НАТО отваря два нови командни центрове, с които да подобри отбранителния и възпиращия си потенциал. Това решиха министри на отбраната на Пакта в Брюксел, които подкрепиха и новата инициатива за повишаване на готовността на силите за бързо реагиране. В срещата участва вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Новите центрове са част от адаптирането на Командваната структура на НАТО към бързо променящата се среда на сигурност. С тях Алианса ще може да отговори на всяка опасност, независимо от къде идва тя.
Йенс Столтенберг – генерален секретар на НАТО:
„Военните министри се споразумяха да подсилят новите командни структури с повече от 1200 души персонал. Също така се споразумяхме новият ни Команден център за Атлантика да се намира в Норфорк, щата Вирджиния, а командването по логистиката да е в Улм, Германия. По този начин ще сме сигурни, че ще имаме точните сили на точното място и време.
Министрите се споразумяха и за новата инициатива за готовност на силите, т. нар. „4 по 30“, с която до 2020 г. Силите за бързо реагиране на Алианса да разполагат с 30 механизирани батальона, 30 въздушни ескадрили, 30 бойни кораба, които ще могат да бъдат мобилизирани в рамките на 30 дни или по-малко. Не става въпрос да създадем нови сили, а да увеличим готовността на силите, които вече сме създали, посочи Столтенберг. Генералният секретар на НАТО не пропусна да отбележи истинския напредък в разходите за отбраната на отделните страни, като за четвърта поредна година се забелязва ръст в инвестициите в сектора.
В момента България изразходва 1,4 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) за отбрана, съобщи вицепремиерът Красимир Каракачанов в кулоарите на срещата. Той уточни, че решението на пакта за сътрудничество с ЕС за развитие на инфраструктура с двойно предназначение не касае допълнителни разходи за нашата страна.
Срещата на военните министри е подготовката за тази на Върха на НАТО, която ще се проведе на 11 и 12 юли в Брюксел.