Коктейлите „Молотов”, или бутилките със запалителна течност, са най-простите бомби. Коктейлите се правят ръчно и много лесно, затова се използват днес масово при площадни стълкновения.
Малцина обаче са наясно с произхода на името на коктейла. Да, той е кръстен на името на председателя на Съвета на народните комисари на СССР и министър на външните работи Вячеслав Молотов. Това се случило по време на съветската агресия против Финландия 1939 г. Според една от версиите първите бутилки с коктейл „Молотов” са били произведени във финландските спиртоварни заводи, по-късно започнали да ги правят и в домашни условия. Сякаш е била издадена заповед свише, формулирана примерно така: „Трябва да се направи течност, която да гори дълго, да изгаря мощно и да мирише лошо”. Това станало веднага след думите на Молотов при една от своите речи преди агресията: „Довечера ще вечеряме в Хелзинки”
В началото финландците нарекли горящата смес „Коктейл за Молотов”, с времето обаче името се опростило. По време на т. нар. Зимна война финландската армия използвала коктейла „Молотов” основно като противотанкова бомба. Приложението му впоследствие станало масово и всеки жител на Финландия знаел рецептата за смъртоносния коктейл. Принципно начинът на действие на коктейла „Молотов” е аналогичен с всички запалителни боеприпаси. Горящите смеси се разливат по повърхността и запалват с кибрит или горящи парцали или пък се самозапалват при контакта с въздуха.
Най-разпространените запалителни смеси са:
Рецепта „Че Гевара” – 3/4 бензин плюс 1/4 машинно масло;
Рецепта „Вазовский” – 2/4 бензин, 1/4 машинно масло, 1/4 етилов спирт плюс 10–20 г сухи смеси: алуминий на прах и железни стърготини в тънкостенни стъклени ампули.
Рецепта „Финландия” – бензин плюс катран 10–20 мл
Рецепта „Съветски съюз” – равни части бензин, керосин и нафта. Коктейлът бил подсигурен с тънкостенни ампули със сярна киселина, бертолетова сол и пудра захар.
Рецепта „Франция” – бензин и ацетон се смесват в пропорция 1:1, добавя се разтворен терпентин 50 мл. По-късно се добавя натрошен полистирол, за да образува плътен сироп.
Рецепта „Турция” – 70 % бензин, 10 % парафин, 20 % машинно масло
Коктейлите „Молотов” са се използвали основно за елиминиране на автомобили и бронирани машини. При хвърлянето на бомбите най-важното е да се улучи и възпламени моторното отделение на техниката. Трябва да се знае, че използването на тези боеприпаси е опасно не само за здравето, но и за живота на тези, които ги хвърлят. Те трябва да се доближат максимално до целта, за да бъде по-ефикасно замятането.
В общи линии резултатността от нападение с котейли „Молотов” на бронирана техника е слаба, тъй като, за да се порази двигателят, трябва точно попадение в района на вентилационната шахта, която обаче се намира в задната част на танка. Заради това трябва да се атакува странично или отзад бойната машина. Такива действия обаче са възможни само при сражение в градски условия или скрито хвърляне на бутилки от окопа. В условия на истински бойни действия това е невъзможно.
По време на Втората световна война започнали да поставят на вентилационните решетки стоманена мрежа и бутилките не се разбивали, а просто се приплъзвали и възпламенявали встрани от машината. Що се отнася до съвременните танкове, те са оборудвани със специални средства за защита от запалителни бутилки. Бутилките с коктейла „Молотов” са се използвали не само като оръжие за близък бой. По танковите маршрути освен минно поле поставяли и бутилки със запалителна течност. Най-често това се правело в битките през зимата, когато ги скривали в преспите.
В наши дни коктейлът „Молотов” се използва от демонстранти, или провокатори по време на митинги срещу полицията. Или пък от обикновени престъпници при подпалването на лично имущество на граждани (автомобили, домове, магазини и пр.).Нерядко хвърлящите сами стават жертви на своите бомби. Понякога възпламеняващият фитил излита от бутилката и запалва главата или гърба на мятащия. Много нещастни случаи стават и когато фитилът нагрява много бързо бутилката и тя избухва в ръцете на хвърлящия. В някои страни коктейлите „Молотов” са приравнени към бойното оръжие и за съхранение, транспортиране и използване на бутилки със запалителни течности е предвиден затвор.
Например за приготвянето на коктейли „Молотов” и намерение те да бъдат използвани на форум на НАТО в Чикаго на трима граждани на САЩ бяха дадени тежки присъди.