Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Демократи спъват номинацията на Помпео

[post-views]
Брюксел настоява на сделката с Техеран – САЩ искат ЕС да изолира Иран

Republican US Representative from Kansas Mike Pompeo listens as former US Secretary of State and Democratic Presidential hopeful Hillary Clinton testifies before the House Select Committee on Benghazi on Capitol Hill in Washington, DC, October 22, 2015. AFP PHOTO / SAUL LOEB        (Photo credit should read SAUL LOEB/AFP/Getty Images)Номинацията на американския президент Доналд Тръмп за нов държавен секретар – сегашният директор на ЦРУ Майк Помпео е изправен пред голяма опозиция от страна на демократите в Комисията по външни отношения към Сената, съобщи АП. 
Панелът може да бъде принуден да предприеме необичайна стъпка, а именно – да изпрати номинацията за гласуване в пленарната зала без положителна препоръка.
Демократът Джийн Шахин от Ню Хемпшър стана последният член на комисията, който се обяви против Помпео. Наскоро сенатор Тим Кейн заяви, че ще гласува против. Но и двамата подкрепиха Помпео за директор на ЦРУ през миналата година. Помпео все още очаква да получи достатъчно гласове в Сената, за да замени Рекс Тилърсън, който беше уволнен от Тръмп. АП отбелязва, че рядко се стига до подобна ситуация при гласуване на толкова важен пост в кабинета.
Рядък политически момент
Шахин  е взела решението си, тъй като е дълбоко разтревожена от коментари и политически възгледи на Помпео за ЛГБТ общността, американските мюсюлмани и репродуктивните права на жените. Според сенатора предишните позиции на шефа на ЦРУ са „фундаментално различни от тези на държавния секретар, който представлява американските ценности по света”. 
Рядко сенатската комисия не дава подкрепата си за номинация. Това не се е случвало от решението на президента Джордж У. Буш да номинира Джон Болтън за посланик на САЩ в ООН. Според сенатските правила, ако номинацията не получи подкрепата на комисията, панелът може да поиска в пленарна зала да се гласува против кандидатурата или да докладва, но без да дава препоръка. Също така може и да не предприема действия.
Сенаторите са изпратили повече от 100 въпроса на кандидата след първото му изслушване. Мнозина чакат да получат отговори. По време на изслушването миналата седмица Помпео заяви пред сенатори, че е малко вероятно да подаде оставка, ако Тръмп уволни специалния прокурор Робърт Мълър, който разследва предполагаемата руска намеса на изборите. От повече от дузина демократи, които подкрепиха номинацията на Помпео за директор на ЦРУ през 2017 г., най-малко четирима сега са против издигането му за държавен секретар.
Тайната мисия 
В сряда стана ясно, че Помпео е пътувал тайно до КНДР, където се е срещнал с лидера на Северна Корея Ким Чен Ун. Разкритието направи в. „Вашингтон пост”. Според изданието Майк Помпео е посетил Северна Корея по време на великденските празници. С Пхенян бяха проведени директни преговори на „много високо ниво”, съобщи ден по-рано американският президент Доналд Тръмп, след като обяви, че неговата историческа среща със севернокорейския лидер Ким Чен Ун трябва да с състои „в началото на юни или преди това”.
Приемайки японския премиер Шиндзо Абе във Флорида, Тръмп заяви, че двете Кореи имат „благословията му” да преговарят „за слагане на край на войната”. С това той намекна, че на срещата между Ким Чен Ун и южнокорейския президент Мун Дже Ин може да се обсъди евентуален мирен договор, който да замени примирието, сложило край на военните действия на полуострова през 1953 г. Пет са местата, които се обмислят за провеждане на срещата, уточни американският президент и допълни, че тя ще е истинска възможност „за уреждането на един световен проблем”.
Пхенян участва  в избора
Макар да няма още номинация, Помпео явно действа като държавен секретар. Казусът Северна Корея коства поста на неговия предшественик Рекс Тилърсън, стана ясно от неназовани източници, цитирани от „Ройтерс”. Според агенцията Тилърсън е уволнен именно заради различия с президента на САЩ за това, как да се противодейства на ядреното предизвикателство на Северна Корея.
Тилърсън през цялото време призоваваше за преговори с КНДР, което вбеси Тръмп, който пък настояваше за оказване на максимален натиск над Пхенян, преди да отговори на покана за среща с лидера на Северна Корея Ким Чен Ун, поясниха източниците.
Това е довело до опасения, че Тилърсън може би е твърде склонен да направи отстъпки на КНДР, допълват представителите. Един високопоставен американски представител обясни, че Тръмп иска да има някой, на когото напълно да се довери.
Източникът допълни, че Тръмп дълго е подготвял план директорът на ЦРУ Майк Помпео да поеме Държавния департамент, а заместник-директорът на агенцията Джина Хаспъл да замени Помпео като шеф на ЦРУ. Целта е била да се подготви екип, преди да се пристъпи към преговори с КНДР.
Един от източниците разказа, че шефът на администрацията на Белия дом Джон Кели се е опитал да защити Тилърсън възможно най-дълго, но Тръмп е недоволствал от тенденцията Тилърсън да противоречи на държавния глава по редица въпроси.
Кой е бъдещият държавен секретар
54-годишният Помпео е служил три мандата като конгресмен от Канзас и оглави ЦРУ през 2017 г. Той е консервативен републиканец, омаловажава руската намеса в изборите през 2016 г. Той беше избран в Конгреса с подкрепата на консервативните бизнесмени Чарлс и Дейвид Кох. Преди това е търгувал с авиочасти и петрол. Завършил е Военната академия в Уест пойнт и „Харвард”. 
Известен е с критиките си срещу ядрената сделка на Барак Обама с Иран. Остро атакува поведението на Хилъри Клинтън спрямо атентата срещу посолството в Бенгази, когато тя беше държавен секретар. Убеден е също, че Едуард Сноудън заслужава смъртна присъда. 
През 2016 г. Помпео призова да се възобнови масовото събиране на метаданни от вътрешни телефонни разговори. Нещо повече – той поиска те да бъдат събрани в обща база данни с финансова и житейска информация.
През 2013 г. той коментира, че някои от затворниците, обявили гладна стачка в лагера в Гуантанамо, изглеждат напълнели, а през 2014 г. каза, че извършителите на изтезания като симулирано давене „не са мъчители, а патриоти”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани