На историческа среща днес двете Кореи ще обсъждат сключването на мирно споразумение, което може официално да сложи край на състоянието на война, продължаващо от техническа гледна точка, откакто Корейската война през 1950–1953 г. приключи с примирие, а не с договор, съобщава БТА. Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че усилията имат неговата „благословия“, ако Северна Корея се съгласи да се откаже от ядрения си арсенал.
Днешната среща ще се състои откъм южнокорейската страна на военната демаркационна линия между двете държави. Южнокорейският президент Мун Дже-ин ще приветства севернокорейския лидер Ким Чен Ун, след като той пресече границата днес в 9,30 ч и бъде посрещнат от почетен караул в малкото крайгранично селце Панминчжон, съобщава „Ройтерс“. Според шефа на кабинета на южнокорейския президент тази среща ще се фокусира главно върху евентуалния отказ на Северна Корея от нейната ядрена програма и осигуряването на постоянен мир между двете държави.
„Технически погледнато, не е възможно двете Кореи да обявят край на примирието от 1953 г. на тази среща на върха“, каза преподавателят от Университета за чуждестранни изследвания „Ханкук“ в Сеул Пак Дже-джок.
По-рано Северна Корея твърдеше, че ще преговаря за мирен договор само със САЩ. В миналото Северна и Южна Корея сериозно обсъждаха идеята за помирение. През 1992 г. двете страни се съгласиха да „се стремят заедно да превърнат сегашното състояние на примирие в стабилно състояние на мир“. Последната междукорейска среща на върха през октомври 2007 г. завърши с декларация на двете Кореи за „признаване на необходимостта от спиране на сегашния режим на примирие и създаване на постоянен режим на мир“. Напоследък в своите изявления правителството в Сеул често избягва понятието „мирен договор“ и вместо това говори за „мирен режим“ или „споразумение за спиране на враждебните действия“. В миналото Северна Корея е настоявала за изтеглянето на американските войски от Юга, но има признаци, че Ким Чен Ун може да прояви гъвкавост по този въпрос, каза Пак, въпреки че Китай също така изразява тревога от присъствието на войските на САЩ. (БА)