Австрия и Унгария се споразумяха да си сътрудничат в областта на миграционните въпроси в ЕС. Австрийският канцлер Себастиан Курц и унгарският премиер Виктор Орбан обещаха да се противопоставят на въведените от ЕС квоти за разпределяне на бежанци в отделните страни членки.
По-добрата защита на външните граници на ЕС, както и ефективното затваряне на т.нар Балкански миграционен маршрут беше в центъра на разговорите между лидерите на Австрия и Унгария. Австрийският канцлер Себастиан Курц, който управлява в коалиция с крайнодясната Партия на свобода, е сред малцината западно европейски лидери, които открито подкрепят нежеланието на страните от „Вишеградската четворка“ да приемат бежанци.
Кристиан Курц – канцлер на Австрия:
„Основната задача на ЕС и на нашата страна, като член, е да спрем незаконната миграция в Европа и да подпомогнем страните, от които идват бежанците. Само с разпределянето им в Европа проблемът няма да реши.“
Австрия поема ротационната председателство на ЕС от България през юли. Австрийският канцлер посочи, че сред приоритетите му ще е да изгради мост между източноевропейските и западните страни по темата с миграцията. Сред най-яростните критици на квотното разпределение на бежанци са Унгария и Полша, което често води до открито им противопоставяне с Брюксел. За унгарския премиер проблемът с бежанците застрашава Шенгенската зона.
Виктор Орбан – премиер на Унгария:
„ Ако искаме Шенген, външните граници трябва да бъдат затворени, а вътрешните отворени. В наши дни Брюксел иска външните граници да бъдат отворени, а вътрешните затворени. Това е точно обратното на това, което наричаме Шенген.“
Общата позиция по въпроса с миграцията обаче не успя да тушира появилите се наскоро различия между двете страни. Като критиката на Будапеща срещу решението на Виена да ореже детските добавки на чуждестранните работници. И обратното – заканата на Австрия, да внесе оплакване срещу решението на ЕК да позволи на Унгария да разшири ядрената си централа „Пакш“.