Докато в Европа се чудят как да убедят Мадрид да се откаже от ветото за Брекзит и да подкрепи сделката в неделя, испанският министър-председател Педро Санчес засилва дипломатическите и икономическите връзки на страната си с Латинска Америка. Премиерът направи историческо посещение в Куба повече от 30 години след последната визита на негов предшественик.
След десетилетия без официални посещения на най-високо държавно равнище, испанският премиер Педро Санчес и кубинският президент Мигел Диас Канел отвориха нова страница в отношенията между двете държави. След като Фелипе Гонсалес е последният правителствен ръководител, посетил островната държава през 86-та, днешната визита бележи разцвет на дипломатическите и икономическите връзки между Мадрид и Хавана, коментираха испанските медии.
Двете държави подписаха споразумение, с което се ангажират да поддържат ежегодни политическите контакти на най-високо ниво по редица ключови въпроси. Отворихме пътя за визита в Куба и на испанския крал Фелипе VI през следващата година, заяви Санчес.
Придружен от представители на десетки испански компании, премиерът участва в специален икономически форум. Статистиката сочи, че Испания е третият най-голям търговски партньор на Куба след Китай и Венецуела, като стокообменът между двете държави достига милиард и 300 милиона долара на година.