Ако Македония изпусне шанса да започне преговори за присъединяване към Европейския съюз и НАТО през 2018 г., то тогава ще трябва да се прости в дългосрочен план с възможността за разговори, коментира скопската електронна медия „Плюс Инфо“, като се позовава на мнения на експерти.
Новата година е голямо предизвикателство за България, тъй като от първия ден на януари тя пое председателството на Съвета на ЕС за срок от шест месеца. Както твърдят експерти по външна политика, новата позиция на България може да бъде от решаващо значение за бъдещето на Македония, а според декларираните ангажименти и предприетите стъпки на София, председателството трябва да бъде нова възможност за евроатлантическата интеграция на Македония и за окончателно извървяване на трънливия път, който ще отведе югозападната ни съседка пред вратите на ЕС и НАТО.
Македонският вицепремиер по европейските въпроси Буяр Османи прогнозира, че страната ще получи дата за преговори през юни, но местните политически експерти предупреждават, че ако Македония не се възползва от шанса през първата половина на годината, тогава трябва в дългосрочен план да се прости от евентуални нови преговори за присъединяване в двете международни организации.
България за първи път ще председателства Съвета на ЕС в периода от 1 януари до 30 юни 2018 г„ а в официалната програма за председателство е посочено, че страната ще се стреми към постигане на реални резултати, следвайки принципите на прозрачност и отчетност.
Превод и редакция: Тереза Герова
Източник: Агенция ''Фокус''