Безпилотен самолет танкер представи компанията „Боинг” в последните дни на 2017 г. Дронът е предназначен за военноморския флот на САЩ. Тестовете с прототипа започват в скоро време, съобщиха информационните агенции.
Дронът по проект MQ-25 има дизайн от типа крило–тяло–опашка, като е изоставен очакваният от специалистите вариант „летящо крило”. Машината е предназначена да излита и каца и на самолетоносач.
Предвижда се първите изпитания да бъдат свързани с придвижването на дрона по палубата и заемането на стартова позиция. От компанията производител още не са съобщили датата на първия полет на безпилотния танкер. „Боинг” доставя самолети на военноморските сили в продължение на почти 90 години. „Нашият опит ни дава увереност в подхода ни. Ще бъдем готови за полетното тестване, когато е готов договорът за инженеринг и производство”, обясниха от компанията.
През октомври военноморският флот на САЩ поиска оферти от фирми, които са в състояние да произвеждат такъв тип дрон за военноморския флот. Плановете са до лятото на 2018 г. да бъде избран доставчикът на самолетите. На първо време след това се очаква флотът да закупи четири системи, преди да се вземе решение за придобиването на общо 72 самолета.
Изискванията към дрона са да може да доставя около 6,8 т гориво до самолетите от бордовата авиация на самолетоносача, които оперират в радиус от 500 морски мили от кораба. Безпилотникът е с големина на изтребител Super Hornet и освен основната си функция на танкер е в състояние да изпълнява задачи по наблюдение.
Към корпуса му може дори да бъдат прикачвани ракети и бомби за нанасяне на удари по противникови обекти. През октомври „Нортроп Груман” се отказа от участие в конкурса, което според анализаторите открива повече шансове пред дрона на „Боинг”.
Междувременно беше съобщено, че до лятото на 2018 г. военновъздушните сили на САЩ официално ще „пенсионират” дрона си MQ-1 Predator. Самолетът има 21-годишна служба във военната авиация на Щатите и през последното десетилетие отстъпи мястото си на по-големия, по-мощен и способен да носи по-голям боен арсенал MQ-9 Reaper. С изтеглянето от употреба на MQ-1 Predator, американските военновъздушни сили ще спестят средства за обучение на персонала и за техническо оборудване.
При създаването си дронът е бил предназначен предимно за разузнавателни и наблюдателни мисии, като полезният му товар е около 90 кг. Наследникът му MQ-9 Reaper обаче може да изнесе във въздуха 1,8 т товари. Това го прави подходящ и за бойни мисии, включително за нанасяне на въздушни удари по наземни цели.
През юни 2017 г. най-новият образец на MQ-9 Reaper изпълни успешно първата си бойна мисия. Дронът от варианта „Блок 5” имаше повече от 16-часов полет за поддръжка на операция на американските ВВС. Самолетът летя с пълния си набор от оръжия в рамките на максималния полезен товар, включващ както боеприпаси за директна атака, така и ракети Hellfire.
Страницата подготви Андрей Рангелов