Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Гигантският сом от Дунава не пощади и рибарските въжделения

[post-views]
[post-views]
Гигантският сом от Дунава не пощади и рибарските въжделения

риболовОгромният сом, хванат край Русе, разбуни рибарите по течението на Дунав от Видин до Силистра. „Това си е жив късмет, и то невиждан. По това време – насред зимата, и то при ниски води, рибата в реката е кът. Едва хващаме по някой дребосък, какво остава да измъкнеш такъв гигант”, коментират рибарите в Ломско.
Късметлиите Димитър и Стефан от Пиргово, Русенско, излезли за риба на 31 декември и хвърлили мрежата си в района на Дунав мост. Още в първите минути мрежата потънала и мъжете видели огромния сом, който с мъка извлекли. Само главата на гиганта се оказала около половин метър, а на кантара чудовището, дълго 2,78 м, заковало 138 кг.
По легенди, небивалици и мистични разкази сомът държи първенството. Ловът на този хищник има редица свои с нищо несравними особености, но за начинаещия любител таи доста рискове. Риболовът на сом изисква дисциплинираност, концентрация и спазване на мерките за сигурност. Никога не ловете сом през нощта сам, при ваденето на едрия хищник не бива да бързате, трябва умело да отпускате влакното, като го запазвате опънато и в никой случай не го намотавайте на ръката.
При постоянно време сомът напомня за себе си на разсъмване. За него казват, че се къпе в зората. Няколко пъти за 30–40 мин се издига от дълбочините, тихо и внимателно изплува на повърхността, може да се преобърне, да се покаже в цялата си красота, а понякога вдига такъв шум, че се създава впечатление, че от вертолет са пуснали греда.
Сомът може да се лови на жерлица, спининг, дъно, отвесно блеснене и прочие. Монтирането на стационарните такъми става по следната схема. Първо се открива сомовата яма (грешка е да се смята, че това е най-дълбокото място във водоема). Такъмите се установяват на изхода от ямата в посока плиткия участък, стръмния скат и на повърхността на ямата на две или три места. Понякога плясъкът на сома подсказва конкретните места, където трябва да се лови.
Най-често се лови на диск (кръгче). Той се оказва много успешен особено при лов на течение. Нужното количество влакно се фиксира в страничния прорез на диска, от който то може да се освободи само по време на хватка на хищника. Размерът на диска е толкова по-голям, колкото по-силно е течението. На диска се използва влакно или капронов шнур с диаметър 1,5–2,0 мм, поводът е от влакно с диаметър 1,2–1,5 мм и кука за лов на едра риба.
При риболов от брега често се използват дънни такъми, но трябва да знаете, че сомът може да се намира на такова място, че с дънната няма да може да се изтегли. Затова преди това трябва да се провери дъното в мястото на предполагаемото замятане, като се сметне, че при ваденето ще се наложи да се отпуска влакно, и е възможен отход на хищника встрани минимум на 15–20 м.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани