Работното посещение на делегацията на председателите на политическите партии, членове на председателския съвет на Европейския парламент начело с председателя му Антонио Таяни в София беше и първото събитие на високо равнище от българското председателство, което започва през януари 2018 г. То е традиционно за всяко ротационно председателство на Съвета на Европейския съюз и дава предварителна оценка на подготвеността на страната домакин.
Първата среща на представителите на Европейския парламент беше с министрите в българското правителство. По време на срещата им с кабинета в конкретика са обсъдени вижданията за защитата на външните граници, миграцията, борбата с тероризма и икономическия растеж с акцент върху цифровизацията и по-зелената икономика.
Премиерът Борисов изрази убеждението си, че с подкрепата на Европейския парламент българското председателство ще бъде успешно. И увереност, че ще се постигне значителен напредък в процеса на разширяване на Европейския съюз. „Не надскачаме възможностите си. Искаме
да дадем перспектива на младите хора
а не на политическите елити на Балканите. Най-лесно това може да стане чрез това, което не носи никакъв риск – инфраструктурата, която осигурява свързаност – не само пътища, пристанища и железопътни линии, но и образование и дигитализация“, посочи българският министър-председател. И заяви, че във всеки момент председателството ни ще може да отговори на предизвикателствата пред Европа. Това стана на пресконференцията на премиера Бойко Борисов с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни.
От своя страна Таяни отговори, че Европарламентът е готов да работи активно с българското правителство по всички ключови въпроси за Европа. За основния приоритет на нашето председателство – евроинтеграцията на държавите от Западните Балкани, Таяни изтъкна ангажираността на ЕП за присъединяването към Общността на страните от региона и подчерта експертизата на страната ни, която ще е полезна в процеса. Ако искаме да постигнем сериозните цели, които сме си поставили, трябва
да използваме познанията на българите
допълни още председателят на ЕП. Бойко Борисов и Антонио Таяни бяха единодушни, че е необходима по-активна политика на европейските лидери на международната сцена и решаването на въпроси, важни за целия свят, не трябва да стават без ЕС. „Европа трябва да има своя външна политика, да говори в един глас. Общата цел е да дадем конкретни отговори на половин милиард европейски граждани.“, категоричен беше председателят на ЕП.
Антонио Таяни благодари за гостоприемството ни, което го е накарало да се почувства като у дома си. „Големите споразумения се постигат, само ако има близки лични отношения. Благодарение на тях изградихме сътрудничество, което ще е от полза за всички европейски граждани“, каза председателят на ЕП.
България ще бъде председател на Съвета на ЕС, който търси диалог и консенсус. Това пък заяви министър Лиляна Павлова, която представи приоритетите на председателството ни пред представителите на ЕП.
В Народното събрание посещението на делегацията на ЕП започна със среща с председателя на българския парламент Цвета Караянчева, което беше и първата й международна изява като новоизбран шеф на институцията. В началото на пленарното заседание след това тя заяви, че това, което ни събира, е общата ни отговорност към европейските граждани – заедно да начертаем пътя към сигурна, справедлива и просперираща Европа.
В обръщението си в пленарна зала Антонио Таяни призова народните представители институцията на българския парламент
да участва активно
в дебата за
бъдещето на ЕС
Европейският парламент започна широк дебат за бъдещето на ЕС и за вида на реформите, които са необходими, и приносът на националните парламенти в този дебат има ключово значение, подчерта Антонио Таяни. По думите му законодателните институции имат възможността да обяснят на техните избиратели конкретната добавена стойност на Европа в тяхното всекидневие.
Националните парламенти не се съревновават с Европейския парламент – напротив, те са неговите най-добри естествени съюзници за сближаването на гражданите на Европа с европейските политики, добави председателят на Европарламента. В Европа държавите и регионите не са контрастиращи единици, а допълващи се нива на това многостепенно управление, което днес се налага като единственото решение на сложните съвременни проблеми, посочи председателят на ЕП. За да се направи така, че всичко това да функционира, се нуждаем от ефективни институции, смята той.
Страната ви играе ключова роля в подкрепата на бъдещата перспектива за Западните Балкани, заяви Антонио Таяни. Споделям вашата чувствителност към въпроса и споделям стратегическото значение на процеса на стабилизиране и интеграция на Балканите. Ние трябва да дадем ясен сигнал за близост към страните от региона посредством и нашата дипломация, в областта на транспорта и цифровата област. Ние смятаме също, че може да има съвместна инициатива между българското председателство и ЕП за неналагане на роуминг като добър сигнал да се доближат до нас. Защото
фундаментализмът, тероризмът може да използват тези земи
за да проповядват и да превърнат района в зона на трафик на оръжие и дрога, каза пред народните ни представители председателят на ЕП.
Антонио Таяни заяви, че ЕС е изправен пред три основни предизвикателства – икономическа криза, от която едва сега излизаме, безпрецедентния миграционен феномен и терористичната заплаха, която виси над градовете ни. На тях европейските граждани искат институциите да отговарят конкретно. И наша, и ваша цел е и в навечерието на евроизборите през 2019-а да отговорим на тревогите им. Той заяви и важността на сътрудничеството между националните парламенти и ЕП.
ЕП започна работа и прие позицията си по реформата на Дъблинския регламент, за да се промени сегашната неефективна система, каза Таяни пред депутатите. България заслужава аплаузите и оценката на ЕС и институциите за начина, по който контролира външните си граници. Що се отнася до Шенген, парламентът поддържа убедено приема на България. Надявам се по този въпрос ще има скоро положително решение и в Съвета на министрите. И поздрави България за подготвеността на институциите на всички нива за работата по подготовката на председателството и добави: ”Сигурен съм, че както се е случвало в трудни моменти, Европа може да разчита на стойността, интелигентността и ентусиазма на този древен европейски народ”, като завърши обръщението си на български “Съединението прави силата”.
В парламента като гости присъстваха посланици на държавите – членки на ЕС и на страните от Западните Балкани, членове на председателския съвет на Европейския парламент. Посещението на представителите на ЕП завърши със среща с български студенти в Софийския университет.