Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Къде е работилницата на Дядо Коледа? Истинската…

[post-views]
Къде е работилницата на Дядо Коледа?  Истинската…

7f6ad3f1-37a7-4d04-9980-9ff4e4b83753-2060x1236 Има червено по тавана и по пода, червена боя капе от первазите на прозорците, червени пръски цапат стените. Прилича на творба на Аниш Капур, върху която той е пуснал своите знаменити восъчни оръдия. Но в действителност това, което виждаме, е как изглежда производството на Коледа. Гледката е типична за центъра на истинската работилница на Дядо Коледа – на хиляди километри от Северния полюс, в китайския град Иу, в провинция Джънздян.
Митологията, създадена около нашия празник, включва представата за розовобузи джуджета, които сръчно изработват подаръци с чукове в покрита със сняг колиба някъде около Арктическия пояс. Това обаче е заблуда. Единствената прилика е в това, че всички коледни играчки, гирлянди и светещи лампички, с които опаковаме къщата си за светлия празник, идват от Иу, на 300 км от Шанхай, където няма истинско коледно дърво, нито могат да се видят снежинки.
Градът, който помещава Рождественското селце, е дом на 600 фабрики, които колективно произвеждат 60 на сто от световните количества коледна украса и аксесоари – от светещи елхи от оптични влакна до филцови шапки на Дядо Коледа. „Джуджетата”, които работят в тези фабрики, често са мигриращи работници, полагащи труд по 12 часа на ден за максимум 650 лв. Тези хора, оказва се, изобщо не са наясно какво точно е Коледа.
„Може би е нещо като китайската Нова година за чужденци”, казва за агенция „Сина” 19-годишният Уей, който е дошъл в Иу тази година от селската провинция Гуейджоу. Заедно с баща си той работи дълги дни в навес, опръскан целия в червена боя. Те взимат стиропорeни снежинки, потапят ги в лепило и ги поставят в машина за прахово боядисване, докато не станат червени. Изработват по 5000 предмета на ден.
Докато тече процесът, двамата се оad5950af-6214-43ac-a00c-954c0d868d96-2060x1236казват опръскани от главата до петите с фин пурпурен прах. Бащата е с шапка на Добрия старец не заради коледния дух, а за да предпази косата си от оцветяване. Двамата използват поне 10 предпазни маски на ден, докато се опитват да не дишат праха. Работата е изтощителна и вероятно двамата няма да са тук догодина. Целта им е да спечелят пари за Уей, за да може да се ожени. Тогава ще се върнат в Гуейджоу и при добър късмет никога повече няма да видят казан с червена боя.
Опаковани в целофан, техните блестящо червени снежинки стоят закачени заедно с милиони други празнични джунджурии в Световния търговски център в Иу, наречен още Китайският стоков град, където на площ от 2600 кв. км е наблъскан чудният свят на пластмасовите дребни стоки. Тук е раят на магазините за 1 лев, огромно търговско шоу, в което е показано всичко, от което не се нуждаеш на света, но би могло да ти потрябва в някой ирационален момент. Цели улици в този комплекс, приличащ на лабиринт, са посветени на изкуствените цветя, на надуваемите играчки, на чадърите и дъждобраните, на пластмасовите кофи и часовници. Това е изграден многоетажен паметник на световната консумация и като че съдържанието на всички депа за отпадъци по света е било изровено, оформено наново и щателно каталогизирано наново в 62 000 будки.
Комплексът е обявен от ООН за „най-големият пазар на едро за дребни стоки в света” и мащабът на действията в него налагат създаването на някакъв градоустройствен план, тъй като този триумф на търговията е организиран в пет различни квартала. Квартал 2 е мястото, където могат да се намерят коледните стоки.
Цели коридори са заети единствено от гирлянди, дълги улици пулсират в светлината на коледните лампички, има чорапи от всякакъв размер и форма, пластмасови коледни елхи в синьо, жълто и цикламено розово, пластмасови шишарки в сребърно и златно. Някои от предметите изглеждат изгубени в превода – има овце, нахлупили шапки на Дядо Коледа, възглавнички с бродиран върху тартан елен, купища от онези необясними китайски предмети, както и Дядо Коледа, свирещ на саксофон.
Мястото все още изглежда като модерна версия на страната на изобилието, но славните дни на пазара, изглежда, са преброени. Той отстъпва на интернет гиганти като „Alibaba” и „Made In China”. Само от „Alibaba” човек може да поръча 1,4 милиона различни коледни украси, които ще бъдат доставени до вратата му само с натискането на един бутон. За сравнение пазарът в Иу показва едва 400 000 продукта от тази категория.
Насочени към ниския пазарен пояс, 9c6004c5-6972-40d9-85e5-4bc17b79d71b-2060x1236продажбите в Иу процъфтяваха по време на икономическата криза, тъй като светът пазаруваше празнични стоки на половин цена. От няколко години обаче продажбите падат. Докато светът пазарува все повече онлайн, продажбите на Иу се увеличават за нуждите на местния пазар, сочи вторият човек на пазара – вицепрезидентът на Асоциацията за продажба на коледни продукти в Иу – Кай Кинлян. В Китай все повече се възприема християнският празник, но без религиозната му съставляваща. Според „Икономист” Дядо Коледа е далеч по-известен на китайците от Иисус. Тези новини не може да не правят служителите в коледния център на Иу щастливи с тяхната доживотна присъда за вечна Коледа. Според Чен Япин, съосновател на фабриката за занаяти „Боян”, който управлява ситуацията от станция, оформена като миниатюрна земна приказка: „Да стоиш тук всеки ден и да виждаш всички тези красиви декорации, се отразява чудесно на настроението”.  
Едва ли обаче онези от другия край на поточната линия, които потапят в боя снежинки в напръскани с червено работилници, за да можем да си ги купим за левче, се чувстват по същия начин.
Страницата подготви
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани