„Лек”, „точен” и „удобен” са основните характеристики на новия автомат с обозначение АК-12, разработен в руския концерн „Калашников”. Планирано е в най-кратки срокове новият руски „Калашников” да замени старите ветерани, поставили абсолютен световен рекорд по продължителност на времето, в което са били официално на въоръжение. Генералният конструктор на оръжието Владимир Злобин споделя, че още при създаването на автомата е било потърсено мнението на Михаил Калашников кой изказал своето одобрение.
Към настоящия момент АК-12 се счита за един от най-сериозните конкуренти на досега използваните калашници. Той е разработен в няколко варианта в зависимост от използваните патрони. Един от вариантите е за нискоимпулсните патрони 5,45х39, които са близки по технически характеристики на патроните 5,56х45 НАТО. Друг вариант с обозначение АК-15 използва патроните 7,62х39. Производителите отбелязват, че скоро ще се появят и образци за патроните 5,56х45 НАТО, 6,5 mm Grendel (6,5×39 mm) и 7,62х51 НАТО, които ще се предлагат за износ в други страни.
Масата на автомата е 3,3 кг, при 3,8 кг на АК-47. Общата му дължина е 945 мм с поставен приклад и 725 мм с разгънат приклад. Дължината на цевта му е 415 мм.
Характерна особеност на автомата е напълно преработената система за охлаждане, която при досегашните калашници създаваше определен дискомфорт особено при интензивна стрелба. При новия автомат въздухът циркулира през множество прорези в основата на цевта, където температурите са най-високи, и осигурява добро охлаждане.
Автоматикът на оръжието работи по схемата за отвеждане на част от барутните газове от цевта. С тях се задейства бутало, извършващо дълъг ход. Към буталото е свързан завъртащ се затвор, който се заключва към патронника на цевта с бойни упори. Автоматиката на оръжието работи с променлив темп на стрелбата от 600 до 1000 изстр./мин.
При новия автомат капакът на цевната кутия е удължен, като предната му част се закрепва шарнирно към цевната кутия. Това е позволило върху него да бъде разположена направляваща релса тип „пикатини”, осигуряваща закрепване на различни допълнителни приспособления.
Друга разлика в конструкцията от тази на досегашните калашници е възможността за разполагане на ръкохватката на затвора от лявата или от дясната страна, което създава удобство при използване на оръжието от левичари.
Новият автомат е снабден с превключвател за вида на водения огън, който осигурява произвеждане на единични изстрели, стрелба на редове от по три изстрела и водене на автоматичен огън.
Той изпълнява ролята и предпазител
Воденето на огън от три изстрела е доста спорно от специалистите. Привържениците му отчитат възможността за икономично изразходване на боеприпасите, тъй като при автоматичен огън разсейването на попаданията след третия изстрел е значително. Опонентите на това твърдение отбелязват, че добре обучен стрелец сам може да прецени и да регулира дължината на изстреляния ред и наличието на селектор само утежнява конструкцията, като не води до положителни резултати.
Конструкторите са снабдили АК-12 със затворна задръжка, която позволява да се съкрати времето за презареждане след пълното изразходване на боеприпасите в пълнителя.
Нарезите на цевта имат усъвършенствана форма, позволяваща намаляване на триенето на куршума в тях и придаването му на оптимална скорост на въртене. Куршумният вход също има нова форма. Тези усъвършенствания са довели до подобряване на вътрешно- и външнобалистичните процеси, което се е отразило положително на точността на оръжието.
В дулната част на цевта е монтиран нов дулен спирач компенсатор с по-малък диаметър от досега използваните аналогични устройства.
Към автомата е предвидено бързо поставяне и снемане на подцевните гранатомети ГП-25, ГП-30 или ГП-34. Това е особено важно за повишаване на бойната мощ на боеца, предоставяйки му възможност за нанасяне на по-широк кръг поражения.
Съществена новост е възможността за използване на широка гама от пълнители. В автомата могат да се поставят както традиционните 30-зарядни пълнители за автоматите „Калашников”, така и тези от картечниците РПК и новите 95-зарядни пълнители. Предвидена е възможност за поставяне и на нов 4-ри редов пълнител с вместимост 60 патрона. Интересна новост е наличието на механизъм за автоматично изхвърляне на пълнителя при замяна. Това се осъществява чрез натискане на страничен бутон, монтиран върху гнездото на пълнителя. По този начин презареждането може да се извършва само с едната ръка.
Телескопичният приклад може да се сгъва на двете страни и да се регулира по височина. Съобщава се, че конструкторите разработват нов подвижен приклад от пластмаса, при който отсъстват шарнирни връзки и механизъм за фиксиране.
Наскоро в пресата се появи снимка на войник от руските сили за специални операции с нова версия на автомата „Калашников“. Появиха се коментари, от които се установи, че тази нова модификация носи обозначението АК-74М3. От снимките се вижда, че този вариант на калашниците има универсална релса „пикатини“, на която се закрепват съвременни оптични мерници и руските колиматорни мерници „Кречет“ .
Специалистите отбелязват, че на „пикатини-релсата“ може да се поставя монокуляр за нощно виждане „Луна“, който се включва към система за предаване и обработване на информация.
АК-74М3 е предназначен за патроните с калибър 5,45 мм (5,45х39). Прави впечатление формата на ръкохватката, която е в едно тяло заедно със спусковата скоба и превключвателя за вида на водения огън.
Телескопичният приклад е изнесен назад по права линия, успоредна на ос-каналната линия на цевта. Образуваното рамо между точката на опората в рамото на стрелеца и ос-каналната линия е незначително, което ограничава отскачането на цевта при изстрел. Това е особено важно при стрелба на автоматичен режим и е предпоставка за значително намаляване на разсейването на попаденията.
АК-74М3 използва нов пълнител, който е изработен от удароустойчива прозрачна пластмаса. Така боецът може визуално да следи за наличието на остатъка от патрони и да реагира по-адекватно при сложна обстановка.
Към автомата може да се закрепва 40-мм подцевен гранатомет ГП-34, който е на въоръжение в руската армия и в специалните подразделения.
Автомат „Калашников“ с обозначение АК-9 е разработен за специалните подразделения на армията и на полицейските структури. Предназначен е за нов високоточен 9-милиметров патрон (9х39) с дозвукова скорост на изстреляния куршум. Патронът има няколко модификации – обикновен СП-5 и бронебоен СП-6 с по-късен вариант ПАБ-9. Бронебойните куршуми пробиват стоманена плоча с дебелина 5–6 мм от разстояние 10 м и плоча с дебелина 2,5 мм от разстояние 100 м.
При използване на обикновените патрони СП-5 прицелната му ефективна далекобойност е до 400 м.
АК-9 се различава от АК-74 по намалените размери на газоотвеждащия възел. На автомата може да се монтира прибор за безшумна стрелба. Ударно-спусковият му механизъм позволява воденето както на единична, така и на автоматична стрелба. Превключвателят изпълнява функцията и на предпазител. Разположен е на дясната страна на затворния блок.
В предната дясна част на цевната кутия е изработена рамка за закрепване на оптически, колиматорни и нощни мерници. Пълнителят на автомата е с намалена вместимост и събира 20 патрона.
Прикладът е сгъваем и се отмята встрани, което позволява оръжието да се носи скрито под дрехите.
Проведените изпитвания са показали, че по ниво на звука при изстрел с използване на прибора за безшумна стрелба автоматът няма сериозни конкуренти. Освен това неговата маса и намалени габаритни размери го правят привлекателно оръжие при специални операции и при охрана на товари и важни личности.
Дължината на автомата със заглушителя при разгънат приклад е 881 мм, а със сгънат приклад е 646 мм. В незаредено състояние автоматът тежи 3,8 кг със заглушителя и 3,1 кг без заглушител.
Оръжейните специалисти отбелязват, че ресурсът на автомата е сравнително нисък поради по-мощните патрони, които използва. Той достига до около 5000 изстрела. Освен това при интензивна стрелба се натрупват голямо количество остатъци, което налага честото му почистване. Като недостатък се отбелязва, че оръжието не може да стреля без заглушител, който има сравнително големи габаритни размери. Не се пренебрегва и високата цена на оръжието.
Американската оръжейна компания Kalashnikov USA също работи по усъвършенстване на конструкцията на автомата „Калашников“. Нейната разработка AK Alfa привлече вниманието на специалистите с ултрамодерния си дизайн. Прототип на този нов модел беше показан на изложбата Shot Show в Лас Вегас.
AK Alfa съчетава в себе си световно признатата конструкция на руския автомат, но в съчетание на най-новите конструкторски решения на водещи американски специалисти в оръжейното производство.
Американците запазват класическия калибър 7,62х39 мм, който позволява да бъдат запазени основните възли, заимствани от руския АКМ. Променена е цевната кутия, при изработването на която са използвани полимери. Двете й части са съединени шарнирно както при американските щурмови пушки AR-15. В горната част е интегрирана „пикатини релса“ за закрепване на различни оптични, колиматорни и нощни мерни прибори и допълнително оборудване. Лостът на предпазителя е разположен от двете страни за удобство на левичарите. Ръкохватката на затвора може да се премества отляво или отдясно, като за целта има двустранно изработени прорези. Специалистите обаче отбелязват, че в тези прорези се натрупват замърсявания, и това се отразява негативно на надеждността на работа.
Прикладът е пластмасов и може да се регулира по дължина и височина. В него е предвидена кухина за съхраняване на батерии, необходими за захранване на нощните мерници и допълнителното оборудване.
В специализираната преса се отбеляза, че появата на AK Alfa е своеобразен отговор на американските оръжейни санкции, въведени от САЩ против Русия .
Трябва да се отбележи, че гражданските образци на това уникално руско оръжие са изключително популярни сред американските любители и колекционери.
Появата на AK Alfa не е първият опит на американците да адаптират класическия „Калашников“ за гражданския оръжеен пазар. Преди няколко години на изложбата Shot Show друг американски производител M+M Inc показа автомат с обозначение М10Х, който беше заимстван от схемата на калашниците, с внедряване на някои новости от швейцарския автомат SIG SG 550. Друг производител Creative Arms също използва в своя хибрид Калашниковата схема. В това няма нищо ненормално, тъй като традиционно американското законодателство е твърде либерално по отношение на притежаването на оръжие от гражданите. Това е заложено и в американската конституция, която много трудно би се променила в посока за ограничаване на правото на гражданите да притежават оръжие.