„На днешния форум предоставихме обективната картина на проблематиката, но и набелязахме възможни пътища за развитие и основните задачи в подготовката за 2018 г. В своята работа ще продължа да се доверявам на аналитичния и често критичен, но в същото време – градивен и обективен, поглед на своите колеги и военната експертиза. Ще продължа да разчитам на синхрона, отговорността и професионализма в работата с институциите, за да прилагаме заедно целенасочени действия за утвърждаване и развитие на отбранителните способности на страната ни“. Това заяви началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев след проведения днес, 27 февруари, анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината на Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната през учебната 2017 г.
Генерал-лейтенант Боцев посочи, че през 2017 г. общо в мисии зад граница са участвали 285 военнослужещи. Въоръжените ни сили са провели 290 учения, от тях 32 международни учения с българско участие. В изпълнение на Плана за съвместната българо-американска подготовка и учения, наши военнослужещи и формирования са участвали общо в 56 съвместни тренировки и учения.
В съответствие със Стандартите на Съюзното командване по операциите на НАТО, сертифицирани са 15 формирования от комплекта на Съвместното командване на силите, Сухопътните войски и 68-ма бригада „Специални сили”. Формирования от състава на Военноморските сили (фрегата „Дръзки” и минен ловец „Цибър”) са получили оценка „Готов за изпълнение на поставените задачи с ограничения”.
За настоящата година, началникът на отбраната посочи, че в ход е подготовката за провеждане на тристепенно командно-щабно учение на Министерството на отбраната „ЕСЕН 2018”, с участие на щабовете на стратегическо, оперативно и тактическо ниво. „Планирали сме да проведем над 260 учения с щабове и формирования от Въоръжените сили и да вземем участие в повече от 25 международни учения и подготовки“, заяви генерал-лейтенант Боцев.
Той акцентира върху част от изготвените предложения и прилагани мерки от страна на настоящото военно и политическо ръководство, които той оценява като позитивно начало в процеса на повишаване на социалния статус на хората в отбраната и утвърждаването на военната професия като по-привлекателна. Сред тях той посочи осигурените допълнителни средства от държавния бюджет за повишение на възнагражденията на хората в отбраната и подсигуряване назначаването на нови военнослужещи след провеждане на конкурси, увеличеният прием във военните училища, стартиралият преглед на изпълнението на Плана за развитие на Въоръжените сили до 2020 г. и „Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили до 2020 г.“.
„Ще продължим да работим за осигуряването на подготвен, окомплекован и мотивиран личен състав на Въоръжените сили, модернизирана техника и въоръжение, все по-добра оперативна съвместимост с нашите партньори и актуализирани стратегически и доктринални документи“, категоричен бе началникът на отбраната.
Участие във форума взеха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев и заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
„Въоръжените сили трябва възможно по-бързо да получат финансирането, което се полага за способностите, които искаме да притежават“ – това заяви пред журналисти президентът Румен Радев и допълни, че предвид обстановката в нашия регион, към Въоръжените сили трябва да се отнасяме с много по-голямо внимание.
Източник: https://www.mod.bg/