Позовавайки се на източници в разузнаването, американският телевизионен канал CNBC съобщи за изпитания на руска ракета, с която ще бъде оборудван новият противоракетен комплекс С-500. Според медийната информация, противоракетата ще може да поразява цели на разстояние 480 км, което е с 80 км повече, отколкото досегашните аналози.
За разработваната от Русия суперракета се знае от години, но тактико-техническите данни на новото оръжие остават строго засекретени, съобщава Би Би Си. Експерти посочват, че за аналог на С-500 може да се смята американският комплекс THAAD. Разработчиците от руския концерн „Алмаз-Антей” обаче смятат, че тяхното изделие ще има по-добри характеристики.
През април 2017 г. в интервю за руската агенция ТАСС генералният конструктор на системата и заместник генерален директор на „Алмаз-Антей” Павел Созинов каза, че изпитанията на С-500 трябва да започнат в Казахстан (вероятно на полигона Саръ-Шаган), тъй като на руския полигон Капустин Яр има ограничение на далечината на полета до 100 км. В интервю за „Интерфакс” през февруари 2018 г. обаче Созинов заяви, че Русия среща някои неудобства, свързани с изпитания на ракети в съседни държави.
За С-500 е известно, че не е продължение на линията С-300 – С-400, а е напълно нов комплекс, създаден „от нулата”, с нова ракета, нови радиолокационни средства, нова изчислителна система. Базовите режими на работа ще бъдат автоматични, почти без намесата на оператор.
С-500 ще поразява както балистични ракети, включително бойни глави на междуконтинентални ракети, така също самолети и крилати ракети. Очаква се комплексът да може да унищожава балистични цели на повече от 100 км височина.
Предвижда се С-500 да унищожава ракетите не по кинетичен начин (както американската система THAAD), врязвайки се на скорост в тях, а чрез експлозия на бойната си част, натъпкана с взривно вещество и шрапнели. По този начин ракетата е ефективна, дори и да се взриви на разстояние от целта.
Според руската преса, С-500 няма да се използва за масов противоракетен чадър над обширни територии в страната. Задачата му е по-ограничена – да пази само някои стратегически обекти от удари с балистични или крилати ракети – атомни централи, позиции на междуконтинентални ракети, някой град или негова част.
За защита от масиран удар с междуконтинентални балистични ракети в СССР е била създадена системата А35. Тя е защитавала Москва и промишлените обекти в околността. По неофициални данни, ракетите от тази система е трябвало да противодействат на масиран удар с ядрени бойни глави чрез насрещни ядрени взривове. През 90-те години на 20 век системата е заменена от нова – А-135 и противоракетите с ядрени бойни глави са снети от въоръжение.
Освен разработката на С-500, в Русия в момента се създава и нова система за ПРО – А-235 „Нудоль”. Според побликации в интернет, тя също ще може да поразява балистични цели в близкия Космос и вероятно ще се превърне в допълнение на системата А-135.