, за целия Български екип и за нашата Комисия по военна история. Освен това трима български военни министри са подкрепили организирането на конгресите и са ги открили. В тяхното осъществяване са участвали и трима началници на Военна академия „ Г. Ст. Раковски”.  
Президентът Румен Радев е поканил на разговор председателя на Международната комисия по военна история професор Масимо де Леонардис и проф. Минчев в подкрепа на тяхната дейност с национално и световно значение. Всичко това, казва проф. Минчев, ни дава самочувствие и сили да продължаваме и занапред работата си и да се опитваме да привличаме в тази област и млади хора, които също много всеотдайно се включват в нея.
Другата тема на разговора е, както казахме, за конгреса в Кобленц. Професорът обяснява, че на тези конгреси се изнасят доклади на много конкретни теми от военната история в света. На този конгрес по-забележителните теми са посветени на технологичните иновации и развитието на артилерията през 15-и век. Разглеждат се също така и технологичните новости в изследванията на стари оръжия и брони. Интерес предизвиква и докладът, който изследва процеса на превръщането на дуелите в армията с хладни оръжия в световен и олимпийски спорт. Малко известна тема е и за отношенията на 
двама световни оръжейни конструктори – Пол Маузер и Георг Лугер и влиянието им при разработката на пистолета „Маузер С”. 
В някои доклади се изследват музейните експертизи и обменът на музейна информация, както и изпълнението на задачите на „Международния комитет на музеите в Европа”, обсъжда се въпросът за историческата истина като нещо, което никога не е пълно, а още по-малко елементарно. 
Латвийците са показали възстановка на Втората световна война в националния си военен музей. С триизмерна технология е показан и шлем от 17-и век, направено е подробно представяне на оръжия, които се монтират и използват от влакове. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани