Карциномът на панкреаса е най-страшната диагноза в онкологията днес. И медици от различни специалности събират усилията си в опит да открият какво я отключва и как да се лекува. Затова и възобновената от 10 г. традиция за курсове по чернодробно-панкреатична хирургия във ВМА е на тема „Рак на панкреаса – мултидисциплинарен подход при лечението”. Науката се движи напред, макар и с малки стъпки, по пътя към ранното откриване на заболяването и успешното му лекуване. В търсене на лечение се пресичат усилията на много клонове на медицината – на хирургията, генетиката, ендокринологията, радиологията, гастроентерологията, анестезиологията, химиотерапията.
Заболяването идва тихо, но трябва да се търсят ранните му симптоми. Затова са важни скринингите, всяка година превантивно да се прави ехография, особено при пожълтяване или необичайни болки в корема. То се превръща в социално значимо заболяване, от което годишно заболяват по хиляда души у нас, а само 200 стигат до операция на това най-агресивно канцерогенно заболяване. Освен доклади част от новостите в хирургията на рака на панкреаса бяха демонстрирани наживо от операционните на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология и от залите за инвазивна гастроентерология.
При откриването на семинара заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви, че курсът е признание за ВМА: „За нас ВМА винаги ще си остане важен елемент от отбранителната система, важен орган на здравната ни система и един от флагманите в развитието на медицинската наука. Бихме желали и другите ни военнообразователни институции да бъдат на такова ниво.”
А проф. д-р полк. Венцислав Мутафчийски, д.м.н., ВРИД началник на ВМА, заяви, че ВМА за шести път е домакин на такова престижно събитие, като следдипломен курс, и то на високотехнологична, изключително тежка тема като панкреатичния карцином. Той изказа признателност към проф. Владов и екипа му, благодарение на които в курса се включиха именити лектори, признати в европейската и световната хирургия.
Според началника на Клиниката по чернодробно-панкреатитна хирургия и трансплантология проф. Никола Владов, директор на курса, постиженията за последните 10 г. срещу това заболяване са в химиотерапията, в хирургията, както и в съдовите резекции, в роботизираната и лапароскопската хирургия, бъдещето на съвременната хирургия.
Работим на световно ниво
Проф. д-р полк.
Венцислав Мутафчийски, д.м.н.
Най-важното е, че след 10 г., когато за първи път се направи такъв курс, говорехме за отворена хирургия, а днес говорим за лапароскопска хирургия – модерното и актуалното лечение в цивилизования свят. Тези операции се правят отдавна във ВМА напълно на европейско и световно ниво. И освен с техниката във ВМА разполагаме и с екипа, а и с достатъчно добър ресурс, за да правим такава хирургия. Има приемственост в поколенията хирурзи в екипа на проф. Никола Владов. Част от колегите, сега доценти, преди 10 г. прохождаха в хирургическата специалност. Днес те са напълно завършени професионално хирурзи на световно ниво.
Хирургията е основата на военната медицина
Проф. д-р Никола Владов
Всичко е плод на много работа и четене, на специализации в чужбина и гледане какво се прави от най-добрите там. Винаги водя със себе си по-младите ми колеги в чужди болници или им съдействам те сами да отидат, основно във Франция – във водещите европейски болници „Кушен”, „Сент Антоан”, сега в „Бужон”, и в клиниките в други страни. А при всяко ходене човек „открадва” от чуждия опит. И така постепенно го прилага у нас.
Така станахме първите, които тук направихме лапароскопска панкреатична резекция и първата чернодробна резекция още през 2006 г. А през 2007 г. – и първата чернодробна трансплантация.
Имаме млад екип, в който има и специализанти, които се развиват много добре. Първи започнахме работата заедно с проф. Мутафчийски. И имахме философията, че трябва да предаваме занаята на младите. И така момчетата, които започнаха с нас от студентската скамейка, сега са доценти. Така този екип набира скорост, а някои отидоха в други болници, където също развиват модерната хирургия.
Всъщност развитата хирургия с трансплантация, особено на черен дроб, говори за високото ниво на самата болница. И след като в нея може да се прави трансплантация, няма граница – може всичко. Но е необходимо и актуализиране, и глобализиране на познанието на рака на панкреаса.
Всъщност неслучайно тази дейност се извършва във ВМА, защото са много и факторите, които влияят – подборът на кадрите, разбирането към дейността на клиниката ни, с което всички ръководители на ВМА са се отнасяли. И за това, че именно хирургията е лицето на една военна болница и именно хирургията е основата на военната медицина. И тази философия във времето дава своите плодове. А ресурсът на ВМА е събран на едно място и е много голям и тя може да прави всичко. ВМА е най-сериозната структура на държавно ниво, модел на национално медицинско заведение.
Заболяването връхлита като светкавица
Доц. д-р Васил Михайлов
Имах привилегията да започна работа във ВМА след дипломирането си и така имам поглед върху развитието на този тип хирургия у нас. Преди 10 г. никой не предполагаше, че днес ще обсъждаме безкръвни операции при заболяването на панкреаса, а то вече е факт.
Пациентите със заболяване карцином на панкреаса имат изключително лоша прогноза и това е страхотно предизвикателство пред медиците. Заболяването протича без първоначални симптоми, връхлита като светкавица.
Пикът му е в около 50–55 годишните, т.е. хора в най-активната си възраст, с лек превес при мъжете. А през последните години възрастта на пациентите се снижава. Имах дори пациент с рак на панкреаса на 30 г.!
За съжаление медицината няма обяснение за това подмладяване на заболяването. Счита се, че много рискови фактори имат отношение към рака на панкреаса, а когато има повече от една теза за причинителя, причините са всъщност неизяснени. Все пак фактор са тютюнопушенето, алкохолът, диабетът. Обсъжда се влиянието и на различни токсини, но по-сериозно – на генетичните фактори. Но виновникът за този вид рак не е идентифициран в световната медицина до днес. Не са пощадени и хората в бедните, и в богатите страни, няма връзка със социално-икономическия статус на човека. Хора с финансови възможности като Павароти и Стив Джобс си отидоха все от това заболяване.
Панкреасът е изключително интересна жлеза с коренно различни функции. Тя синтезира хормони и инсулина, който отговаря за нивото на кръвната захар. От друга страна, в панкреаса се синтезират ензимите, които смилат храната. Т.е. той има ендокринни и екзокринни функции. Панкреасът е сложен и все още недобре проучен орган. И това е голямото предизвикателство. Защото днес медицината не предлага лечение освен оперативно при ранно откриване.