Синергия – това беше най-често използваната дума от китайския премиер Ли Къцян по време на срещата в София на формата 16+1. Понятието означава съвместно действие, при което крайният ефект или отговор е по-голям от сумата на ефектите или отговорите, предизвикани поотделно от всеки фактор.
По време на тридневния форум в Националния дворец на културата участие взеха освен политици и бизнесмени от Китай също държавни ръководители и представители на бизнеса от 16 страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). На всички тях китайският лидер обеща общи проекти и финансиране, осигурено от страната му. Целта – синергия в региона, засилване на сумарния просперитет с помощта на най-мощната икономика в света.
Кой как си представя сътрудничеството
Ние сме отворени към промени, каза още Ли Къцян. Ще се постараем да променим функциите на правителството, за да бъде по-добре отговарящо на условията на пазара. „Отварянето на пазара е ключово за развитието на китайската икономика, така че ще бъдем отворени към света. Вече предприехме мерки за отваряне на страната – понижихме средната митническа тарифа за внос. Трябва да се работи срещу забавянето на световното икономическо възстановяване и в този контекст Китай е готов да предприеме конкретни действия. Ако погледнем историята, ще видим, че развитие, което изключва другите страни, няма бъдеще“, повтори нееднократно Ли Къцян.
Той очерта частично представата на страната си за съвместните бизнес начинания със страните от ЦИЕ, като предложи създаването на „местни фабрики за локализиране на китайските продукти“.
Не това обаче иска от китайските инвеститори българският министър-председател Бойко Борисов. Той предложи съвместни проекти за изграждането на магистралите „Хемус” и „Черно море”, както и рехабилитация на жп линиите Русе–Варна, проекти, залегнали в платформата за свързаност между ЕС и Китай. „Имаме надежди и очакване на позитивно развитие на работата по тези и други български проекти, имащи значение и за регионалната свързаност. На първо място коридорите 8, 4, 10 и вертикалните коридори с Румъния, Украйна, Унгария, Словакия, Чехия“, каза той.
Всички „за“ силна Европа
Българският премиер подчерта, че в бизнес форума към срещата участват 1500 фирми. Мотото на срещата е „Задълбочаване на откритото и прагматичното сътрудничество за приобщаващ просперитет”, припомни той. Според Борисов от основен интерес са общи проекти и проекти на свързаност, по които няма пари по кохезионната политика или не представляват интерес за ЕС в дадения момент. Освен това всеки инфраструктурен проект на балканските държави от ЕС пряко засяга и тези, които не са членове на съюза. Така Балканите в цялост, а и сътрудничеството на страните от Централна и Източна Европа се оказва ключово за развитието на цяла Европа.
Именно това поиска и Ли Къцян. „Радваме се на тласъка и по-високата скорост на развитие на отношенията, отколкото с някои други страни, каза той. „Европа е важна в глобален мащаб за мир и за развитие. Когато има по-силни позиции и по-силно развит съюз, вярваме, че другите власти и сили в света ще търсят по-сериозна синергия в по-балансиран свят и ще насърчават по-сериозна демокрация в международните отношения и свободна търговия и икономика. Ако Европа бъде отслабена, това ще бъде лоша новина за Китай, а не обратното“.
Тютюн и глобален център
Китайският ръководител покани във формата 16+1 и ключовите европейски държави, като обеща, че Пекин ще работи прозрачно и взаимноизгодно. Той обеща още, че страната му ще купува повече от селскостопанските продукти на страните от ЦИЕ. Специално за България двамата премиери се договориха Китай да изкупува по 10 млн. т български сушени тютюневи листа годишно. Освен това в името на спазването на правилата на ЕС от страна на китайските инвеститори България поема водеща роля в създаването на Глобален център за партньорство между държавите от Централна и Източна Европа и Китай. Център за партньорство ще учи китайските инвеститори как да работят в ЕС, а европейските фирми – в Китай.
Следващият домакин на срещата във формат 16+1 ще бъде Хърватия.