Румъния отново беше изправена пред правителствена криза за по-малко от седем месеца. В понеделник министър-председателят Михай Тудосе подаде оставка. До оставката се стигна, след като управляващите социалдемократи оттеглиха подкрепата си за Тудосе.
Причината за това е конфликтът му с лидера на управляващата Социалдемократическа партия Ливиу Драгнеа. „Тръгвам си с високо вдигната глава“, каза Тудосе на извънредно съвещание на ръководството на партията си, на което то оттегли подкрепата си за него. Тудосе беше министър-председател от 29 юни 2017 г.
Предният премиер падна, след като румънският парламент гласува вот на недоверие на правителството на Сорин Гриндяну. Така кабинетът с мандата на Социалдемократическата партия (СДП) оцеля едва 6 месеца. Нещо повече, самият вот на недоверие срещу Гриндяну беше иницииран от СДП. Партията оттегли политическата си подкрепа за правителството на 14 юни, но премиерът отказа да подаде оставка, което доведе до вота.
Кризата беше овладяна бързо, след като в четвъртък румънският президент определи за премиер на страната евродепутатката Виорика Дънчила, чиято кандидатура беше издигната от управляващата коалиция, включваща Социалдемократическата партия и Алианса на либералите и демократите, предадоха информационните агенции.
Дънчила ще има 10 дни, за да представи състава и програмата на новия кабинет, който трябва да получи вот на доверие в парламента. Така тя може да стане първата жена – ръководител на румънското правителство.
Лидерът на управляващата в Румъния Социалдемократическа партия (СДП) Ливиу Драгнеа заяви, че парламентът ще бъде свикан на извънредна сесия, така че на 29 януари да бъде гласуван вот на доверие на новото правителство на Виорика Дънчила.
Президентът избра стабилността въпреки натиска от страна на опозиционните партии да отхвърли предложението на СДП и ние му благодарим за това“, заяви Драгнеа. От своя страна Дънчила заяви, че очаква вота в парламента, тъй като „за нас е важно прилагането на практика на управленската програма“, така че страната да отбележи подобаващо стогодишнината от обединението на Трансилвания и Румъния през 1918 г. и да се подготви за поемането на председателството на ЕС от 1 януари 2019 г.