Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Наш военен снайперист с уникален изстрел на 1,5 км

[post-views]
Наш военен снайперист с уникален изстрел на 1,5 км
Favicon_File

Венцислав Жеков

svТри куршума в площ от десет стотинкиcel

В Хасково има стрелкови полигон, където тренират с оръжия, които са на въоръжение в Българската армия. В Германия ефрейтор Хаджипетков стреля и на 830 м, малко над 1 км с различни оръжия. Уникалното при изстрела му на 1,5 км обаче е, че той стреля с пушка, подпряна на раницата му, и с една ръка. Преди тази стрелба има крос от 21 км тичане със снаряжение и раница с пясък – общо около 25 кг. Тоест има цял куп неща, които реално пречат на точността за такава стрелба и въпреки това се реализира рекорд. 
Ефрейтор Хаджипетков е стрелял на най-къса дистанция – на разстояние 106 м, където вкарва три куршума в една дупка – набити един в друг. Това според закона на балистиката по принцип се води, че е невъзможно. На 252 м вкарва три куршума в обем от десет стотинки. На 500 м и малко над тях уцелва топче за тенис на маса. На 800 м уцелва портокал в центъра. Над 1 км е по стандартна мишена. 

1При изчисляването се взема предвид дори въртенето на Земята и въздушните течения

На състезание в Германия от 28 юли до 2 август 2018 г. българин постига уникален резултат при стрелба със снайпер. Това е ефрейтор втори клас Крум Хаджипетков от Отделение за управление на Първа механизирана рота в 31-ви механизиран батальон – Хасково, при Втора Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора.
В състезанието, което е специално за военни снайперисти от страните от НАТО, участват 19 нации. От България участват общо четирима души, които представят Българската армия. Това са два тима от един отбор – двама снайперисти и двама наблюдатели. 

Стандартно мишените са от около 200 м до към 1 км, с размери от 50 см/1 м. Имахме подготовка около два месеца в Стара Загора преди състезанието. Така се опитахме максимално да доближим условията на състезанието в Германия, но те се сменят всяка година и трудността се повишава. Има и неща, които тук не можем да ги тренираме, там имаше изстрел от хеликоптер в движение, стрелба от лодка. Това каза пред вестник „Българска армия“ ефрейтор Крум Хаджипетков. По думите му нашият отбор се е представил изключително добре според общото мнение и на колегите им. 
След официалното приключване на състезанието се провежда друго съревнование помежду им – за стрелба по избрани мишени. Момчетата бяха мотивирани за различни мишени и стрелби по тях. За мен лично беше много важно да се опитам да постигна максимално далекобоен изстрел, който в България нямаме условия да го реализирам нито като въоръжение и екипировка, нито като полигон. 
В Германия исках да стрелям по-далеч, защото е по-трудно. Имаше и други, които искаха да стрелят на това разстояние, но аз реших да стрелям по мишена, която е на 1,5 км, с размер 50 см/1м. Стреляха още американци, холандци, финландци и др. Само аз обаче успях да уцеля мишената на това разстояние, разказва ефрейтор Хаджипетков. 
Това постижение е оценено високо, българинът получава признание от италианските си колеги, които имат същото оръжие, с което той стреля в Германия. Италианците казват, че с този тип пушки се стреля максимум до 1 км. 
Аз стрелях с оръжието на финландски капитан – снайперист, от фирма SAKO. Той ми наблюдаваше мишената и двамата направихме корекциите. Той ползва таблици, които са различни от моите. Когато въведохме корекцията, уцелих мишената още с първия ми изстрел, споделя българинът, постигнал този уникален успех в стрелбата със снайпер. 
При изчисляването се вземат предвид дори въртенето на Земята и въздушните течения, както и много други показатели. При толкова далечни изстрели най-голямо влияние има вятърът. Той е най-непредвидим и може да духа от няколко посоки с различни скорости. В момента на изстрела на българина има сравнително лек вятър. Финландец наблюдава и потвърждава попадението в мишената на 1,5 км, а германец изчислява разстоянието с прецизен лазерен далекомер и дава останалите специфични данни и замервания. Те двамата се подписват за рекорда, който българинът постига при тази стрелба. 
За мен много голямо признание беше, че след попадението в мишената лично дойде да ме поздрави за успеха и първенецът на състезанието – шведският снайперист, който ми сподели, че той никога не е успявал да реализира такъв изстрел на такова разстояние. 
Снайперистът е много трудна специалност и изисква много знания и умения. Изискват се и теория, и практика. Трябва да се тренира и изисква много време. Аз от 2009 г. съм в Българската армия. Стрелям от дете още на цивилното стрелбище „Диана“, споделя ефрейтор Хаджипетков. 
Моята цел не е състезателна, при мен по-важно е придобиването на опит. Германия ми даде уникален шанс да тренирам много неща и да тествам себе си. Там имаше много други предизвикателства като например наземна навигация през нощта, през блатист терен и имаше много психическо и физическо натоварване. Това е едно уникално място, където може да се научат много неща. За мен е въпрос на чест да служа като снайперист в Българската армия. За мен е важно от цялото това развитие в мисии, учения и занятия да извлека максимално полезното нещо за себе си, да придобия опит, умения и знания, които да мога да предам на следващото поколение, казва още ефрейторът.
Той има желание да реализира проект за обучение на деца с детска церебрална парализа, които да стрелят. Организирал е всичко и се надява родителите да се престрашат. Според него това ще повлияе изключително добре на самочувствието им пред връстниците им. Идеята е да се проведат стрелби на стрелбищен комплекс „Диана“. Може дори да им бъдат издадени и грамоти, защото децата ще се зарадват много. Много от тях мечтаят да станат снайперисти и аз искам да ги накарам да се почувстват пълноценни и да бъдат уважавани от своите връстници, твърди ефрейтор Хаджипетков. 
Той стреля в армията с немски снайпер, който е добър по думите му. Вложил е и лични средства и си е купил и личен снайпер и оборудване.
В рамките на Въоръжените сили снайперистите реално бранят колегите си. Ако дадената рота извършва някакви действия някъде, снайперистът е на такава позиция, че ги прикрива и защитава. Като развитие за в бъдеще ефрейтор Хаджипетков ще заеме длъжността снайперист в разузнавателния взвод на батальона. 
Той изказа благодарности за възможността да присъства на състезанието в Германия на хората, които са го подкрепили. Това са командирът на 31-ви батальон подполковник Николай Александров, майор Георги Черкезов от щаба на Втора механизирана бригада в Стара Загора, на старшина Добри Радев – главен сержант на батальона, специално и на заместник-командира на Втора механизирана бригада полковник Недялко Ников. От тези хора получих изключително съдействие и подкрепа, което много ми помогна за представянето ми на това състезание, споделя още ефрейтор Крум Хаджипетков. Той благодари специално и на командира на Втора механизирана бригада бригаден генерал Костадин Кузмов, който е организирал участието на военнослужещите в състезанието.

Да уцелиш капачка
Да бъда снайперист ми беше детската мечта, когато бях на около 7 г. Исках да уцеля капачка от бутилка, но не знаех как да стрелям. Тогава стрелях със спортна пушка с оптика с четирикратно увеличение, което е много малко. Това си спомня ефрейтор Крум Хаджипетков.
По капачката стрелях на 50 м. Измислих си начин да стрелям и успях да я уцеля с първия изстрел. Още пазя тази капачка и това ме мотивира да стана снайперист, казва още Хаджипетков.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани