Вече четвърти ден продължават антиправителствените протести в Унгария. Само в столицата Будапеща броят на демонстрантите срещу управлението на Виктор Орбан надхвърли 10 хиляди души. Сред основните причини за недоволство е новото трудово законодателство, определено от мнозина като робско.
Броят на демонстрантите в Будапеща в неделната вечер е достигнал 15 хиляди души, твърдят местните медии. Те са блокирали движението по два от основните мостове на река Дунав, което е наложило полицията да се намеси и да използва сълзотворен газ да разпръсне тълпата. Това бяха най-мащабните прояви след прокарването на спорната реформа миналата седмица.
Новите правила позволяват на работодателите да изискват от служителите си 400 часа годишно извънреден труд. Това се равнява на два месеца допълнително, предупредиха критици на реформата и подчертаха, че мнозина ще трябва да работят по 6 дни седмично.
„Днес изразяваме критиката си към управлението през последните 8 години и се надяваме да успеем да се отървем от това правителство чрез инструментите на демокрацията.“
„Търпяхме достатъчно. На тях им се позволява всичко, а ние сме принудени да мълчим и да работим до кръв.“
Премиерът Виктор Орбан отхвърли обвиненията срещу кабинета си и подчерта, че изменението дава възможност на работещите да повишат доходите си. Протестите в Унгария получиха широка обществена подкрепа, включително от синдикатите и всички опозиционни партии, като обединиха под един лозунг дори крайно леви и крайно десни формации. Според управляващите обаче проявите са организирани от чужди „наемници“, които имат за цел да дестабилизират страната.