Драматичен пробив в Брюксел. Лидерите на ЕС постигнаха споразумение по въпроса за мигрантите след 10 часа на интензивни преговори. В изявлението на срещата на върха се казва, че европейските лидери са се съгласили да създадат центрове за мигранти, но по желание и за ограничаване на движението им в блока.
Независимо от липсата на яснота, как точно ще бъдат приложени одобрените мерки за справяне с миграцията, споразумението получи висока оценка от европейските лидери. Според документа страните от ЕС ще работят за създаването на платформи или закрити бежански центрове, където ще се отсяват молбите на политическите от икономическите мигранти. Изграждането на центровете ще е доброволно, но засега нито една страна не е заявила, че е готова да отвори пободен център на своя територия. Другата мярка, която също е на доброволен принцип, е прехвърлянето на пристигащите в ЕС бежанци и имигранти между отделните страни. По тази точка лидерите се съгласиха с искането на италианския премиер Джузепе Конте да споделят отговорността за спасените от морето мигранти. Друга договореност е укрепване на външните граници на ЕС и увеличаване на финансирането за Турция, Мароко и някои други северноафрикански страни с цел превенция на миграцията към Европа. В документа се казва още, че ситуацията изисква преоценка на съществуващото законодателство.
Проблемът с мигрантите отново зае централно място в дневния ред на ЕС независимо, че нивата на миграция от Северна Африка и Близкия Изток към Европа спаднаха драстично от пика си през 2015 г. Причината – политиката на новото популистко правителство в Италия, което втвърди позицията си. Рим затвори пристанищата си за всички спасителни кораби участващи в хуманитарните мисии в Средиземно море и призова ЕС за повече солидарност. Въпросът с мигрантите разклати и за малко да събори правителството на германския канцлер Ангела Меркел, която продължава да търпи сериозна критика за политиката на отворени врати. Самата Меркел заяви, че е постигнат пробив, но различията остават.
Независимо, че ЕС отново се отдалечи от пропастта, има голяма вероятност отново да се върне на ръба, коментират анализатори.