В Пловдив 23-тият фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“ излъчи своите победители.
Документалният филм „Пощальонът“ на Тонислав Христов в копродукция с БНТ е големият носител на „Златен ритон“, а в категорията „Анимационно кино“ – това е Анри Кулев с филма си „Вятър работа“.
Тази година журито трябваше да избира между рекорден брой филми. Миналата година фестивалът не се сътоя.
Сега бяха връчени 18 награди.
Специалната награда на журито получават 2 филма. Документалният „Книжарят“ на Катрин Бернщайн и Асен Владимиров е отличен за изящния подход към един съдбовен исторически период чрез брилянтно изображение, перфектен ритъм и модерно звучене, а анимационният „Произведено в Брахицера“ на Николай Тодоров – за изключителната визия и положения огромен труд в изграждането на политическата сатира.
Наградата за художник постановчик на анимационен филм е за Росица Ралева за анимационния филм „Пътуваща страна“ на Весела Данчева и Иван Богданов – за оригинално и стилизирано изображение. В документалното кино са наградени двама режисьори – Юлия Кънчева за „В огледалото“ – за умелото вплитане на различни съдби в отражението на нашия свят, и Мария Николова за „Дъга – разкази в картинки“ – за естетския и искрен поглед към един уникален за България артистичен феномен.
Двама са и носителите на наградата на община Пловдив (произведение на изкуството) – Галина Кралева за документалния филм „Поне за миг да полетя“ – за емоционалното представяне на житейския и творческия път на режисьора, художника, актьора и аниматора Иван Андонов, както и Костадин Бонев за документалния филм „Изкореняване” – за съпричастност към съдбата на арменския народ.
Отличените дебютанти са 4. В документалното кино лауреати са Мария Аверина за „От Кремона до Кремона“ – за подчертаване на разликата между изкуство и занаят, изразено чрез универсалния език на музиката, и Цветан Драгнев за „Пустиняци” – за нормалното човешко отношение към отхвърлените от обществото. В анимацията това са Иван Стоянович за „Няма начин“ – за експресивното пресъздаване на алиенацията в модерния живот, и Катя Мънкова за „Папагалски залъгалки – Русия“ – за топлия поглед към света на детето.
Специални дипломи получават документалните филми „Следваща спирка – кино „Одеон” на Екатерина Минкова, „Добро утро, капитане” на Георги Стоев, „Симон срещу страха (Случаят Варсано)” на Георги Тенев и анимационният „20 ритника” на Димитър Димитров.
Отличието на Съюза на българските филмови дейци се присъжда на „От Кремона до Кремона”, призът на Гилдията на кинокритиците към СБФД е за „Вятър работа” и на „Книжарят”, отличен и с наградата на Българската национална филмотeка.
Призът на Асоциацията на хабилитираните преподаватели по екранни изкуства „Академика 21” е за Offline на Станислава Калчева и „Пощальонът”.