Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Атон – неизбродимата духовна светиня

[post-views]
Атон – неизбродимата духовна светиня

Венцислав ЖЕКОВ

1„На Света гора няма богословие, на Света гора се вярва…!“, казва в една своя книга австрийският журналист и публицист Хайнц Нусбаумер. Когато човек посети Атон (Света гора), едва тогава разбира, че тук наистина се вярва и вярата се е пропила във всичко, във всяко кътче, действие и визуализация. Казват още, че пътят към Атон не го избираме ние, това е призвание – дали ще посетиш Света гора, кога ще стане това, не е в нашите правомощия за решение. 

Пътят към Атон е труден и защото е дълъг. Но откъдето и да се мине, все се стига до последното светско пристанище Уранополи на най-десния (източния) ръкав на Халкидическия полуостров. Мястото е 
препълнено с малки семейни хотели
които се конкурират кой да предложи по-добри условия и като финанси, и като конкретни предложения. Никол например, която ни прие в семейния си хотел, ни предостави безплатен паркинг за всичките дни, в които трябваше да сме на поклонение в Атон, което ни спести около 50 евро. А и условията в хотела й никак не бяха лоши, дори напротив. След настаняването следва бърз плаж. Морето е наистина прекрасно.
На следващия ден получаваме заветните си „диамонитириони“, тоест своеобразните визи за Света гора, които струват по 25 евро, и си купуваме билет за ферибота „Достойно ест“ – 7,50 евро, който трябва да ни достави до последното пристанище на Атон, докъдето пътува тази линия – Дафни. Пътят е наистина впечатляващ, като се започне от чайките, които са научени да се хранят от ръката на пътниците. След това ни поразяват гледките. Манастирите са накацали като средновековни замъци по скалите и създават усещането за филмов декор, но са истински.2
Първо спираме на арсаната (пристанището) на Хилендарския манастир, който в миналото е бил български, а сега е сръбски, следва арсаната на българския манастир Зограф, после Костамонит, Дохиар, Русико, точно тук някъде губим броя на пристаните и накрая стигаме до Дафни. Тук слизат всички.
Почти веднага се настаняваме срещу 3,50 евро в относително луксозен автобус с климатик, който ни води до 
3столицата на монашеската република – Карея
Всъщност столица е силно казано. Това са няколко административни сгради, построени от камък, няколко магазина, църкви и павирани улици. Нямаме време за много туризъм, защото автобусът за манастира Ватопед тръгва, билетът за него е 4 евро, а ако го изпуснем, другата цена – на таксито, е 40 евро.
Пътуваме, както и до Карея, по черни пътища. Някъде по средата ни спира бус с проверяващи разрешителните за престой служители, които са от Ватопед. Оказва се, че не сме направили резервация за нито един от манастирите, които сме заявили в писмото до Поклонническото бюро. Слава Богу, с нас пътува българин – монах от Зограф, когото откриваме съвършено случайно. Но все пак няма нищо случайно. Именно заради монах К. успяваме да разгледаме Ватопед. Той е бил тук на послушание да учи гръцки език и познава мястото и монасите.
Следва кратък преход през баирчето, което се оказва цяла планина. Вървим пеша почти 10 км. 
Полуживи 
от умора
но изпълнени с надежда и нетърпение, най-сетне стигаме до българския манастир Зограф.
Това е нашата гордост на Атон. Тук има 35 монаси. Минимумът, за да запазим манастира си, е да имаме поне петима, така че засега няма опасност.
Спим в специална сграда, която е извън портите на манастира. Тя е дълга и двуетажна. Има всички удобства – ток от агрегат, вода, която монасите събират в специални резервоари, дори топла вода има, бани и тоалетни, които създават почти домашен комфорт. Навсякъде е чисто и подредено, а чистачки, както е известно няма, чистят самите монаси – по-възрастните, защото другите вършат по-тежки послушания (ангажименти), като например строят, подържат градините или пътуват по дадени въпроси до други манастири.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани