Венецуела се изправя пред Международния наказателен съд. По искане на 6 държави от двата американски континента специална прокуратура започва разследване на злоупотреба с правата на човека и извършени престъпления срещу човечеството по време на антиправителствените протести в страната през миналата година.
В рамките на 73-тс сесия на Общото събрание на ООН правителствата на Колумбия, Аржентина, Чили, Перу, Парагвай и Канада внесоха съвместна жалба до Международния наказателен съд и обвиниха венецуелските в престъпления срещу човечеството. Искането е без прецедент в 16-годишната история на Съда – за пръв път страни по Римския статут повдигат обвинения срещу друг държавен субект. За разлика от други трибунали, пред които може да се търси отговорност за подобни престъпления, в Хага вината се присъжда лично.
Маурисио Макри – президент на Аржентина:
„Аржентина ще отнесе към Международния наказателен съд всички престъпления срещу човечеството, извършени от диктатурата във Венецуела.“
Джъстин Трюдо – министър-председател на Канада:
„Това е управленски провал на правителството на Мадуро и лично на самият Николас Мадуро. Крайно време е страданията на венецуелския народ да спрат…“
Специален доклад на Организацията на американските държави заключи, че има „достатъчно логични основания“ да смятат, че общо 11 души, сред които самият венецуелски президент Николас Мадуро и висши военни, са извършили тежки престъпления срещу човечеството. В друг документ, на Върховния комисариат за правата на човека към ООН, се привежда в доказателство информация за извънсъдебни екзекуции, мъчения и произволни арести в периода на политическа нестабилност.
Самият Мадуро видя в обвиненията „дългата ръка на Вашингтон“, която според него провежда жестока офанзива срещу Каракас с помощта на „сателитните си правителства“ в Латинска Америка.