Напоследък върху много билбордове в София се появи въпросът „Коя е Невена?” с червени букви на черен фон. Загадъчното име се оказа героиня от филмовата лента „Времето е наше”, с която ще открият фестивала Киномания 2018 на 15 ноември от 19, 00 ч в зала 1 на НДК и той ще продължи до 29-и.
На феста зрителите ще гледат 55 филма. Сред тях са българските „Далеч от брега” на Костадин Бонев, „Мълчанието на сестра ми” на Киран Коларов и „Смарт Коледа” на Мария Веселинова. Документалните филми са за Соня Йончева, за папа Франциск, Берлускони и Нуреев.
Как е отразена военната тема на кинофеста?
Според главния програматор на форума Владо Трифонов това на първо място е румънският филм с дългото заглавие (реплика от филма): „Не ме интересува дали историята ще ни запомни като варвари”.
Копродукцията с българското участие разказва за един не толкова известен и недискутиран период от румънската история – събития, случили се през 41-ва година в началото на Втората световна война. В представите си властта предпочита официалната история, а местните жители – собствените си спомени за героите и жертвите. Филмът печели Голямата награда „Кристален глобус” и наградата на Europa Cinemas в Карлови вари, той е румънското предложение за „Оскар”. Режисьор и сценарист е Раду Жуде, в ролите са Йоана Якоб (Мариана), Александру Дабия (Мовила), Алекс Богдан (Траян).
Другата лента с ярко изразена военна тематика е „Курск” на Томас Винтерберг. Това не е руската лента за руска подводница, а филм, продуциран от Люк Бесон, и е копродукция между Белгия и Люксембург. Той разказва за трагедията с руската подводница*, при която загина целият екипаж. Филмът има куп звезди, все по-нашумяващи, макар и все още да са недостатъчно популярни у нас. Сред тях са белгийският актьор Матиас Шьонертс (кап.-лейт. Михаил Калеков), френската актриса Леа Сейду (Таня Калекова), Макс фон Сюдов, който е вече над 90 г. и играе Борис Елцин. Участват още Колин Фърт (Дейвид Ръсел), Миглен Мирчев (кап. Тимошенко) и др.
На въпроса към Владо Трифонов каква
качествена промяна да очакваме в Киномания
кинокритикът очерта:
– Качествената промяна зависи от реколтата през годината. Темите се определят от самите филми. Появиха се филми за театър, затова ги обединяваме в отделна рубрика. Винаги се надяваме, че ръката ни е върху пулса на най-новите продукции. Всяка от тях има своята голяма премиера на голям световен фестивал. Водени са преговори, но за съжаление, не всички филми са достъпни. Няма как да представим цялата селекция, хубавите и важните ленти, показани в Кан и Венеция.
Не повече от десетина заглавия от филмите на Киномания ще минат в киномрежата за разпространение. Някои, предпочитани от дистрибуторите, са избрани преди феста. Други са твърде нови и все още няма възможност да бъдат платени напълно, за да бъдат показани – те не са влезли в програмата. А други филми са наше откритие, те не представляват интерес за българските разпространители. Дистрибуторският бизнес е частен, инвестира свои пари и сам си носи рисковете.