Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Всички срещу Тръмп за Иран

[post-views]
Всички срещу Тръмп за Иран

ec7d02f6-bfea-4dc2-a0a3-2620cfa8310fАмериканският президент Доналд Тръмп очевидно обърка трибуната на ООН с предизборна обиколка. Словото му на 73-тата сесия на Общото събрание започна с изявление, че „за по-малко от две години администрацията е постигнала повече от която и да било друга администрация в историята на нашата страна”. Това предизвика смях в залата. По-нататък в речта Тръмп разкритикува Германия и предрече, че страната „ще стане тотално зависима от Русия”, ако продължи да купува газ само оттам. В този момент камерите показваха делегатите на Берлин, които се смееха на казаното.  

По същото време, докато Тръмп говореше за зависимостта на Европейския съюз от Москва и за необходимостта от санкции срещу Техеран – ЕС, Русия и Китай се споразумяха как да заобиколят мерките на Вашингтон. Това стана на среща на външните министри на Великобритания, Франция, Германия, Русия, Китай и Иран в кулоарите на сградата на ООН в Ню Йорк. 

Оставащите страни по ядреното споразумение с Иран се договориха да продължат да работят за поддържане на търговията с Техеран въпреки скептицизма, че това е възможно, след като санкциите на САЩ за прекратяване на продажбите на ирански петрол ще бъдат възобновени през ноември, съобщи „Ройтерс”. Агенцията припомня, че през май президентът Тръмп реши да изтегли страната си от споразумението и да възстанови икономическите санкции срещу Иран, включително онези, които се опитват да принудят неговите големи клиенти да спрат да купуват ирански суров петрол. Решението трябва да влезе в сила през ноември. 

„Всяко решение на хуманитарната криза в Сирия трябва да включва стратегия за отговор на бруталния режим, който я подклажда и финансира: корумпираната диктатура в Иран”, заяви американският президент пред Общото събрание на ООН. Той обясни, че съседите на шиитската държава са платили тежка цена и подкрепят решението му да възобнови санкциите срещу Техеран. 

Какво беше решено

В изявление след среща между представители на Великобритания, Китай, Франция, Германия, Русия и Иран групата обяви, че са решени да разработят платежни механизми за продължаване на търговията с Иран въпреки скептицизма на много дипломати, че това ще бъде възможно.

 „Дружество със специална цел ще подпомага и подсигурява икономическите оператори, които искат да правят законен бизнес с Иран”, се посочва в общата декларация на външните министри на ЕС, Русия и Китай. „Като се имат предвид спешността и необходимостта от конкретни резултати, участниците приветстваха практическите предложения за поддържане и разработване на платежни канали, особено инициативата за създаване на Средство със специално предназначение (SVP) за улесняване на плащанията, свързани с износа на Иран, включително петрол”, се изтъква в съвместно изявление на групата страни. Няколко европейски дипломати посочиха, че идеята за SPV е да се създаде бартерна система, подобна на тази, използвана от СССР по време на Студената война за размяна на ирански петрол за европейски стоки без посредничество на пари. Идеята е да се заобиколят санкциите на САЩ, които трябва да бъдат възстановени през ноември, съгласно които Вашингтон може да отреже от американската финансова система всяка банка, която улеснява сделка за петрол с Иран.

Европейският съюз ще създаде нов разплащателен фонд, заобикаляйки американските санкции, за да запази петролните и другите си бизнес интереси с Техеран, посочи Федерика Могерини, върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурността. Говорейки с журналисти след срещата, ръководителят на външната политика на Европейския съюз заяви, че решението за създаване на такова платежно средство вече е взето и че техническите експерти отново ще се срещнат, за да уточнят подробностите. „На практика това ще означава, че страните – членки на ЕС, ще създадат юридическо лице, което да улеснява законните финансови сделки с Иран, което ще позволи на европейските компании да продължат да търгуват с Иран в съответствие със законодателството на ЕС и могат да бъдат отворени към други партньори в света”, посочи Могерини.

Много дипломати и анализатори обаче са скептични, че подобно платежно средство може в края на краищата да осуети санкциите на САЩ, като се има предвид, че Америка може да промени законите си за санкции, за да забранят такива бартерни сделки.

И Турция участва

В документа пише още, че страните, които подписаха ядреното споразумение през 2015 г., „препотвърдиха своя ангажимент за пълното му и ефективно прилагане с добронамереност и в конструктивна атмосфера”. Междувременно президентът на Турция Реджеп Ердоган демонстративно бойкотира речта на Тръмп, като напусна залата в самото й начало. След това турският държавен глава заяви пред делегатите в Общото събрание на ООН, че САЩ финансират Фетхуалистката терористична организация (ФЕТО) със 763 млн. долара годишно.

Турция ще продължи да купува природен газ от Иран въпреки американските санкции срещу Техеран, заяви Ердоган в интервю за „Ройтерс”, докато беше в Ню Йорк. 

През март Тръмп подписа указ за налагане на 25 процента мито върху вноса на стомана и 10 процента мито върху вноса на алуминий от Турция. Икономиката на Турция беше допълнително наказана, когато Тръмп обяви на 10 август решението си да удвои митата върху стоманата и алуминия. Турция също така увеличи двойно вносните мита върху американски автомобили, алкохол и тютюневи изделия.

В началото на септември Ердоган призова за прекратяване на монопола на американския долар в световната търговия. Отношенията между Анкара и Вашингтон се влошиха заради задържането на американския пастор Андрю Брънсън в Турция преди около две години по подозрение за връзки с движението, основано от ислямския духовник Фетхуллах Гюлен, когото Анкара обвинява, че е организатор на неуспешния преврат през 2016 г. В края на юли Брънсън беше освободен от турски затвор и поставен под домашен арест.

Във връзка с конфликта пред ООН Ердоган обяви, че страната му не може да си мълчи относно използването на санкциите като оръжие. „Никой от нас не може да си замълчи за произволното премахване на търговските споразумения и използването на икономическите санкции като оръжие”, настоя той в речта си.

Иран на 73-тата сесия

САЩ и Израел очаквано бяха в центъра на речта на иранския президент Хасан Рохани на 73-та сесия на Общото събрание на ООН. Той заклейми политиката на двете страни, известни противници на Иран. По думите му и двете в момента са авторитарни, с политика, която може да се сравни с нацизма и апартейда. Никой не може да преговаря със сила, заяви той.
Рохани пък обвини американския си колега, че се опитва да свали правителството на Ислямската република. „Иронично е, че САЩ дори не се опитват да прикрият намеренията си за сваляне на същото правителството, което приканват към разговори”, каза Рохани пред Общото събрание на ООН. „Аз започвам този диалог точно тук и недвусмислено заявявам, че световната сигурност не е просто игра, част от американската вътрешна политика”.

Без отношение по темата „Иран” българският премиер Бойко Борисов също произнесе реч пред Общото събрание. Той заяви, че България се гордее, че по време на европредседателството ни е приет мандат от ЕС за сключване на ново споразумение за партньорство със 79 държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн. Премиерът говори от трибуната на ООН по време на срещата на върха, посветена на мира и носеща името на „Нелсън Мандела”, съобщи правителствената информационна служба. 
Той даде висока оценка на управлението на Тръмп и обяви, че „разбира защо той е толкова популярен” – защото поставя интереса на САЩ над всичко. „По никакъв начин не станах по-оптимист и не съм по-спокоен, макар че всички говорят за мир и разбирателство. И от изказванията на президентите Тръмп и Ердоган, и от тези на всички останали виждате, че всички са за ненамеса във вътрешните работи, за толерантност, но ако може другите да ги спазват”, коментира още Борисов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани