Н овият екипаж занесе на намиращите се там космонавти подаръци за предстоящата 2018 г. Летейки в околоземна орбита и минавайки над различните часови пояси на Земята, космонавтите имат основание да посрещат Новата година 16 пъти. Те обаче нямат време за това, защото ежедневието им е плътно запълнено със задачи, които не търпят отлагане. Затова я отбелязват не повече от един-два пъти. Според думите на командира на кораба преди полета те ще извършат 16 обиколки на Земята, преди да се скачат със станцията. Ще започнат да празнуват Нова година, когато достигнат източните острови, а на станцията ще бъде около 10.00 часа вечерта. След това поради това, че на станцията има японски астронавт, ще отбележат празника и по японско време, а по московско ще я празнуват, когато наближат Европа.
Той съобщава още, че руските космонавти на станцията ще могат да участват дори в президентските избори в Русия през март 2018 г. Представител на Централната избирателна комисия ще посети Центъра за управление на полетите, а космонавтите ще гласуват в отделен модул на станцията и по специален канал за свръзка ще изпратят гласовете си.
Какво слагат на трапезата си членовете на МКС по празниците? Американците по принцип предпочитат вакуумирани храни, които лесно се съхраняват и лесно се приготвят. Например макарони с месо и сос. За да се получи сосът, се добавя само вода. На борда астронавтите задължително консумират храни, богати на калций. Американците предпочитат кисело мляко с плодове и гуакамоле, а руснаците – сирене с билки и чесън. Разбира се, за Нова година руснаците получават и черен хайвер, но без водка, защото алкохолът на борда е абсолютно забранен. Астронавтите получават бира и кола, но те са специално обработени, защото газираните напитки в условията на безтегловност се разпадат. Обикновеният хляб също се разпада, затова американците консумират мексиканска тортиля. За Деня на благодарността американците имат картофено пюре, пушена пуйка с царевичен пълнеж и сос от червени боровинки.
Европейската космическа агенция също подготвя за космонавтите от Европа специални менюта. Години наред космонавтите са отправяли молба да се замени инстантното кафе с нещо по-вкусно. Въпросът е решен от италианските компании „Лаваца“ и „Агротек“, които произвеждат кафемашина специално за космоса, която работи отлично в условията на безтегловност. „Агротек“ създава и лазаня без сол, със срок на годност 36 месеца. Любимото ястие на корейците е кисело зеле, подправено с червен пипер, лук, чесън и джинджифил. Корейската космическа храна съдържа най-много естествени вкусове, защото се приготвя по специален начин, не е изсушена или замразена и не съдържа бактерии. Китайците за всяка мисия разработват отделно меню.
За мисията до Луната те вече са създали „Лунна бисквитка“.
Любима храна на китайските космонавти са сушените плодове. Китайският космонавт консумира по 2734 калории на ден. В менюто има и любимите на китайците свинско месо и риба – пушена или изсушена.
Японските космонавти и в космоса консумират с пръчици любимата си юфка. Към любимите храни са и суши, желе и ориз. Те обичат и зеленчукова юфка с вкус на соев сос.
Витамини космонавтите си набавят чрез пюрета от ябълки, моркови и цитрусови плодове. Получават и бонбони от мента и карамел. И още една любопитна подробност. В Русия вече е модерно за празниците да се подаряват истински космически храни в опаковки, които приличат на ракета.