Автор: Доц. д-р инж. Георги Маринов
Филип Уебли от Бирмингам е създателят на серия револвери, намерили широко разпространение в армията и полицейските структури на цялата Британска империя. Той работи през цялото време в сътрудничество със своите братя. През 1838 г. встъпва в брак с дъщерята на калифорнийския оръжеен индустриалец Уилям Дейвис, който е известен с това, че изработва големи количества револвери Remington Model 550. Първите револвери, на фирмата Webley&Sons, конструирани от брата Джеймс Уебли, напускат малката бирмингамска работилница oще през 1865 г., за да
атакуват оръжейните пазари на много страни. Те са копия на американските Smith&Wesson, но този факт не е нито странен, нито осъдителен. По това време американските револвери бързо проникват във всички страни, конкурирайки успешно капсулните револвери на фирмата Colt.
Много производители и конструктори купували патенти или просто копирали техническите решения на револверите Smith&Wesson, стремейки се да наподобяват „хитовите” им образци и чрез по-ниските си цени да намерят своето място на оръжейните пазари. Така Уебли за кратко време успява да пусне на пазара множество револвери, които останали на въоръжение в британската армия и по време на Втората световна война, когато в европейските армии вече масово навлиза пистолетът.
Най-голяма популярност получили револверите Webley, използващи патроните с централно възпламеняване (с капсул в основата на гилзата) с обозначението .455 Webley. Този патрон имал шест модификации
различаващи се по формата на гилзата и на куршума, както и вида на барутния заряд. Първите варианти били снарядени с димен барут и необлечен оловен куршум. С внедряването на бездимния барут гилзата на патрона била скъсена. Произвеждани били патрони с експанзивни куршуми за граждански и полицейски цели. При изстрел куршумът получавал начална скорост около 210 м/с и дулна енергия 392 джаула. Тези показатели в сравнение с аналогичните показатели на съвременните патрони за пистолети и револвери не били особено високи, но те осигурявали нисък откат при изстрел и достатъчна поразяваща способност.
Револверът имал маса 0,960 кг Общата му дължина била 260 мм при дължина на цевта 102 мм. Барабанът му имал вместимост 6 патрона. Произвеждан е с ударно-спускови механизми с единично и с двойно действие. Характерна особеност на револвера е, че ръкохватката му имала формата на клюн на папагал, която била обозначавана като тип „папи”. В горната част на ръкохватката имало лек издатък. Webley Mk II бил приет на въоръжение през 1895 г. Различавал се от предходния модел по липсата на издатък на ръкохватката. По размери и маса не се отличавал от модела Webley Mk I. Webley Mk III бил предназначен за британските военноморски сили, където бил въведен на въоръжение през 1897 г. Характерна особеност на револвера била нанесената маркировка, изобразяваща стрела. Моделът Webley Mk IV бил изработван от висококачествена стомана, а някои от детайлите били от закалена стомана.
С това се повишили износоустойчивостта и дълготрайността на оръжието. Постъпил на въоръжение през 1899 г. По външен вид, габаритни размери и маса не се различавал от модела Webley Mk II.Webley Express
Външната повърхност на цевта му е шестостенна. Рамката на револвера е монолитна, а барабанът му е шестзаряден. Ръкохватката му е с формата на клюн на папагал. Екстрахирането на изстреляните гилзи се осъществявало поединично, като оста на екстрактора била разположена от дясната страна на цевта. Револверът е продаван в Южна Африка.
Двете части на рамката му се заключвали с помощта на дъгообразен лост, разположен отляво на рамката. Лостът получил наименование „ключалка тип Webley”. Револверът бил снабден с шестзаряден барабан. Екстрахирането на изстреляните гилзи се осъществявало с помощта на усъвършенстван екстрактор. При отваряне на рамката екстракторът се задействал с помощта на две къси лостчета, разположени от лявата страна. Дължината на цевта му била 6 инча (152 мм), а общата дължина достигала до 387 мм. Масата на револвера била 1,065 кг. Ръкохватката имала формата на клюн на папагал. Използвал патроните с калибър .455/476, известни и с обозначенията .476 Enfield Short или 476 Eley.
WG ARMY MODEL – означаващи съответно „W”–Webley, „G” – Green, ARMY MODEL – армейски модел; Върху някои образци вместо ARMY MODEL е нанесен надписът Model 1892; Те са предназначени за патроните с калибър .450. „476” или „455/476” – типът на използвания патрон. В долната лява страна под цевта бил нанесен калибърът. От същата страна на рамката над спусковата скоба имало фирмения знак на Webley и надписа WEBLEY PATENTS.
Webley Mk IV
Масата му е само 0,510 кг. Автоматичният револвер Webley–Fosbery е създаден през 1896 г. Той е резултат от сериозна и ожесточена дискусия за предимствата на самозарядните оръжия и възможностите за увеличаване на скорострелността на револверите. Полковник Винсент Фосбъри направил опит да докаже предимството на револверите пред пистолетите, създавайки модела, носещ неговата фамилия. Той бил предназначен за патроните с калибър .455 Webley МК I или .38 Smith&Wesson.
Webley poket