Обсъждането на Истанбулската конвенция в парламента се отлага до провеждането на широк обществен дебат по нея. Това стана ясно вчера, след като най-голямата парламентарна група обяви, че изтегля въпроса от дневния ред на Народното събрание.
Преди това Парламентарната правна комисия не даде ход на Истанбулската конвенция, като отложи обсъждането й. Комисията за младежта и спорта пък направо отхвърли конвенцията. Тя успя да мине само в Комисията по външна политика. Преди Истанбулската конвенция, приета спорно от правителството, да бъде подложена на дискусия в Софийския университет във вторник, Светият Синод излезе с категорична позиция тя да не бъде приемана от парламента. В храмовете свещеници служат молитви против нея.
Противниците на конвенцията се опасяват от неизяснени понятия като „социален пол”, приемането на които би могло да отвори вратички за афиширане на хомосексуализма и узаконяване на еднополовите бракове, както и за въвеждане на `трети пол`. Поддръжниците на документа са категорични, че такива рискове няма. Съгласно Истанбулската конвенция няма задължение за осигуряване на правно признаване на трети пол, подчерта на дискусията в СУ правосъдният министър Цецка Цачева. Според нея, за да не се стигне до неясноти, проектозаконът може да бъде придружен с тълкувателна декларация. Терминът социална роля вече е въведен в българското законодателство и нито е породил, нито е легализирал третия пол, отбеляза и омбудсманът Мая Манолова. Тя апелира за тълкувателна декларация, която ясно да подчертае, че конвенцията се прилага съобразно нормите и принципите на Конституцията. Президентът Румен Радев изрази и по време на пресконференцията за първата си година на поста позицията, че не сега е моментът да приемаме конвенцията. Вицепрезидентът Илияна Йотова е на противополжната позиция. Защитници на двете тези организираха протести и контрапротести пред Народното събрание.
Притеснителното е, че покрай тази конвенция по доста непочтен начин се пробутва нова идеология, нова утопия, т. нар. джендър философия, чрез която се прави опит да се замени биологичната роля на пола, коментира вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов по Би Ти Ви вчера. „В тази конвенция леко, по терлици, през задния двор, се прави опит да се подмени биологичното понятие „пол” с понятието „социален пол”. Социален пол няма, има биологичен пол”, изтъкна той. По думите му не е необходимо да се провежда референдум за конвенцията, а защитата на жените е залегнала в националното ни законодателство и в Конституцията.