Македонският вицепремиер Буяр Османи се очаква да бъде в Атина на 8 януари за срещи с гръцкия външен министър Никос Кодзиас и с неговия заместник Йоргос Катрунгалос по спора за името на Македония, съобщава гръцкото издание Нюз.ин.
Визитата става в момент на засилени задкулисни консултации между Атина и Скопие с цел намиране на решение на спора за името на Македония. Днес премиерът Алексис Ципрас е свикал своя кабинет в мини формат, за да бъде разискван развоят на събитията в последно време около този спор.
По-специално на днешното си заседание правителството ще обсъжда по-нататъшните си действия по този въпрос и най-вече дали може да излезе с единна позиция, след като една от партиите в коалицията – „Независими гърци“ се разграничи, като обяви че няма да подкрепи ново название за държавата с името „Македония“.
Очаква се премиерът Ципрас и външният министър Никос Кодзиас да информират за досегашните събития и факти, а също и за начина, по който правителството възнамерява да подходи за уреждане на този спор. С интерес се очаква изказването на военния министър и лидер на партията Независими гърци Панос Каменос поради обстоятелството, че априори Каменос отхвърли употребата на думата Македония в новото название на Бившата югорепублика.
Според източници в заседанието щели да участват министрите на външните работи, на отбраната, вицепремиерът и тримата държавни министри.
В опит да тушира възникналата остра полемика в Атина около този спор и да създаде усещането, че е налице единна линия от страна на правителството, официалният говорител Димитрис Дзанакопулос обяви, че министърът на отбраната „не бил склонен да провокира правителствена и политическа криза“ заради спора за Македония.
Нюз.ин отбелязва, че така говорителят прехвърлил топката на главната опозиционна партия Нова демокрация, като я обвинил, че няма ясна позиция.
Той изтъкнал, че целта на кабинета е „да постигне възможно най-широко съгласие сред политиците“. Дзанакопулос добавил, че докато бъде намерено такова съгласие, Каменос казал, че „няма да възразява относно решаването на този проблем“.
Източник: БТА