Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Равенството между половете – основна тема на празничния 8 март

[post-views]
Равенството между половете – основна тема на празничния 8 март

RAVENSTVO MUJE JENIВъпросът за равенството между половете беше лозунгът на тазгодишния 8 март. Темата обаче е на дневен ред не само на празника. През последната година жените по света постигнаха много в борбата за отстояване на правата си. Милиони надигнаха глава и се опълчиха на сексуалното насилие, на домашния терор и накърняването на човешките права.
Статистиката за разпределението на управленските постове в ЕС ясно очертава неравенството между половете. Едва 33% от висшите мениджъри в Европа са жени. Тук се открояват Полша, Словакия и Латвия, където съотношението варира между 41 и 47 на сто. Заплащането също не е уеднаквено, като жените получават средно 16% по-ниско възнаграждение от мъжете на сходни постове.
Жените в Исландия поискаха изравняване на заплатите между двата пола още през март 2017-та. Протестите им доведоха до законодателни промени, които задължават компаниите да докажат равното заплащане.
Диалогът за правата на жените продължи в рамките на ООН. Във Франция и Великобритания забраниха промотирането на стереотипни образи за външния вид на жените. В Саудитска Арабия дамите постигнаха исторически напредък и получиха правото да седнат зад волана.
Миналата година мина под знака на борбата срещу сексуалното насилие на работното място, с лансираната от Холивуд кампания #MeToo. Жените заемат все по-ясна позиция и по важни политически проблеми. Ученички се включиха в обществения дебат за затягане на контрола върху оръжията в САЩ. Хиляди жени посетиха турско-сирийската граница, в израз на солидарност към своите посестрими, които преживяват ужаса на войната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани