Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Ким закрива ракетен полигон

[post-views]
Ким закрива ракетен полигон

Лидерите на Северна Корея и Южна Корея подписаха важна съвместна декларация, в която Пхенян обявява, че е готов да закрие ключов ракетен обект и основен ядрен комплекс, ако САЩ предприемат неуточнени реципрочни действия, съобщи „Ройтерс”. 

Документът беше подписан във втория ден от визитата в Пхенян на южнокорейския президент Мун Дже Ин. 

Двете страни сключиха и военно споразумение за премахване на заплахата от конфликт на полуострова, съобщава „Йонхап”. Споразумението беше подписано по време на церемония в държавната резиденция за чуждестранни гости „Пеквавон” в Пхенян. Церемонията беше предавана на живо в Сеул. Топ военните представители на Южна Корея и Северна Корея се подписаха и под военно споразумение за намаляване на напрежението на полуострова. 

Какво беше договорено

Северна Корея се е съгласила да предприеме допълнителни стъпки към ядрено разоръжаване на Корейския полуостров и премахване на заплахите от въоръжен конфликт, което е очевиден жест за рестарт на преговорите със САЩ. Новините очаквано дойдоха от устата на южнокорейския лидер. Мун Дже Ин обяви, че двете Кореи са постигнали споразумение да „премахнат опасността от война на Корейския полуостров”. Той добави, че КНДР ще затвори полигон за изпитания на ракетни двигатели и ще позволи инспекции.

„Югът и Северът също обсъдиха стъпки за ядрено разоръжаване за първи път”, съобщи Мун на пресконференция с Ким. „Северна Корея се съгласи окончателно да затвори обекта Тончхан-ри за изпитания на ракетни двигатели и ракетна площадка в присъствието на експерти от различни държави”, разкри южнокорейският президент. От своя страна Ким отбеляза, че са се договорили с Мун да премахнат всички ядрени оръжия и заплахи на Корейския полуостров.
„Септемврийската декларация ще открие по-високо ниво на подобряване на отношенията (между Северна Корея и Южна Корея)… и ще ни приближи до ерата на мир и просперитет”, изтъкна Ким Чен Ун. КНДР се ангажира да затвори и научноизследователския център „Йонбьон”, в който има ядрен реактор. 

Двете държави са постигнали съгласие да изтеглят 11 охранителни поста от демилитаризираната зона до декември, като целта е един ден да се премахнат всички. Те също така за първи път се съгласиха да проведат издирване на останки на войници на границата, убити по време на Корейската война. Освен това двете страни се споразумяха да разоръжат контролно гранично селце, започвайки с премахване на мините.

Сеул и Пхенян ще установят 10-километрова буферна зона по границата, където всички артилерийски учения или маневри ще бъдат забранени. Ще сформират съвместна военна комисия за преглед на прилагането на мерки за намаляване на напрежението и 24-часова комуникация за предотвратяване на бъдещи конфликти. 

Двете страни се съгласиха да започнат работа по свързване на железопътните линии и пътища през границата до края на годината. Те ще подновят работата на индустриалния парк в Кесон и програми за туризъм.
Накрая Северна Корея и КНДР постигнаха договореност заедно да се борят за домакинство на Летните олимпийски игри на Корейския полуостров през 2032 г.

Едно от нещата, разкрити от южнокорейския президент, беше, че Ким Чен Ун се е съгласил да посети Сеул в близко бъдеще. Ако се осъществи, това ще е първата визита на лидер на КНДР в южната съседка. По думите на Мун в близко бъдеще означава до края на годината, ако не възникнат непредвидени обстоятелства.

Подкрепа отвсякъде

Десетилетният конфликт между двете корейски държави беше толкова непримирим, че затоплянето на отношенията се следи от целия свят. Пръв американският президент 
Доналд Тръмп приветства споразумението. Той заяви, че подкрепя ангажиментите на Ким за ядрено разоръжаване, включително и затваряне на ядрен полигон и допускане на международни наблюдатели в КНДР. „Ким Чен Ун се съгласи да позволи ядрени инспекции, предмет на финални преговори, и окончателно затваряне на полигон за изпитания и площадка в присъствието на международни експерти. Междувременно няма да има ракетни или ядрени изпитания. Ще продължи връщането на останките на героите в САЩ (останките на загинали американски войници по време на Корейската война – бел. ред.). Също Северна Корея и Южна Корея заедно ще се кандидатират за домакини на Олимпиадата през 2032 г. Много вълнуващо”, написа Тръмп в „Туитър”.

Самият севернокорейски лидер заяви на срещата с южнокорейския си колега, че срещата на върха с президента на САЩ Доналд Тръмп през юни е стабилизирала ситуацията с регионалната сигурност, информират АП и „Ройтерс”. Ким Чен Ун е изтъкнал още, че разговорите с Тръмп са допринесли и за геополитическа стабилност. Той очаква големи резултати от преговорите. Вождът на КНДР е благодарил на Мун за посредничеството при организирането на „историческата” среща с Тръмп в Сингапур. 

Кремъл също обяви, че подкрепя постигнатото споразумение. Оттам описаха договореното като ефективна стъпка към уреждане на отношенията. 
Южнокорейският президент Мун Дже Ин пристигна в Пхенян във вторник. От пресцентъра му съобщиха, че разговорите са започнали в сградата на управляващата Корейска работническа партия в Пхенян. Високопоставени представители на двете държави са присъствали на срещата. Преди разговорите Ким Чен Ун и Мун Дже Ин преминаха по улиците на Пхенян с черна лимузина „Мерцедес”. Те бяха поздравени от близо 100 000 севернокорейци, които развяваха флага на КНДР, цветя и скандираха: „Обединение! Родина!”. По-рано Ким посрещна Мун на летището с прегръдки и ръкостискане.

Това е третата среща между двамата лидери за тази година.

Тридневното посещение на Мун Дже Ин приключва в четвъртък, като преди това двамата трябваше да изкачат вр. Петкусан на севернокорейско-китайската граница – спящ вулкан, висок 2700 м.

Най-ново

Единична публикация

Избрани