Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Гражданство и подкупи: „Пещерата на Аладин“ изхвърли още 427 000 лв.

[post-views]
Гражданство и подкупи: „Пещерата на Аладин“ изхвърли още 427 000 лв.

Димитър Илиев
петър харалампиев„Пещерата на Аладин“ в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) се отвори отново и изхвърли нови 427 000 лв. от подкупите, събирани от висшето ръководство за даване на българско гражданство под масата. Спецпрокурори отвориха банков сейф на името на главния секретар на агенцията Красимир Томов, в който откриха надиплени банкноти евро, долари и британски лири и лева, чиято равностойност е 427 000 лв. 
Проверка показала, че Томов е декларирал като доходи значително по-малки суми – 25 350 лв. спестени средства, както и 36 000 лв. от заплати. Мъжът е един от 20-те служители на ДАБЧ, които бяха арестувани на 29 октомври като организирана престъпна група, оглавявана от шефа на агенцията – Петър Харалампиев. Те бяха обвинени в длъжностни престъпления и корупция .Разследването сочи, че те са прибирали по 5000 евро от всеки чужденец, който е пожелал да стане български гражданин. Схемата включва специални бележки от 7 български културни дружества зад граница. След това кандидатите трябвало да се регистрират на адреси у нас. 
В Кюстендил и Благоевград имало адреси, на които са регистрирани между 20 и 50 души, като всеки плащал между 100 и 200 евро на собственика на апартамента или къщата, за да бъде вписан като живеещ на дадения адрес.
Макар прокуратурата да е била готова и по-рано с решение на съда за отваряне на банковия сейф, претърсването и изземването на парите от банковата касета на 13 ноември, така и последващият им оглед като веществено доказателство на 19 ноември са извършени след производството по мярката за неотклонение на Красимир Томов в Специализирания наказателен съд на 8 ноември. Това е станало заради декларирана служебна ангажираност на неговите защитници. 
Адвокатите, които присъстват на такива процесуално-следствени действия, заявиха свободни дати за участие в тях едва след делото по мярката. На самото дело, в защита на клиента си, те изтъкнаха като аргумент липсата на намерени парични средства, доказващи престъпна дейност на Томов и другите обвинени по досъдебното производство. Въпреки това апелативният специализиран съд остави в ареста Томов и Харалампиев.
Сигналите за нередности при издаване на българско гражданство са още от 2014 г. Тогава от прокуратурата написали писмо до тогавашния и.д. председател на агенцията Йордан Янев за прекратяването на практиката за даване на гражданство в нарушение на закона. Установена е практика за даване на гражданство на лица въз основа на документи, които не съдържат данни за българския им произход. В същото време ДАБЧ е отказвала да издаде удостоверение на лица, които са доказали българския си произход.
През 2016 г. при повторна проверка порочните практики отново били установени от прокуратурата, за което е бил уведомен председателят Борис Вангелов. От писмото става ясно, че в агенцията продължават да се дават удостоверения за гражданство на лица, които не са доказали, че имат български произход. Тогава разследването на прокуратурата установила, че в ДАБЧ се дава гражданство на лица, които имат български 991-ratio-sejf-pariроднини по съребрена линия от различни нива. Това според прокуратурата е предпоставка за незаконосъобразно издаване на удостоверение.
„Следва да се прецени този критерий, тъй като формалното му наличие не предпоставя във всички случаи издаване на законосъобразни актове“, пише в писмото на прокуратурата.
През януари тази година от държавното обвинение писали и на правосъдния министър Цецка Цачева, че след самосезиране от медийни публикации прокурори са открили 114 случая на издадени удостоверения за българско гражданство на лица, издирвани от Интерпол. С това писмо прокуратурата е възложила проверката да бъде направена от дирекция „Българско гражданство“ към правосъдното министерство.
Петър Харалампиев оглавява ДАБЧ в началото на май 2017 г. Той е председател на национално движение „БГ патриот“.
Разследването сочи, че основен свидетел на прокуратурата е близкият приятел на Петър Харалампиев Димитър Стойчев, който стана известен покрай брака с украинката Катерина Бужинска, която спечели местния „Мюзик айдъл“. Проговорил е и служител в агенцията – зам.-шефът Димитър Владимиров, който е разкрил в детайли схемата за получаването на подкупите.
Харалампиев и подчинените му използвали иновативен метод за криене на рушветите от продажба на БГ паспорти. Вместо в сейфове или чували Харалампиев и тримата му авери – главният секретар на агенцията Красимир Томов, сърбинът Марко Стойов и жена от Кюстендил, инвестирали събраните средства от подкупи в биткойни.
Чрез покупката на електронните пари висшият чиновник и помагачите му разчитали да останат анонимни заради изключителната трудност да се проследят сделките. След като разследващите разбрали за играта с виртуалната валута, те успели да се доберат и да изземат паролите за достъп до електронните портфейли, където се съхраняват биткойните. Така спецченгетата установили точните дати, суми и сметки, от които са правени покупките, както и пътя на рушветите, твърди наблюдаващият делото прокурор Ангел Кънев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани