„Да убиеш присмехулник” е заглавието на известната книга на Харпър Ли. Да откраднеш надеждата е заглавието на нашенската днешна действителност. В която нагло, безсъвестно и досега безнаказано се краде от надеждата на болните. На хронично и тежко болните. На онкоболните. На хората с увреждания. За да се изнасят в чужбина лекарства за печалба, разбира се, които по принцип трябва чрез Здравната каса да стигнат до страдащите.
От около пет месеца Министерство на вътрешните работи заедно с Министерство на здравеопазването, в координация с премиера и под наблюдението на прокуратурата осъществява наблюдение над сектора на здравеопазването с цел превенция и пресичане на недобри практики в някои болнични заведения. Това каза вътрешният министър Валентин Радев, след като бе оповестена акцията на ГДБОП, при която при десетки обиски бяха открити голямо количество специфични медикаменти, които, вместо да стигнат до болните, са били предназначени за търговия в чужбина.
Недобри практики
Така твърде евфемистично се изрази министър Радев. Като всъщност това е на практика вулгарно престъпление. Най-жалкото е, че в него неизбежно са замесени лекари и фармацевти. Както и болници. Имената им все още са тайна.
В процеса на разследването стана ясно, че далаверите с медикаменти са въртени от организирана престъпна група, занимавала се с икономически престъпления, свързани пряко с паралелен износ на лекарства, поясни говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Квалификацията организирана престъпна група дава известна надежда и за наказателно преследване, тъй като по Наказателния кодекс разликата между индивидуалните престъпления и тези на организирана група е в степента на наказанията. А това, че разследването се води в Специализираната прокуратура, би трябвало да значи, че нещата са наистина много сериозни.
Подробности по наказателното производство под наблюдението на Специализираната прокуратура представи прокурор Иван Гешев. То е образувано през септември, но сигнали за извършени престъпления са получени около половин година по-рано, като през този период съвместно с ГДБОП е започнала работата по случая. В самия ден на акцията, първия ден на декември, са били претърсени над 60 адреса и проведени десетки разпити на свидетели. Операцията е проведена на територията на София, Шумен, Сливница и Пловдив. Предмет на разследването са данъчни престъпления с лекарства за онкоболни и деца, както и пране на пари. При претърсването са иззети лекарства от споменатите видове за милиони левове
Стойността на актовете, които ще състави Изпълнителната агенция по лекарствата, ще е вероятно над 500 000 лв., уточни Гешев и посочи, че част от лекарствата са животоспасяващи и животоподдържащи, за онкоболни, за деца, както и за лечение на тежки ревматоидни заболявания. Част от лекарствата са били предмет на паралелен износ за страни от Европейския съюз, част – предмет на нелегален внос, и след препакетиране – отново обект на износ за ЕС. Има данни, че медикаментите са били изваждани от определени болници и аптеки с неистински документи (отново благодушен евфемизъм!).
Информацията е за много болнични заведения и аптеки, каза Гешев. Предстои прокурорите и разследващите да уточнят веригата обвиняеми по досъдебното производство, като целта на съвместния екип е да достигне до оптимален брой участници в престъпната дейност, уверяват от Специализираната прокуратура.
Директорът на ГДБОП главен комисар Ивайло Спиридонов заяви, че организираната престъпна група е от 7 души. Изяснена е част от схемата на действието им – посредством определени „изкупвачи“ от болнични заведения и аптеки, „доставките“ от медикаментите са постъпвали в склад на групата за окрупняване. За
източване на бюджета на НЗОК за стотици милиони левове става въпрос в случая. А това са средства, предназначени за лечението на българските граждани и пациенти, които имат нужда основно от онкологично лечение, съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Той поясни, че целият обем медикаменти, установени при акцията, е предназначен за страни от Западна Европа, като там са продавани на цени – четири пъти над българската им стойност.
Покажете лицата им!
Наистина много „яка” акция на ГДБОП! Поне така се видя от кадрите, заснети от ведомствения пресцентър. Маскирани и тежко въоръжени дори с автомати антимафиоти превземаха по всички тактически правила офис след офис, адрес след адрес.
За разлика от едни по-ранни времена сега не видяхме тръшнати на пода задържани, но пък ни показаха много „арестувани” кашони с всякакви лекарства. Какви са точно – може би разпознават само специалистите и самите страдащи хора, които са се взирали безуспешно за тези медикаменти по болници и по аптеки.
Съобщено беше за организирана престъпна група, за задържани. Но се оказа, че те са посетили килиите за не повече от 24 часа. И имената им продължават да бъдат скрити. Наглед – нормално. Наказателно-процесуалният кодекс, следствената тайна, да не се опорочи разследването, да не набедим някой невинен… Основания за загадъчната пелена, спусната след акцията – много. И напълно законни. Но хората, чиято надежда за живот е била ограбена от тази тайнствена престъпна група, искат да видят с очите си кой е посегнал на последното им спасение. Съдебната практика у нас е известна. Дори да бъдат повдигнати обвинения, веднага ще бъдат платени гаранциите, на каквато и стойност да са те. Толкова далавери с лекарства – все нещо е заделено за Темида. А след това започва един такъв съдебен процес, който адвокатските хватки и вратичките в закона превръщат в сериал, по-безкраен от „Дързост и красота”.
Дано сега поради кошмара на зловещото престъпление Темида разлюлее бързо и решително везните си. Но ако отново се случи познатата вече практика – поне покажете лицата на крадците на надежда. Да ги видят ограбените! Някои от които, колкото и черно да звучи, могат и да не доживеят процеса, камо ли неговия край. Именно – заради откраднатите от тях спасителни лекарства.