Китайската космическа станция „Тянгун-1“ изгоря в земната атмосфера над Тихи океан, без да причини щети и жертви. Падането на „Тянгун-1” се следеше зорко от целия свят. Основните опасения бяха корабът да не се удари в населено място. Имаше предположения, че отломки до 300 кг могат да се стоварят на Земята с висока скорост.
За страничен наблюдател изгарянето на „Тянгун-1” е изглеждало като експлозия на фойерверк или метеорен дъжд. Станцията обаче навлезе в атмосферата на 120 км височина в средата на Тихия океан, далеч от каквото и да било човешко око.
В планетариума на Висшето военноморско училище във Варна бе сформиран оперативен щаб, който непрекъснато следеше данните за движението на станцията. Екипът от учени бе оглявяван от проф. Мирослав Петков и Веселка Радева, които следяха денонощно траекторията на китайската космическа станция. Информацията от Варна се предаваше регулярно на Министерството на отбраната, откъдето се координират действията на територията на страната.
Началникът на училището флотилен адмирал Боян Медникаров съобщи още, че 18-тонната китайска космическа станция е преминала с голяма скорост над България, като е изминала за около минута разстоянието от Сърбия до Черно море. Учените са успели да я заснемат при преминаването й над страната към 8,40 ч в неделната утрин. Преди падането си станцията е прелетяла 4 пъти по различни траектории, като само две от прелитанията са над България. (БА)