За първи път след края на Втората световна война Япония е на път да се сдобие поне с един самолетоносач, съобщи „Гардиън”. Плановете на правителството всъщност са да бъдат превърнати два хеликоптероносача клас „Изумо” в самолетоносачи. Целта на промяната е японската армия да опита да сдържа експанзията на Китай в Тихия океан.
Тази седмица бизнес вестникът Nikkei излезе с информация, че Япония ще закупи 100 американски изтребителя Ф-35 за повече от 8,8 милиарда долара. Преди година президентът на САЩ Доналд Тръмп призова Токио да купува повече американски оръжия. В информацията се отбелязва, че поръчката е допълнение към 42 изтребителя Ф-35, които вече са закупени от САЩ. Японският премиер Шиндзо Абе заяви пред Тръмп през септември, че модерно въоръжение ще бъде от голяма „важност за укрепване на отбраната на Япония“.
Хеликоптероносачите клас „Изумо” могат да транспортират до 14 вертолета. Япония не е имала самолетоносачи след поражението си пред Втората световна война през 1945 г. Преоборудването на „Изумо“ е насочено към подготовката за сценарий, в който пистите в Япония са унищожени от нападения с ракети и за укрепване на отбраната на страната около югозападните острови, където военноморската дейност на Китай се е увеличила. Ф-35Б могат да излитат и да се приземяват вертикално и позволяват преоборудването на кораба.
„Изумо“ е 248 метра и е най-големият японски военен кораб, снабден с плоска палуба и проектиран с асансьора към палубата от хангара. „Изумо“ има кораб-близнак с името „Кага“. Япония често е извършва съвместни учени със САЩ и техни самолетоносачи през последните месеци. Правителствен източник нарича такива учения „чудесна възможност да видим със собствените си очи как САЩ действат със своите самолетоносачи“.
Член 9 от японската пацифистка конституция, ако се приеме буквално, забранява поддържането на въоръжените сили. Японските правителства обаче го тълкуват така, че да позволява самозащита. Притежанието на самолетоносач може да повдигне въпроса за конституционност, коментират източници, така че правителството трябва да се заеме с проблема в новата си програма за национална отбрана, която трябва да бъде съставена до края на 2018 г.
Предишни японски правителства отказваха предложението да се сдобият със самолетоносачи.