Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Руснаци летуват в съда вместо на плажа

[post-views]
Руснаци летуват в съда вместо на плажа

Автор: Димитър Илиев

300 000 руснаци имат апартаменти по българското Черноморие. Това припомни руският президент Владимир Путин по време на визитата на Бойко Борисов в Москва преди десетина дни. Руснаците започнаха да купуват имоти още в средата на 90-те години, като първоначално избраха да се заселват във Варна и околностите. По-късно продължиха масово да се заселват в и около Поморие, като там дори има квартал „Малката Москва”. По-богатите, предимно висши служители на големите руски корпорации, купуват изцяло обзаведени апартаменти на метри от плажа в Слънчев бряг срещу 2500 евро на квадрат. Други пък избират кичозни комплекси с формата на кораб в по-закътани места като Бяла над Обзор. Макар за руснаците България и придобиването на имот по Черноморието да е свързано с мантрата „Тук е евтино”, местните гледат на тях като богаташи, които са готови да плащат за всичко, което им носи удоволствие. 

силвър бийч1За разлика от британците, които обичат да се хвалят колко повече са спестили от почивка в България, руснаците са склонни да се бъркат надълбоко в джоба. Такъв тип туристи, за които важи поговорката „Кеф цена няма”, са желани от българина. До степен, че местните започват да ги бръснат както намерят за добре. Но не всички от тях обичат такава братска любов.

Десетки руснаци, собственици на апартаменти в Бяла, вместо да лежат по плажовете по време на лятната си почивка, ще се взират в платежни документи и ще обясняват на адвокати идеите си. Част от тях ще останат и през септември, за да седят по скамейките пред и в съдебните зали на Районния и Окръжния съд във Варна. Около 60 руснаци купуват апартаменти в комплекса „Силвър бийч” в курортното градче. Хотелът от апартаментен тип е построен през 2009 г. На следващата година е регистрирана етажна собственост. Но инвеститорът – дружеството „Миг-Маркет” и управителят му Галин Ненов, който твърди, че притежава 53 апартамента, продължава да смята, че това е затворен комплекс и той иска да го управлява, а собствениците на апартаментите да му плащат такса за управление. Тя, в мечтите на инвеститора, е по 10 евро на квадратен метър площ. И когато собствениците дойдат от Русия през лятото, получават като подарък сметки от по 5000 лв. дългове. 9 години след откриването на комплекса собствениците нямат индивидуални партиди за ток и плащат сметки за индустриален ток. Ако не са съгласни да плащат, влизат в своеобразен черен списък, а местните охранители от наетата от инвеститора фирма „Беркут” не ги пускат до имотите им. Освен всичко, инвеститорът държи да има ключ от всеки апартамент в комплекса заради евентуалната опасност от пожар.

Част от руснаците решават да водят дела срещу незаконното събиране на баснословни такси и през 2015 г. пускат жалби. С решения на Районния съд, а след това и на Окръжния във Варна от 1 юни 2017 г. магистратите постановяват, че комплексът не е от затворен тип, а е обикновена етажна собственост, понеже в него има само два блока „А” и „Б”, но не и четири, за да бъде определен като „затворен тип комплекс”. Отменени са всички решения на дотогавашната етажна собственост с управител „Миг-Маркет”. Съдът установява, че в противоречие на закона по време на събранията „МиГ Маркет” гласува с идеалните части, прилежащи на общите части, а не както трябва да е – с притежаваните от него идеални части от общите части. На практика Ненов гласува с идеалните части на два снек-бара, два паркинга и два басейна. 

През август 2017 г. руснаците – собственици на имоти в комплекса успяват да се съберат в Бяла и правят общо събрание. Избират за управител на етажната собственост Дмитрий Кердевар. В същия ден „Миг Маркет” прави паралелно събрание и избира друг управител на етажната собственост Галина Спиридонова. Така „Силвър бийч” се сдобива с два управляващи органа на етажната собственост. Оттук нататък битката е на живот и смърт. Следва серия от обезпечителни заповеди срещу решенията на общите събрания на двете етажни собствености. Управителят на „Миг Маркет” Галин Ненов спира тока на „непослушните” руснаци, сменя кодовете на пропусквателната система и деактивира чип-картите им за достъп.
Последната обезпечителна заповед на практика обезправя управителя на „Миг-Маркет” Галин Ненов и спира изпълнението на каквито и да е решения, взети от етажната собственост с управител Галина Спиридонова. Заповедта забранява на „Миг-Маркет” да сключва индивидуални договори с другите собственици, да охранява комплекса, забранява му се да има достъп до всеки апартамент и да иска ключ от имота. Последната точка от обезпечителната заповед забранява на дружеството да иска по 10 евро на квадрат за управление на апартаментите, независимо какви договори са сключвани до момента на издаване на заповедта. Съдебните решения у нас често остават на книга. Мила Максимова се връща от Рязан в събота вечерта, каца във Варна и отива в Бяла. На вратата е посрещната от възрастен охранител. Жената разбира, че е попаднала в черен списък, а охранителят отказва да я пусне имота й.

Същото се случва в 1 ч. през нощта и с рускинята Лариса Лобзова, която пристига в Бяла от Санкт Петербург. Максимова веднага звъни в полицията, а на другия ден е извикана от шефа на полицейския участък в Бяла Цветан Илчев, за да започне производство за самоуправство на комплекса „Силвър Бийч”.  Така всяко лято руснаците, които са имали неблагоразумието да си купят имоти в комплекса, който отвън наподобява силуета на кораб, прекарват повечето си  време между полицията и съдебните зали, отколкото на плажа. 

мила максимова 1„Енерго-ПРО“ отказва индивидуални партиди за ток
Въпреки многобройните опити на собствениците на апартаменти да си открият индивидуални партиди за ток, от електроразпределителното дружество „Енерго-ПРО” отказват да сторят това. Така хората продължават да плащат по тарифите за промишлен ток. От „Енерго-ПРО” твърдят, че няма техническа възможност, друг път не могат да влязат в сградата, става ясно от отговорите на фирмата. Собствениците на около 20 апартамента са подали заявления, платили са таксата от 696 лв., но и до ден днешен нямат индивидуални партиди и електромери. На практика „Миг-Маркет” е изключил тока на около 20 апартамента през цялата 2017 г. и го е пуснал едва през февруари тази година. Собственичката на апартамент 36 Мила Максимова е платила 345 лв. за използвано електричество, става ясно от платежните документи. В същото време управителят на „Миг-Маркет” е монтирал 121 контролни електромера, които обаче не са сертифицирани и калибровани и могат да бъдат манипулирани, смятат руските собственици на апартаменти. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани